Skleněná laboratoř aneb utrpení akvarijní rybičky

Chtěli byste akvarijní rybičky s neonovým barvivem uměle implantovaným pod kůži? Nebo přešlechtěné druhy s vypouklýma očima a zdeformovanou hlavou? Není problém – seznamte se s posledními trendy moderní akvaristiky!

okounek skleněný dobarvený - akvarijní rybičky

Dobarvovaní okounci sklovití | Kredit: Loola, Aquaforum.lv

Přiznejme si, že do akvaristik v nákupních centrech mnoho odborníků nezabloudí. Častěji zde najdeme rodiny s dětmi, které chtějí do skomírajícího akvária přihodit něco zajímavého navíc. Rozlišit mezi přírodně zbarvenou tyrkysovou neonkou a podobně zářivým okounkem, jemuž někdo vpravil cizorodou barvu do těla injekční jehlou, může být nad jejich síly. Zkusme se proto podívat, jakých praktik jsou prodejci akvarijních ryb schopni při honbě za ziskem. Máme-li zvířata skutečně rádi, měli bychom se níže uvedeným druhům při nákupu vyhýbat. Lítost a soucit totiž chamtivé obchodníky nezastaví – to dokáže jedině nulová poptávka.

Přidáme barvy tam, kde se příroda rozhodla ubrat

Tropické rybičky vhodné do akvárií mají smůlu. Jedny jsou pro své krásné barvy nadměrně loveny, aby pak bavily lidstvo zavřeny v skleněných nádržkách nedostatečné velikosti. Jiné naopak od přírody žádné barvy nemají – a pak se stanou ideálním „podkladem“ pro hru laboratorních grafiků. Modelovým případem je okounek sklovitý (Parambassis ranga), drobná asijská rybička s průsvitným tělem.

V obchodech se zvířaty bývají „normální“ okounci k vidění vzácně. Pravděpodobněji narazíte na okounka s třpytivým pruhem podél hřbetu a břicha, který svítí jako neonka. Ruce pryč od něj! Této rybce byla do těla opakovaně vpravována zářivá barva. Dobarvovaní okounci, typičtí především pro asijský a americký trh, pak v akváriu vypadají jako rozsypané balení zvýrazňovacích fixů. Ač se možná někomu výsledný produkt líbí, násilná manipulace zanechá v rybkách traumata a podepíše se na jejich zdraví. Mnoho z nich (až 80 %) proceduru nepřežije.

okounek sklovitý dobarvený - akvarijní rybičky

Tomuto okounkovi byla růžová barva vpravena podél břišní i hřbetní linie průsvitného těla.
Kredit: Wikimedia Commons – PD

Dobarvované exempláře častěji trpí na běžné rybí choroby a obvykle umírají v řádu měsíců. Vpichování barviv do těla a tetování pomocí laseru, se nevyhýbá ani dalším druhům ryb – albinotickým sumečkům, tetrám či papouščím cichlidám. U některých méně šťastných najdeme dokonce pestrobarevný vzoreček nebo nápisy typu „I love U“. Nebude dlouho trvat a na živá zvířata začnou výrobci umisťovat i reklamní sdělení… stačí zadat poptávku a dobře zaplatit.

Znetvořeny pro lidskou potěchu

Do nepříjemných extrémů se na poli akvaristiky dostalo i běžné šlechtění. V tomto ohledu mám na mysli především různé druhy závojnatek, které Asiaté milují a do jejichž chovu investují množství peněz i času.

zlaté rybky mutace - deformované akvarijní rybičky

Moderní chovatelské varianty zlatých rybek. Chtěli byste tu s balóny pod očima, přeraženou páteří nebo s nádory na hlavě? | Kredit: Melanochromis, Wikimedia Commons – PD

Zakladatelem chovu tzv. „zlatých rybek“ se stal divoký karas zlatý (Carassius auratus auratus), tedy takový menší kapřík. U něj chovatelé v průběhu staletí podchytili barevné mutace i náhodné deformity tvaru těla.

zlatá rybka balónové oči

Bublinoočka – varianta závojnatky, která opravu netuší, kam plave. Kdo ví, co se stane s bizarními měchýři pod očima poté, co zmatená ryba narazí na ostrý kámen…
Kredit: Lerdsuwa, Wikimedia Commons – CC BY-SA

Současné chovatelské formy mají mnohdy velké potíže s pohybem. Některé ryby nemohou pořádně plavat, jiné mají oči otočeny k nebi a nedokážou se pořádně nakrmit.

zlatá rybka přeražená páteř

Závojnatka varianty „ranchu“ – toto zkroucené zvíře obdrželo první cenu na soutěži zlatých rybek v Thajsku v roce 2007. | Kredit: Lerdsuwa, Wikimedia Commons – CC BY-SA

Papouščí cichlidy v přírodě nehledejme

Rybky známé v akvaristikách pod názvem „cichlida papouščí“ byly uměle vyšlechtěny na Taiwanu, pravděpodobně za přispění genetických manipulací. Pocházejí z různých druhů kančíků, ale přesnější informace o jejich vzniku (či spíše „výrobě“) nejsou známy. Přestože vypadají, jako by jim spadlo na hřbet něco velmi těžkého, nejsou nemocné a podivně zkřivený tvar těla je ustálen chovem. Bohužel přináší této rybě mnoho problémů s normálním pohybem, trpí častou ztrátou rovnováhy a dokonce ani nemohou normálně zavřít tlamku. Samci těchto ryb jsou ve většině případů neplodní.

Forma Love Heart Parrot má dokonce v mládí amputovánu ocasní ploutev (!), čímž se dosáhne srdcovitého tvaru těla. Do některých zemí se nesmí legálně dovážet. Albinotické varianty těchto cichlid bývají rovněž často dobarvovány.

cichlida tetovaná

„Tetovaná papouščí cichlida“ z obchodu v New Yorku. Krom vrozených pohybových obtíží prošla tato ryba ještě bolestivou dobarvovací procedurou.
Kredit: George Chernilevsky, Wikimedia Commons – PD

Některé organizace zabývající se chovem ryb se již delší dobu pokoušejí některé praktiky (především umělé dobarvování a chirurgické zásahy) ve své domovině zakázat. Díky cíleným kampaním se průběžně daří snižovat poptávku u veřejnosti. Volba je totiž především na nás, zákaznících. Dokud budeme zmrzačené ryby kupovat, jejich utrpení nikdy neskončí.

Zdroj: absoluthell.net

 

Share

3 comments on “Skleněná laboratoř aneb utrpení akvarijní rybičky

  1. Chlp

    Tak to je síla! Nevím kdo normální by si chtěl takovou zmrzačenou rybku dát doma do akvárka a každý den se na ni dívat. Jedině nějaký vyšinutý sadista. Asi je hodně lidí vyšinutých, když je toto týrání tak výnosný kšeft.

    Reply
  2. Olga Hušková Post author

    „Týrání zvířat“ v legislativním smyslu slova je jasně dané v zákoně. Skutečnost, že se v článku zmiňované „upravené“ ryby dají v ČR legálně sehnat znamená, že je to (dosud) právně v pořádku. Nemusím s tím souhlasit, nemusí se mi to líbit, přesto jsem ale s použitým termínem opatrná. I kritizovat je třeba s mírou.

    Reply
  3. Iva Netrhova

    Že to hraničí s týráním???? TO JE TÝRÁNÍ V TÉ NEJRYZEJŠÍ PODOBĚ !! I ryby jsou živý tvor, který cítí bolest a má své pocity. Tohle počínání je odporné!!

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..