První dubnový den má většina z nás spojena s vtípky a žertíky. Věděli jste však, že patří i někomu v říši zvířat? První duben je mezinárodním dnem ptactva, a to již více než 100 let.
Mezinárodní den slavící všechny opeřence má své kořeny v roce 1906, kdy byla podepsána mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Den podpisu se stal mezinárodním dnem tohoto druhu – má připomínat jeho důležitou roli v rámci celého ekosystému. Cílem tohoto dne je taktéž upozornit na nebezpečí ohrožující ptáky po celém světě a pomoci k jejich ochraně.
Do oslav mezinárodního dne ptactva se zapojují i některé zoologické zahrady po České republice. Jednou z nich je například Zoo Tábor. „Na začátku dubna je v plném proudu pohyb tažných ptáků, kteří se vracejí z teplejších zimovišť, a naše příroda se tak po zimě opět oživí jejich zpěvem i prostou přítomností. Nutnost chránit ptáky jsme se rozhodli připomenout i v naší zoo, jejímž hlavním posláním je právě ochrana všech druhů zvířat,“ uvádí tiskový mluvčí táborské zoo Filip Sušanka. V rámci této příležitosti zdejší zoo navíc připravila speciální akci – všichni návštěvníci s ptačím příjmením budou mít po celý víkend vstup s dvacetiprocentní slevou.
Podobnou akci i další doprovodné programy chystají také v jiných zoologických zahradách. Jednou z nich je třeba ta v Ostravě. I zde budou mít nositelé ptačích jmen zvýhodněné vstupné. Mimo jiné tu je pro zájemce připravena ornitologická procházka spojená s kontrolou ptačích budek.
Ornitolog na vás čeká ale i v zoo pražské. Společně s ním budete moci nahlédnout do hnízda volavky popelavé či zjistit, zda se již ze svého afrického zimoviště vrátil kvakoš noční. Den věnovaný opeřencům proběhne i v Jihlavě, kde budete moci spatřit třeba letové ukázky sov a dravců. Také zde tu čeká na návštěvníky s ptačím příjmením speciální sleva. V Zoo Brno mají tito lidé vstup dokonce zcela zdarma.
Doprovodný program na vás čeká také v Hodoníně, Olomouci či Plzni. Tam se uskuteční akce s názvem Ptačí sobota, která bude ve znamení datla černého. Tento šplhavý opeřenec s červenou čepičkou byl letos Českou ornitologickou společností vyhlášen ptákem roku.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…