O zubní péči s veterinární stomatoložkou – 2. část

V prvním díle rozhovoru s veterinární stomatoložkou Vladěnou Štrosovou jsme se dozvěděli, jak kontrolovat našim mazlíčkům chrup a proč je to tak důležité. Dnes se blíže podíváme na domácí hygienu – od zubních past a kartáčků se dostaneme až k tomu, jak si stojí dřevo či kousací tyčinky.

veterinární stomatoložka

Čistit psovi zuby je občas náročné. Přesto by však majitelé neměli tuto péči zanedbávat. | Kredit: © Nikol Dobrá

Zmínila jste hygienu. Jak ji tedy doma správně provádět?
Zubním kartáčkem a zubní pastou. Co se týče pasty, ta stejně jako u lidí není to hlavní, co chrup čistí. To nejdůležitější je kartáček a mechanické odstraňování zubního plaku. Nejvhodnější jsou kartáčky s hustými a co nejměkčími štětinami. Pro zvířata doporučuji ty lidské od značky Curaprox. Podle velikosti zvířete lze vybrat i vhodnou velikost zubního kartáčku.

Co kartáčky přímo určené pro zvířata?
Zvířecích kartáčků je několik druhů. Existují plastové na prst, které si majitel navlékne na ukazovák a tím čistí chrup. Zvířata je moc ráda nemají, jelikož jsou hodně robustní, štětiny jsou z plastu, což není příjemné. Na učení jsou vhodnější kartáčky z mikrovlákna, které se také navlékají na prst, vypadají jako hadřík. Mohou obsahovat i ionty stříbra, které působí antibakteriálně. Když už však zvíře zvládne manipulaci vaší ruky v tlamě, není problém začít používat zubní kartáček.

Štrosová doporučuje čištění chrupu u zvířat jednou denně.
Kredit: © Nikol Dobrá

Jak vybrat správnou pastu?
Rozhodně je důležité nepoužívat zubní pasty určené pro lidi. Je to proto, že obsahují fluor, různé silice a další přídavné látky, například některá umělá sladidla. Protože si zvíře neumí vypláchnout tlamu a zubní pastu polyká, mohou tyto látky při dlouhodobém používání poškodit zdraví zvířete. Navíc pění, což se psům ani kočkám nelíbí. Mezi zvířecími pastami si můžete vybrat i různou příchuť, například kuřecí, hovězí či rybí. Spousta zubních past je i enzymatická, tedy pomáhá rozpouštět zubní plak.

Jak často bychom měli čtyřnohým mazlíčkům zuby čistit?
Já doporučuji jednou denně. Pokud má zvíře nějaký problém se zuby, tak klidně i dvakrát denně. Zejména pokud má zvíře sklon k zánětům dásní, což bývá například u koček velice časté.

Je něco, co čistí zvířatům chrup přirozeně?
V povědomí lidí je, že jsou lepší granule a tvrdé věci oproti měkkým. Je to však mýtus a žádné studie to neprokazují. Pokud někdo barfuje (podává psovi pouze syrovou stravou), nemůže si vynachválit syrové maso a kosti. Ono je to dáno možná tím, že se BARF strava trochu podobá té přírodní, a zvířata tak musí maso více žvýkat. Ale úplně stejné jako v přírodě to samozřejmě není – pes si sám kořist neuloví, nestáhne ji z kůže a neroztrhá. Právě to může být jeden z mechanizmů, kterým se zuby čistí.

Někdo dává psům ke kousání dřevo a kosti. Je to tedy špatně?
Drůbeží kosti by se psům neměly dávat vůbec, jelikož se štípají a jsou ostré. U ostatních druhů kostí vždy záleží na temperamentu a zdravotním stavu psa. Jsou tací, kteří jsou schopni tak intenzivně kousat kosti a tvrdá polena, až si dokážou zlomit zuby. Zároveň, pokud to zvíře dělá často, si extrémně obrušuje korunky zubů. Někdo dokonce dává psům parůžky, což rozhodně nemůžu doporučit. Už jsem viděla hodně takto zlomených zubů a žádnému psovi to nepřeji. Jiná situace je u králíků a hlodavců, kteří si zuby pravidelně obrušovat musí.

Často vidíme v televizi reklamy na nejrůznější kousací tyčinky. Fungují tyto pamlsky?
Péče o zuby je ze strany majitele aktivní nebo pasivní. Pasivní hygiena je právě žvýkání různých kostiček, tyčinek a pamlsků určených na čištění zubů. Bohužel to nefunguje tak, jak bychom chtěli. V první řadě je spousta psů, kteří mají tyčinku za pět vteřin snědenou. Dále tyto pamlsky fungují pouze na zubech, které ke žvýkání tyčinky pes používá. Úplně to mine například špičáky a řezáky. Navíc si tím očistí jen část korunky a zbytek zubního plaku se nahrne k okraji dásně. Některé tyčinky obsahují látky, které vyvazují vápník ze slin, což omezuje tvorbu zubního kamene. Plak na zubech ale zůstane.

pes kouše dřevo

Na dřevo si dejte bacha – pokud je váš pes vášnivý „kousač“, mohl by si na něm i vylomit zub.

Několikrát jste zmínila zápach z úst. Existují ústní vody pro psy?
Existují, ale je hodně důležité podívat se na složení. Některé ústní vody obsahují alkoholy, což není z dlouhodobého hlediska vhodné ani u lidí. U ústních vod, které se přimíchávají do vody na pití, je důležité hlídat obsah dezinfekčních látek nebo umělých sladidel. Například xylitol způsobuje při dlouhodobém užívání u psů poškození jater. Když už tedy ústní vodu, tak doporučuji vyplachovat injekční stříkačkou, aby ji pes nepil. Vhodný je například slabý roztok chlorhexidinu či bylinkový odvar.

Na co dalšího je dobré si dát pozor?
Chtěla bych upozornit na současný trend mezi chovateli, kteří nechávají svým mazlíčkům odstraňovat zubní kámen bez anestezie v různých salónech. Kromě toho, že vám psa umyjí a ostříhají, mu také údajně vyčistí zubní kámen. My tomu s kolegy říkáme podvod na klientovi, jelikož jde jen o kosmetický zákrok. Pokud má zvíře nějaký zubní problém, tímto se nevyřeší. A věřte, že v salónu ho nepoznají. Majitel je ubezpečen, že má jeho pes zuby čisté, a spokojeně odchází domů. Čisté ale neznamená zdravé.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..