Malpy vnímají nespravedlnost

Malpy (rod Cebus) patří mezi nejchytřejší opice Nového světa. Jsou rozšířeny ve Střední a Jižní Americe, od Mexika po severní Argentinu. Pro svou inteligenci jsou také často pokusnými zvířaty. Primatologové Frans de Waal a Sarah Brosnanová z Emory University v Atlantě pro ně připravili pokus zaměřený na jejich chování, konkrétně na vnímání spravedlnosti a nespravedlnosti.

Kredit: , YouTube

Na neférové jednání malpy reagují podrážděně. | Kredit: TED Blog Video, YouTube

Dvě malpy hrají následující hru s experimentátorem. Když dá malpa výzkumníkovi kamínek (bezcenný žeton), obdrží od něj odměnu, kousek okurky nebo kuličku hroznového vína. První malpa, říkejme jí Alice, podá kamínek a dostane okurku. V pořádku, je spokojená. Opět podá kamínek, opět dostane okurku. Super! Za kamínek okurku, kdo by to nebral.

Alici se procedura pochopitelně zamlouvá, ale jen do té doby, než stejná hra začne s její sousedkou Brendou, se kterou se normálně zná a mimo pokus žijí ve stejné skupině. Brenda totiž za kamínek dostane kuličku sladkého hroznového vína. A Alice to vidí. Dobrá, podá kamínek experimentátorovi. A dostane – okurku. “To si snad ze mě dělá legraci,” myslí si možná Alice. Každopádně okurku vezme a mrští ji po výzkumníkovi. A zatřese stěnou klece. Další kolo dopadá stejně, pro Alici jsou tu okurky, zatímco Brenda má své hroznové víno.

Malpy jsou očividně schopny určit hodnotu věci, kterou dostávají. Ačkoli je pro ně směna i tak výhodná (co s kamenem, aspoň budu mít okurku), je pro ně fakt, že někdo jiný dostává lepší podmínky, tak významný, že proti tomu protestují. Nepřipomíná vám to něco?

Na druhou stranu ale možná dokážou i spolupracovat: Vulcan má pazourkový otvírák, nástroj, kterým může Virgil otevřít “plechovku” s šesti oříšky. Vulcan mu nástroj rád půjčí a Virgil nakonec nádobu otevře. Rozdělí se ale s Vulcanem? Kolik mu dá oříšků za půjčení otvíráku?

Život ve skupině, která musí nějak spolupracovat, aby byla úspěšná, zřejmě vede k chápání toho, co je fér a co není. Abstraktní pojem spravedlnosti tak má zřejmě základ v naší evoluční historii a v pocitech, které mají například i malpy.

Zdroje: YouTube – TED Blog Video, Leonardo Moreno

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..