Zoo Děčín obnovuje chov rysů

Cílem každé zoologické zahrady je mimo jiné i odchov mláďat. A právě o to se snaží děčínská zoo v případě rysů ostrovidů karpatských. Při pokusu o spojení samce z Liberce a samice z Nizozemska se však vyskytl neočekávaný problém – domnělá samice byla ve skutečnosti samec. Nyní mají ale děčínští rysové opět naději: před nedávnem do zoo dorazila nová samice.

rys ostrovid karpatský

Chov rysů má v děčínské zoo již dlouhou tradici. | Kredit: © Alena Houšková

Rys z Liberce a rys(ice) z Nizozemska

Když v Zoo Děčín uhynul starý rysí pár, rozhodla se zoo pořídit nový. Proto v roce 2014 na doporučení koordinátora dovezla mladého samce z Liberce. V květnu loňského roku pak dorazila i samice, tentokrát z Nizozemska.

Vlastní spojení ale nedopadlo tak, jak ošetřovatelé doufali. Pár byl proto rozdělen a oba jedinci se podrobili zdravotní prohlídce. Při té bylo zjištěno, že samice z Nizozemska je ve skutečnosti samec. Děčínská zoo se tedy ihned začala shánět po nové samici.

Ačkoli může taková záměna na první pohled vypadat stěží uvěřitelně, je ve skutečnosti vcelku pochopitelná: určení pohlaví u mláďat rysů ostrovidů bývá obtížné, a tak někdy k takovéto chybě dojít může. Záměna pohlaví není prvním případem v děčínské zoo – podobná událost se před lety stala u vlků hřivnatých. Stejná situace nastala i u mravenečníků v olomoucké zoo.

rys ostrovid karpatský

Děčínský rys se svou „kořistí“ | Kredit: © Alena Houšková

Nová samice přišla z Hluboké

Nová samice přišla do Děčína až v lednu letošního roku, a to z jihočeské zoo v Hluboké nad Vltavou. Jejím partnerem se stane liberecký samec. Nizozemský samec musel být přesunut na jiné místo v zoo, kde bude čekat na transport do jiné zoologické zahrady.

Ačkoliv u rysů začíná období říje, ošetřovatelé nový pár ještě nespojí. Samička je totiž poměrně mladá a také se musí aklimatizovat v neznámém prostředí. Tentokrát však je naděje, že budoucí spojení proběhne bez problémů a Zoo Děčín se časem dočká rysích koťat.

rys ostrovid karpatský

Ošetřovatelé doufají, že si pár bude vyhovovat a časem vychová potomky. | Kredit: © Alena Houšková

Rys ostrovid (Lynx lynx) je největší evropskou kočkovitou šelmou. Jeho typickým znakem jsou černé konečky uší (tzv. chvostky) a lícní chloupky (tzv. licousy). Areál jeho rozšíření se táhne od Ruska až po Španělsko a jeho původní domovinou byla i Česká republika, kde byl bohužel na přelomu 19. a 20. století vyhuben. V současné době se na naše území rys vrací – žije jich zde přibližně 100. Rysové na území Česka se řadí ke karpatské populaci (Lynx lynx carpathica).

Zdroj:

Share

One comment on “Zoo Děčín obnovuje chov rysů

  1. Eva Gregorová

    Trochu oneskorene blahoželám k obnove tradícií chovu karpatských rysov v zajatí. Prajem Vám veľa šťastia a úspechov v odchovoch a Vašim rysom dlhý plodný život.
    Ing. Eva Gregorová, Bratislava

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..