Zdají se psům sny?

Pokud jste někdy viděli vašeho psího parťáka, jak kňučí ze spaní nebo vyvalený v pelechu škube packami, možná jste si pokládali otázku, zda se mu nezdá sen. Pravděpodobně jste nebyli daleko od pravdy. Jak poznat, že se váš mazlíček vypravil do říše snů? A může mít i noční můry?

pes spící

Psí snění je ve skutečnosti velmi podobné tomu našemu. | Kredit: Torsten Dettlaff, Pexels

Pokud máte doma psího společníka, pravděpodobně jste někdy zažili situaci, kdy sebou váš čtyřnohý miláček ve spaní škubal, vrtěl ocasem či potichu kňučel nebo poštěkával. Pokud jste si pokládali otázku, zda je možné, že se mu zdá sen, nemýlili jste se. Kňučení či spánkové pohyby našich mazlíčků můžeme přirovnat k mumlání či převalování se ve spánku nás samotných.

Studie vědců neurovědních oborů dokazují, že psi nejen sní, ale že jsou tyto sny také velmi podobné těm našim. I přes veškeré rozdíly, které mezi lidským a psím mozkem najdeme, jsou si ve skutečnosti na strukturální úrovni poměrně podobné. Analogické části mozku, které u nás produkují vizuální obrazy a vytvářejí vzpomínky, mají podobnou funkci i u psů (a nejen u nich, sny se zdají i spoustě jiným zvířecím druhům). Naše mozkové vlny tak prochází stejnými fázemi elektrické aktivity a jsou během spánku na podobné úrovni.

Psi mají obecně větší potřebu spánku a odpočinku než lidé. Avšak většinu času, kdy si možná myslíte, že váš psí kamarád spí, je pouze ve fázi podřimování. Jeho smysly jsou tak stále ve střehu a stačí malé vyrušení, aby byl váš hlídač zase na nohou. Stejně jako lidé, i psi ale mohou upadnout do hlubšího spánku, tzv. fáze REM (rapid eyes movement = rychlé pohyby očí). A právě v té dochází ke snům, které nám nejvíce utkvějí v paměti.

pes spící

V průběhu REM fáze se pes neprobudí tak jednoduše jako ve fázi lehkého spánku.
Kredit: Paul Stainthorp, Flickr – CC BY-SA 2.0

Více snů pro malé psy

Jak dlouhé sny psi mohou mít a jak často se jim zdají? Jejich podobu ovlivňují různé faktory, od velikosti psa až po jeho stáří. Obecně platí, že větší plemena psů mívají sny delší, avšak méně časté. Menší čtyřnožci pak mají sny kratší, ale zase si jich užívají častěji. Jezevčík tak může zažívat nový sen každých 10 minut, zlatý retrívr třeba jen jednou za hodinu. Přeborníky ve snění jsou však štěňata, která se stále seznamují se svým prostředím a zažívají tak více nových zážitků, které potřebují zpracovat.

Jak poznat, že je pes v říši snů?

Protože se svého čtyřnohého kamaráda asi nezeptáte, zda se mu při dnešním odpoledním šlofíku něco zdálo (inu, zeptat se můžete, ale s odpovědí už to asi nebude tak lehké), můžete se alespoň pokusit to poznat z řeči jeho těla.

Pes obvykle začíná snít zhruba po 20 minutách spánku. První nápovědou k tomu, zda se vydal do říše snů, mohou být pohyby očí – pokud pod jeho očními víčky spatříte pohyby ze strany na stranu, znamená to, že pes sní a ve své hlavě prožívá něco, co vidí jako součást svého skutečného života.

psi spící

Oči psa mohou být v průběhu snění nejen zavřeny, ale i částečně pootevřeny. | Kredit: Adrianna Calvo, Pexels

Sledovat můžete také pohyby jeho těla. Pokud škube či hýbe nohama, pravděpodobně je používá i ve svém snu – například zrovna prohání zajíce na poli. Trhavé pohyby můžeme pozorovat i na zbytku těla.

Důležité jsou i jeho zvukové projevy. Pes může v průběhu snění třeba vrčet či kňučet. Stejně tak se může měnit i jeho dech – někdy se může zrychlit, jindy zase zpomalit, dokonce ho může i tajit.

Pokud jste zpozorovali, že vás čtyřnohý kamarád sní, rozhodně ho nebuďte ani se ho nedotýkejte. Mohl by se vylekat a v horším případě vám i nechtěně ublížit s domněnkou, že jste zajícem z jeho snu. Pokud byste měli podezření, že má pes zlé sny, a chtěli byste ho jich ušetřit, potichu ho oslovujte jménem, dokud nezpozorujete, že se probouzí. Poté na něj klidným hlasem pomalu mluvte.

Co se psům zdá?

A o čem že to ti naši miláčci sní? Přesný obsah jejich nočních toulek asi nikdy nezjistíme. Velmi pravděpodobné je, že stejně jako lidé, i psi se ve svých snech setkávají s tím, co přes den zažili. Pokud váš hafan odpoledne proháněl sousedovic kočku či vám na zahradu zahrabal kosti od oběda, je dost možné, že právě to bude předmětem jeho dnešních snů.

spící pes

A co noční můry? Straší i pejsky? | Kredit: Yatmandu, Flickr – CC BY 2.0

S otázkou příjemných snů přichází i ta o snech méně příjemných. Jak je to s nočními můrami? Vzhledem k tomu, že psi ve snění využívají stejné části mozku jako lidé, tak i oni mohou mít zlé sny. Jejich noční můry jsou pravděpodobně méně abstraktní, ale více reálné, než ty naše – zatímco člověku se může zdát o útoků mimozemšťanů, který ho nikdy nepotkal, psovi se zdá jen o situacích, které opravdu zažil a cítil při nich strach.

Zdroje: livescience.com, dogster.com, wikihow.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..