Týraná medvědice ze „žlučové farmy“ si dnes užívá

Krásná medvědice jménem Caesar si dnes užívá koupání ve výběhu záchranného centra organizace Animals Asia v Chengdu. Její předchozí život ale nebyl zdaleka tak idylický – až do roku 2004 přežívala na medvědí farmě zavřená v kleci a v železné vestě kvůli medvědí žluči, která je velmi ceněná v tradiční čínské medicíně.

medvědice Caesar s mučící vesou

Ceasar po vysvobození ještě s „mučící vestou“ na sobě | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

Samici medvěda hnědého zavedli na medvědí farmě do žlučníku latexový katetr a poté jí kolem trupu upevnili železnou vestu, do které její žluč nepřetržitě odkapávala. To proto, aby si Caesar nemohla otevřenou ránu lízat a katetr vytáhnout.

medvědice Caesar

Caesar s katerem po sundání železné vesty | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

V této „mučící vestě“ kryjící otevřenou ránu a v kleci, do které se sotva vešla, strávila medvědice mnoho let, stejně jako dalších cca 10 000 medvědů (převážně medvědů ušatých a medvědů malajských) v Číně a jihovýchodní Asii.

Dvanáct let po záchraně

medvědice Caesar

Krásná a snad už i spokojená Caesar ve výběhu v Chengdu | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

Po dvanácti letech od záchrany je Caesar nádherná medvědice vážící téměř 300 kg s hustou lesklou srstí, která se ráda vyhřívá na sluníčku a koupe se. Veterinář organizace Animals Asia Nic Field k tomu říká: „Když ze sebe setřásá vodu, je to vždy nádherný okamžik. Jsme moc rádi, že jsme jí mohli zařídit lepší život a spolu s ní si užívat každý den.“

medvědice Caesar se koupe

Koupání za každého počasí… | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

Medvědí žluč a medvědí farmy

Produkce medvědí žluči se odhaduje na 7000 kg ročně a obchod s ní dosahuje částek kolem 2 miliard dolarů. V tradiční medicíně je považována za lék používaný na vše možné: od léčby hemoroidů přes detoxikaci organismu a vylepšování zraku až po lék proti alkoholismu. Žádné zdravotní účinky však moderní medicína nepotvrdila a proti používání produktů z medvědí žluči se staví i mnoho čínských lékařů.

Osud medvědů chovaných na farmách je neuvěřitelně smutný. Jsou zavřeni v těsných klecích, kde se nemohou ani otočit. Žluč je jim odbírána často při plném vědomí bez jakékoli lékařské péče. Na druhou stranu medvědi dostávají mnoho antibiotik a dalších léků, aby vůbec přežili. Mnoho z nich trpí těžkými infekcemi a nádory, o klec si zraňují tlamu i končetiny, neuvěřitelně trpí samozřejmě i psychicky.

Zdroj: Animals Asia

Share

7 comments on “Týraná medvědice ze „žlučové farmy“ si dnes užívá

  1. Jiří H.

    Buďme naštvaní na současnou vládu těch zemí, kde se to děje, pomáhejme organizacím, které se snaží medvědy osvobodit (např. http://www.animalsasia.org). Dělejme cokoliv proti těm hajzlům, kteří pouze z důvodu maximalizace zisku toto zvířatům provádějí. Ale prosím, uvědomme si také, že tradiční čínská medicína nikdy neměla s něčím podobným nic společného. Z principu je jemná a mnohem méně invazivní, než některé metody západní medicíny. A to i směrem k lidem i ke zvířatům. Kolik zvířat trpělo zcela zbytečně kvůli testování západních přípravků na … zvláčnění kůže.
    To celé kolem medvědí žluči je komerční boom kolem látky UDCA (https://en.wikipedia.org/wiki/Ursodeoxycholic_acid), kterou lze získat i synteticky. ALE: Je levnější ji získávat od medvědů tímto hrozným způsobem a marketing zařídil zbytek. V každé trafice na východě se dá koupit „zázračná mast“ a stovky dalších produktů obsahující UDCA z medvědů. I v ČR!
    Tento business je důvodem utrpení medvědů a možná to, co někteří provozují jako tzv. čínskou medicínu. S TCM to ale nemá nic společného, kromě toho, že kdysi dávno, když Tibeťané ulovili v lesích, kde jich bylo plno, medvěda, kromě masa mu vzali i … žluč. A pár kapek někoho opravdu zachránilo. Dnes jde o něco zcela jiného – jen obchod s lidskou blbostí a zvířecím utrpením.

    Reply
  2. Vlková Dena

    Nesnáším co celá Čína dokáže a jak může týrat zvířeta. Kdo to kdy viděl,aby se vidělávaly peníze na zvířatech.

    Reply
    1. Michaela

      A co velkochovy? mléčný a masný průmysl, tam se snad na zvířatech nevydělává? Lidi umí být velice krutí, nechci si ani představit co za lidi tam musí pracovat…

      Reply
  3. Božena Huttová

    Chudinka Caesar – krásné meno, ale konečne sa má dobre . Keby sa dali zachrániť všetky medvede , ktoré sú kvoli čínskej medicíne zneužívané.

    Reply
  4. Petra Zoubková

    Zase ta svinská čínská medicína. To jsou rohy nosorožců, které ohrožují celé populace těchto nádherných zvířat a nyní žluč z medvědů, kteří jsou týráni až utýráni k smrti. Co takhle udělat pořádnou invazi do míst, kde se něco podobného děje a skoncovat s tím jednou provždy. Ne jen ukazovat záběry z tržišť v Asii, kde prodávají ještě živé psy takřka stažené z kůže. To chce okamžitě zakročit a těm, kdo takto ubližují zvířatům pořádně zatopit. Jen si vzpomeňme, jak rychlý konec 2. světové války byl po svržení dvou atomových pum. S neřády se nesmíme moc crcat. Zakročit pořádně a jednou provždy.PETRA

    Reply
  5. Lafont

    C’est horrible de faire subir de telles souffrances à des êtres vivants ! Je n’ai qu’un souhait que ces monstres débiles et cupides connaissent un jour la même souffrance que ces malheureux ours et que, toutes ces „fermes de bile“ soient interdites !

    Reply
  6. Jiří Formánek, Ing,

    V souvislosti s článkem o odebírání žluči medvědům mne napadlo, proč nejsou spíše využíváni jako dárci žluče, právě oni asiaté. V tomto případě by nebyla nutná tak nákladná opatření na fixaci Další výhodou je, že těchto lidských donorů je v Asii velký počet a stejně k ničemu užitečnému nejsou

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..