Sirocco získal Oskara

Vláda Nového Zélandu má jednoho zvláštního zaměstnance. Je jím Sirocco – papoušek kakapo (také papoušek soví), jeden ze 125 posledních žijících příslušníků svého druhu. Sirocco si bohužel v průběhu svého odchovu vtiskl člověka jako svůj druh, proto se věnuje zachování rodu kakapů nepřímo – jako velvyslanec. Jeho příběh zachytila mladá dokumentaristka Ashwika Kapur, dokument získal cenu Panda Award 2014, tzv. zeleného Oskara v oblasti dokumentárních filmů o přírodě. Internetová premiéra filmu se uskutečnila od 25. prosince 2014 do 5. ledna 2015.

Sirocco – jak se z psance stal velvyslanec

Jmenuje se Sirocco a je důležitým členem novozélandské vlády. Celebrita, která cestuje první třídou, prochází VIP zónami na letištích, má vlastního řidiče a pětihvězdičkové ubytování u města Dunedinu na jižním ostrově Nového Zélandu. Jeho Excelence, papoušek kakapo jménem Sirocco.

Je štěstí vidět ho ve dne, protože je to noční tvor. Jeho osobním manažerem je Errol Nye, který se stará, aby bylo vše v domově Sirocca v záchranné stanici Orokonui Ecosanctuary perfektně zorganizováno. Zde má totiž veřejnost možnost se s panem velvyslancem setkat v jeho přirozeném prostředí.

Sirocco chick

Sirocco jako mládě | Kredit: Ashwika Kapur

Sirocco ale nežil vždy životem VIP. Narodil se za studeného podzimního večera 23. března 1997 na ostrově Codfish Island v Pacifiku. Když mu byly 3 měsíce, onemocněl těžkou infekcí dýchacích cest. Kašlal, kýchal a ztrácel na váze, proto ho záchranáři jedné noci přenesli z hnízda do záchranné stanice. Zde ho dlouhou dobu krmili sondou a podávali mu léky. Sirocco se nakonec úplně uzdravil a byl vypuštěn do volné přírody. Ale objevil se problém …

Sirocco se nechtěl vrátit do divočiny, Vracel se k budově stanice, neustále byl záchranářům u nohou, nezajímal se i jiné kakapy. Dokonce i když ho záchranáři odnesli v noci 3 až 4 kilometry od chaty, při návratu zpět už na ně Sirocco čekal. Protože byl odchován lidmi, vtiskl si lidi jako svůj druh a vyhledával lidskou společnost. Bohužel, tím se stal nepoužitelným pro záchranu svého vlastního druhu. Sirocco se samozřejmě zajímal o rozmnožování, na ostrově si dokonce našel místo, odkud vábil samičky: blízko cesty mezi chatou záchranářů a venkovní toaletou, aby upoutal lidskou pozornost.

Sirocco doma

Sirocco doma | Kredit: Ashwika Kapur

Bylo by bývalo potřeba, aby i Sirocco přispěl k záchraně kakapů, protože ti byli téměř vyhubeni. Kdysi se na všech ostrovech Nového Zélandu rozléhaly zvláštní dunivé zvuky tohoto nelétavého papouška, kterými samci vábili kakapí dámy. Když na ostrovy dorazili lidé, tisíce kakapů padlo za oběť lovu, další tisíce zahubili dovezení škůdci. V roce 1970 zůstalo posledních 18 kakapů. Byl zahájen záchranný program na jednom ostrově vyčištěném od predátorů. Každý nalezený a žijící jedinec byl nadějí, každý úhyn katastrofou. Sirocco pro svou příchylnost lidem byl bohužel bezcenným pro svůj druh, psancem, který nikdy nebude žít normálním životem. Budoucnost vypadala pro Sirocca nedobře, ale osud s ním měl zřejmě jiné plány. Věci se měly změnit.

Jednoho dne roku 2009 se Sirocco chopil příležitosti. Redakční tým BBC s přírodovědcem Markem Carwadinem a známým britským hercem Stephenem Fryem natáčel na ostrově Codfish Island dokumentární film o kakapech. Mark Carwadine byl na ostrově již před 20 lety a moc se těšil na setkání s papouškem sovím.Zřejmě netušil, jaké setkání zažije. Při natáčení si Sirocco v jednu chvíli vybral Marka jako svou partnerku a dal mu svou náklonnost najevo způsobem, který je společný všem samečkům. 🙂

Video z tohoto setkání se stalo hitem. Záchranáři založili Siroccovi Facebookovou stránku, která má dnes přes 123 tisíc fanoušků po celém světě. Vláda Nového Zélandu okamžité popularity Sirocca využila a ministerský předseda oficiálně jmenoval Sirocca velvyslancem pro ochranu životního prostředí. Přes noc se tak z psance stala hvězda.

Od té doby tráví Jeho Excelence většinu roku odpočinkem v divočině, ale 3 měsíce v roce cestuje jako velvyslanec a plní své úkoly. Celou dobu má k dispozici plný servis: ubytování, jídlo, dopravu, hygienu i zdravotní péči – vše na nejvyšší úrovni. Pro své fanoušky je k dispozici v Orokonuiské záchranné stanici. Večer se pan velvyslanec budí, o něco později přicházejí jeho fanoušci. Předvádí se, vydává klasický zvuk SKRAAARK, to vše v doprovodu a s komentářem svého manažera.

Siroccovi je 16 let, je tedy ještě docela mladý na papouška, který se dožívá až 100 let. Bude dál cestovat, popularizovat záchranné programy, hledat si nové přátele a tím přispívat k záchraně nejenom svého druhu. Jeho příběh je stále na začátku.

Zdroj: Ashwika Kapur: Sirocco – How a dud became a stud (YouTube)

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..