Hroch Buborek – nová hvězda Zoo Dvorec

Váží téměř tunu a půl, miluje jídlo a jmenuje se Buborek, což v překladu z maďarštiny znamená Bublina. To je nová hvězda Zoo Dvorec – osmiletý samec hrocha obojživelného, který na jih Čech doputoval až z Maďarska.

hroch obojživelný

Samec hrocha obojživelného Buborek | Kredit: Vojta Ondřej Smolík

Osmiletý samec hrocha obojživelného (Hippopotamus amphibius) Buborek pochází ze Zoo Magán v maďarském městě Abony. Majitel této zoo získal Buborka jako hroší batole, které vychoval v kontaktního hrocha zvyklého na lidi. Buborek se tak brzy stal maskotem tamější zoo. Tam měl také i svůj vlastní zástup obdivovatelů, kteří mu založili fanklub na Facebooku. Není tedy divu, že Buborkův odchod ze zoo byl pro všechny jeho fanoušky velkou ztrátou. Hroch musel změnit své působiště, protože celá zoo v Abony se přemístila do jiné části města. Na původní lokalitě, která patří městu, mezitím začal vznikat supermarket. A jelikož původní majitel neměl dostatek financí na výstavbu odpovídajícího nového zařízení pro tak velké zvíře, musel, ač nerad, najít svému odchovanci nový domov a dát mu sbohem.

A tak se 21. března 2016 vydal slavný Buborek na více než 500 kilometrů dlouhou desetihodinovou cestu do nového domova, kterým se pro něj stala soukromá zoologická zahrada ve Dvorci u Borovan na jihu Čech.

hroch obojživelný

Buborek ve vnitřní expozici | Kredit: Vojta Ondřej Smolík

Ve Dvorci má Buborek k dispozici dva bazény

Zde vyrostl za neuvěřitelné dva měsíce pavilon Hippo, speciálně vybudovaný pro maďarskou hroší celebritu. I když první Buborkovy kroky z přepravní bedny do nového příbytku byly poněkud nesmělé, rychle si zvykl a nyní se v něm cítí jako doma. V pavilonu má Buborek k dispozici vyhřívaný vnitřní bazén a souš, na kterou však vylézá pouze v případě, kdy se chce nažrat. Jako správný hroch miluje vodu, ve které tráví dlouhé hodiny potápěním, převalováním se, hrou s míčem, spánkem nebo pro hrochy typickým lenošením. Na pavilon navazuje venkovní výběh, který taktéž disponuje bazénem a v němž nechybí ani písečná pláž. Ven se Buborek podívá ihned, jakmile se trvale oteplí.

hroší pavilon Hippo

Nový hroší pavilon Hippo | Kredit: Vojta Ondřej Smolík

Buborka přivítali i jeho maďarští příznivci

Otevření hrošího pavilonu, které proběhlo 1. května 2016, si nenechalo ujít velké množství návštěvníků, mezi nimiž nechyběla ani několikačlenná delegace Buborkových fanoušků z Maďarska. Slavnostního přestřižení pásky se ujal redaktor TV Nova Jiří Bydžovský, který Buborkovi popřál dlouhá léta a spokojenost s novým domovem.

Buborkovou největší vášní je jídlo, a i když se jedná o zapřisáhlého vegetariána, jeho hmotnost neustále stoupá. Momentálně váží téměř tunu a půl, přičemž v dospělosti může vážit i dvakrát tolik. Denní krmná dávka se skládá ze zeleniny, ovoce, tvrdého pečiva, kvalitního sena a speciálního granulátu pro tlustokožce.

hroch obojživelný

Buborek denně spořádá až 40 kilo potravy. | Kredit: Vojta Ondřej Smolík

K mladému hrochovi se příští rok připojí partnerka

S ohledem na Buborkův věk je třeba zmínit, že se zatím jedná o hrošího adolescenta. Hroši totiž obvykle dospívají až ve věku patnácti let, přičemž v zajetí se mohou dožít až 60 let. Viktor Ambrož, ředitel Zoo Dvorec, dokonce prozradil, že by rád Buborkovi v příštím roce přivezl partnerku z Holandska.

Zoo Dvorec se stala po Zoo Praha a Zoo Ostrava, která vede evropskou plemennou knihu, třetím chovatelem hrocha obojživelného na českém území. Letos se k chovatelské trojici připojí i Zoo Dvůr Králové, která se k chovu těchto tlustokožců vrací po čtrnácti letech. Mimo Unii československých zoologických zahrad můžete hrocha spatřit také v Ringellandu u Kutné Hory; zdejší samec Davídek, původem ze Zoo Dvůr Králové nad Labem, je bývalá filmová a cirkusová hvězda, kterou známe ze snímku Dva lidi v zoo.

hroch obojživelný

Buborek se předvádí návštěvníkům ve vnitřním bazénu. | Kredit: Vojta Ondřej Smolík

Ve volné přírodě hroši obojživelní obývají vodní plochy subsaharské Afriky. Zatímco horké dny tráví ve vodě, v noci vychází na souš za pastvou. Všeobecně hroch platí za nejnebezpečnějšího savce afrického kontinentu, protože má ročně na svědomí více lidských životů než lvi či sloni. I přesto však není zařazen do tzv. Velké pětky, tj. pětice nejnebezpečnějších zvířat Afriky, kterou tvoří slon, nosorožec, buvol, lev a levhart.

Zdroje:

  • Iva Fryčková, ošetřovatelka v Zoo Dvorec
  • Viktor Ambrož, ředitel Zoo Dvorec
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..