LIVECAM: Hnízdění čápa bílého v Dubném 2017

V jihočeské obci Dubné již několikátým rokem hnízdí čáp bílý. I letos se na místo vrátil samec, kterého veřejnost přezdívá „Kostelníček“. Poprvé sem přilétl 18. února, o devět dní později ho doplnila partnerka. 

Od roku 2012 se kostel v obci Dubné každoročně stává domovem čápa bílého (Ciconia ciconia). Jeho hnízdění můžeme díky kameře letos sledovat již potřetí. Přílet čapího samce byl tentokrát zaznamenán 18. února ve 14:45 hodin. Samec se ohlásil typickým klapotem a ihned začal pracovat na úpravě hnízda. Díky odčítacímu kroužku umístěnému na jeho noze se podařilo zjistit, že se jedná o stejného čápa, který v Dubném hnízdil i v předchozích letech. Samice ho na místo následovala o devět dní později, 27. února. Vzhůru tedy do nové sezóny!

Přílet samce do Dubného, 18. února 2017

Přílet samice do Dubného, 27. února 2017

Několik vteřin po příletu partnerky se k hnízdu přiblížil ještě další čáp – první příchozí však dal patřičně najevo, komu to tu patří.

První snesené vejce, 18. března 2017

čápi v Dubném první vajíčko

První vejce snesla čapí samice v noci na 18. března. | Kredit: © Obec Dubné

Druhé snesené vejce, 20. března 2017

čápi v Dubném druhé vajíčko

Druhé vajíčko následovalo o dva dny později, v noci 20. března. | Kredit: © Obec Dubné

Třetí snesené vejce, 21. března 2017

čápi Dubné

Snesení třetího vajíčka kamera zaznamenala ve večerních hodinách 21. března. | Kredit: © Obec Dubné

Čtvrté snesené vejce, 24. března 2017

čápi Dubné čtvrté vejce

Na světě je i čtvrté vejce! | Kredit: © Obec Dubné

Slavný potomek Romea a Julie

Čápa podle umístění hnízda veřejnost nejčastěji přezdívá „Kostelníček“. Jeho skutečné jméno, jak se časem podařilo vypátrat, je však Max. Vylíhl se 2. května 2003 v německém Isny im Allgäu, kde byl 3. června téhož roku také okroužkován. Hnízdění Maxe v Dubném je doloženo od roku 2012, o tom, kde čáp pobýval předtím, není zatím nic známo.

Max je společně se svým bratrem, čápem Moritzem, nejstarším potomkem velice slavných rodičů Romea a Julie. Tento pár se stal v minulosti prvním, který v Isny im Allgäu zahnízdil, čímž si vysloužil mimořádnou pozornost ornitologů. Romeo se dožil dlouhých 24 let – v červnu 2014 uhynul na louce poblíž Isny.

Poznávacím znamením je levá noha

K identifikaci Maxe slouží plastový odečítací kroužek německých ornitologů, který se nachází na jeho levé noze. Pro informaci můžeme dodat, že nese číslo DER A3191, na webkameře však toto označení není rozpoznatelné. Jako poznávací znamení slouží též následek poranění na levé noze.

Max si vysloužil pověst poměrně neobvyklého jedince. Do našich krajů přilétá jako jeden z prvních a jako jeden z posledních i odlétá. Velmi pravděpodobně tak netráví zimu na africkém kontinentu, nýbrž někde v jižní Evropě – cesta mu tedy netrvá tak dlouho. V minulém roce byl naposledy spatřen 26. září, což je ve srovnání s většinou ostatních čápů o více než měsíc déle.

Ukázka čapího páru na hnízdě v Dubném z roku 2015:

Úspěchy předchozích let

Mláďata se na kostele vyvedla v obou předchozích monitorovaných letech. Začátkem května 2016 samice snesla čtyři vejce, z nichž nakonec přežila 3 mláďata. Ta byla v hnízdě naposledy spatřena začátkem srpna.

V roce předchozím hnízdily na stejném místě dokonce samice dvě, první však krátce po snesení vajec uhynula. Později zjištěním důvodem smrti byla otrava karbofuranem. Vejce byla tehdy převezena do umělé líhně záchranné stanice, kde se z šesti kousků vylíhlo pět mláďat. O několik dní později hnízdo obsadila nová samice, která Maxovi snesla čtyři vajíčka – všechna se úspěšně vylíhla. Mláďata hnízdo opustila 21. srpna 2015.

Zdroje: Obec Dubné, ZŠ Dubné, Galerie ZŠ Dubné

(Zobrazeno celkem 734-krát, 2 zobrazení dnes)