Novinky

12. srpen: Mezinárodní den slonů

Published by
Kateřina Hlavatá

Den, kdy mohou lidé po celém světě vyjádřit podporu největším žijícím suchozemským zvířatům. Dvanáctý srpen patří slonům, jejichž populace ve světě čelí mnoha hrozbám.

Slon africký | Kredit: shankar.s, Flickr.com – CC BY 2.0

Cílem mezinárodního dne slonů je zlepšit povědomí o situaci, ve které se chobotnatci nacházejí. Zároveň vyzývá lidi po celém světě k podpoře organizací bojujících za bezpečnější svět pro tato zvířata. Slon africký patří na Červeném seznamu ohrožených druhů do kategorie zranitelný, slon asijský je druhem ohroženým.

S myšlenkou světového dne slonů přišla v roce 2012 Kanaďanka Patricia Sims ve spolupráci s neziskovou organizací The Elephant Reintroduction Foundation.

Proč slonů ubývá?

Existenci slonů žijících ve volné přírodě ohrožuje několik faktorů. Tím nejzásadnějším je touha pytláků po slonovině. Po té je poptávka především v Číně, kde je pouliční hodnota jednoho klu přibližně 15 000 dolarů. Cena slonoviny pravděpodobně stále poroste.

Obětí obchodu se slonovinou se stal v roce 2014 i slon Satao, který byl největším slonem africkým žijícím na území Keni. Satao byl znám jako “tusker” (pozn.: v češtině “zvíře s kly”) – jeho kly byly natolik dlouhé, že se jimi téměř dotýkal země.

Slonům neprospívá ani růst odlesňování, neboť vede ke ztrátě jejich přirozeného prostředí. Tento faktor navíc hraje do karet i pytlákům, kteří pak slony snadněji naleznou či na ně jednodušeji připraví pasti.

Důvodem je i růst lidské populace, na jejíž úkor se snižuje divoká příroda a rostou místa průmyslová. Města, vesnice či silnice… Sloni ve volné přírodě se dostávají do blízkosti lidských sídel a ztrácejí stále více “svého” místa. Faktor hraje také cestovní ruch – špatné zacházení se slony v zajetí či jejich zanedbaný chov vede ke snížení jejich světové populace.

Na svátek chobotnatců do českých zoo

Takhle potkáte slony v ústecké zoo.
Kredit: © ZOO Ústí nad Labem, Facebook

Na podporu mezinárodního dne slonů připravují některé zoologické zahrady doprovodné programy či speciální akce. Pražská zoo v pátek připraví setkání s kurátorem Pavlem Brandlem v Údolí slonů. Své návštěvníky láká podívanou i na nejmladšího člena rodiny slonů indických, čtyřměsíční Maxmiliána.

Speciální akci nabídne na 12. srpen i zoologická zahrada v Liberci, kde bude možnost nahlédnout do zákulisí sloního pavilonu, kam se lidé běžně nepodívají. Tato prohlídka bude možná pouze po předchozí registraci. Součástí oslav bude také Sloní stezka, na které si budou moci návštěvníci procvičit své znalosti ze světa těchto zvířat.

V zoo v Ústí nad Labem můžete odhadnout nebo změřit počet kroků, které sloni ujdou při každodenní procházce po zoo, případně se projít i s nimi.

O den později bude možné v zoo ve Dvoře Králové shlédnout sloní rozcvičku či se zeptat na zajímavosti přímo ošetřovatelů.

Člen stáda slonů indických v pražské zoo | Kre­dit: © Redakce ZOO Maga­zín

Zdroj: World Elephant Day 

Kateřina Hlavatá

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago