Inteligence a komunikace

5 rad, jak udržet psa o Silvestra v klidu

Published by
Nikola Sedloňová

Silvestrovské oslavy často znamenají pro domácí mazlíčky i jejich majitele velký stres. Ohňostroje jsou pro psy nepřirozeně hlasité, a tak se zvířata většinou během novoročního veselí bojí. Způsobů, jak v tomto období psovi pomoci, je mnoho, někdy postačí i obyčejný klid jeho páníčka.

Asi málokteří psi si oslavy Nového roku užívají. | Zdroj: Pxhere.com

1. Zvykat na hluk

Spolehlivou metodou, jak psa ušetřit stresu během ohňostroje, je zvyknout ho na hluk. Pokud bude brát občasný rámus jako běžnou součást života, nebude se bát ani během Silvestra. Berte tedy psa i do hlučných míst. Pokud mu ukážete, že se není proč bát hluku, bude vám důvěřovat. Tato rada však zabere více času, než si pes zvykne, buďte trpěliví. K tréninku jsou vhodné například letní bouřky nebo výstřely v dálce.

2. Pryč od centra dění

Pokud pes není na hluk zvyklý a bojí se, je samozřejmě nejlepší ho vzít od centra dění co nejdál, například na venkov. Kynolog Rudolf Desenský uvedl pro server Týden.cz: „Šel bych někam za město nebo prostě stranou od centra hluku, nejlépe na kopec, a s potěšením sledoval hezké ohňostroje. Pokud budete ohňostroj vnímat jako zlo, bude ho tak vnímat i váš pejsek. Pamatujte na to, že zvědavost umí ‚přebít‘ strach dokonce i u plachých vlků.“

3. Páníčkův klid

Asi nejdůležitější je nenechávat psa o Silvestru o samotě a zbytečně ho nestresovat. Pes velmi reaguje na nálady svého pána. Proto pokud vy sami budete před psem dělat z petard něco, čeho by se mohl bát, a například ho přílišně utěšovat, jenom situaci zhoršíte. „I kdybych měl psům třeba číst pohádky, musí mít pocit, že se vůbec nic neděje a ohňostroj je něco, čím se nebudeme vůbec zabývat, natož abychom se toho báli. Psi hodně reagují na naše pocity. Z toho důvodu je vhodné se dobře naladit a tuto pohodu přenést na svého psa,“ myslí si Desenský.

Pes většinou přebírá náladu svého pána, proto se vyplatí být během ohňostroje v klidu. | Zdroj: Pexels.com

4. Medikace

Ačkoli podávání léků rozhodně není nejlepším řešením, příliš bázliví psi se bez ní asi neobejdou. V případě, že váš pes na jakýkoli větší hluk reaguje přehnaně, poraďte se s veterinářem o možnostech medikace. Podle závažnosti situace můžete využít homeopatika na rostlinné bázi nebo feromony. Tyto látky vylučují zvířata a využívají je ke vzájemné komunikaci. „Psí feromony jsou vylučovány z okolí mléčné žlázy kojícími fenami a zprostředkovávají pevnou vazbu mezi mláďaty a matkou, zabezpečují pocit klidu a jistoty pro štěňata,“ napsala MVDr. Irena Ernygerová pro server Radaveterináře.cz. Syntetické kopie feromonů se prodávají ve formě tablet, sprejů, nebo mohou být obsaženy ve speciálních obojcích. V případech nejhorších úzkostí je u psů možné využít také anxiolytik nebo antidepresiv.

5. Speciální ovázání

Metoda, která využívá u psů akupresurní body, byla založena v roce 2001. Díky stimulaci určitých míst dokáže psa uklidnit a zmírnit jeho strach. Značka The Anxienty Wrap prodává speciální oblečky pro tuto metodu, pes se dá ale ovázat i například i pružným obinadlem. Podrobný návod naleznete ve videu. S ovázáním se začíná na psí hrudi a pokračuje se překřížením na zádech.

Zdroje: Radaveterináře.cz, Týden.cz, Anxientywrap.com

 

Nikola Sedloňová

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago