Přikrmujte a pozorujte ptáky na krmítku

Pozorování ptáků je stále se rozšiřujícím koníčkem lidí, kteří mají pozitivní vztah k přírodě. Pokud chcete ptáky pozorovat a zároveň jim pomoci přežít zimu, tak si pořiďte krmítko a můžete začít. Ornitologové vám poradí, co mají ptáci nejraději a jak je rozeznat.

dlask tlustozobý

Dlask tlustozobý | Kredit: © Milan Dvorský, MOS

stehlík obecný

Stehlík obecný | Kredit: © Milan Dvorský, MOS

Nejčastějšími návštěvníky krmítek jsou sýkora koňadra a modřinka, zvonek zelený, vrabec domácí, vrabec polní a kos černý. Ojediněle se na krmítkách a v jejich okolí objevují i čížci lesní, stehlíci, sýkora uhelníček, sýkora babka, brhlík lesní, pěnkava jikavec, pěnkava obecná, hýl obecný, dlask tlustozobý, drozd kvíčala, drozd cvrčala, červenka a strakapoud velký. Za nejvzácnější a nejkrásnější skvost krmítek je ochránci ptáků považován brkoslav severní.

strakapoud velký

Strakapoud velký | Kredit: © Adolf Goebel, MOS

Pro kosy, kvíčaly, cvrčaly a brkoslavy jsou největší pochoutkou jablka a plody jeřabin. Můžete je zavěsit na větve před okno nebo kolem krmítka. Sýkorky, brhlíky a strakapoudy spolehlivě přiláká zavěšený hovězí lůj nebo lojová koule. Někteří ptáci, jako například pěnkavy, jikavci a chocholouši, nejraději sbírají semena na zemi pod krmítkem a tak není na škodu, když nějaká semena vypadnou.

sýkora uhelníček

Sýkora uhelníček | Kredit: © Čestmír Číhalík, MOS

Nejvhodnější potravou pro přikrmování ptáků, podle odborníků z Moravského ornitologického spolku, jsou semínka slunečnice a drcené vlašské ořechy. V menší míře, jako doplněk, je možné přidat semena máku, řepky, prosa, loupaného ovsa a pšenice. Pokud některá semena v krmítku zůstávají bez povšimnutí a ptáci je nežerou, je lepší je do krmítka již nedávat. Tam, kde krmítko navštěvují výhradně vrabci domácí nebo polní, je vhodné jim přilepšit strouhankou ze suchého bílého pečiva. V obchodech můžete koupit i různé směsi pro zimní přikrmování ptáků, nejlepší jsou však ty, ve kterých jsou převážně semena slunečnice.

Čím pestřejší jídelníček ptákům nabídnete a čím je přírodě bližší okolí vašeho krmítka, tím více druhů na něm a v jeho okolí můžete pozorovat. Ptáci sice zatím nejsou na krmítkách životně závislí, ale rádi si přilepší potravou ze snadno dostupného zdroje. Až později nastanou kruté mrazy, potrava z krmítek jim může zachránit i život. Do krmítek naopak v žádném případě nepatří zbytky jídel z kuchyně, chleba a slané pečivo. Ptáci by mohli po jejich pozření uhynout.

sýkora koňadra

Sýkora koňadra | Kredit: © Jiří Novák, MOS

Pokud si nejste jisti, jaký ptačí druh se objevuje na vašem krmítku, pak návštěvníky vyfoťte, nakreslete nebo dobře popište a zašlete dotaz do Moravského ornitologického spolku v Přerově na e-mail: mosprerov@seznam.cz. Ornitologové vám rádi pomohou s určením. Nebo se můžete podívat na videa ptáků, které můžete pozorovat na krmítku: na stránkách Moravského ornitologického spolku

Text: Jiří Šafránek, Moravský ornitologický spolek

Foto: Adolf Goebel (sýkora modřinka, strakapoud velký, vrabec polní), Čestmír Číhalík (sýkora uhelníček), Milan Dvorský (brhlík lesní, dlask tlustozobý, zvonek zelený, stehlík obecný), Jiří Novák (sýkora koňadra, vrabec domácí)

sýkora modřinka

Sýkora modřinka | Kredit: © Adolf Goebel, MOS

vrabec domácí

Vrabec domácí | Kredit: © Jiří Novák, MOS

vrabec polní

Vrabec polní | Kredit: © Adolf Goebel, MOS

zvonek zelený

Zvonek zelený | Kredit: © Milan Dvorský, MOS

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..