Blíží se jaro a s ním i rozkvetlé louky lákající roje včel toužících po sladkém nektaru. Zatímco my si dáváme med do čaje, včelařům začíná spoustu povinností, abychom si na této sladké tekutině mohli pochutnat. Ani v zimě však nebyli zcela bez práce a napravovali škody způsobené od myší či pouze renovovali starší vybavení.
Během zimy si včelaři trochu odpočinou. Aby však zcela nezaháleli, mohou dokoupit či opravit některé své vybavení. „V zimě se dají opravovat rámky a úly. Pokud má člověk čas a prostředky, může si udělat i nové,“ říká Pavel Laštovička, který se tomuto koníčku věnuje už pět let a většinu vybavení se snaží vyrobit si sám.
Právě síla a doba trvání zimy nakonec velkou měrou určuje celkový výnos medu. Ovlivňuje především dobu, po kterou mohou být včelstva venku. Důležité je i to, v jaké kondici se s nástupem jara nachází. Podle Laštovičky je však přibližný zisk sladké pochoutky 50 kilogramů na jedno včelstvo.
I tomuto klidnějšímu období však předchází spousta práce. Na podzim se musí včely přeléčit a nakrmit na zimu roztokem vody a cukru v poměru 1:1. Dále je třeba zazimovat sundáním medníku a vymedováním zbylých rámků. Je to z toho důvodu, aby se do nich vešly cukerné zásoby na zimu. „Já osobně svá včelstva ještě přikrývám novinami, starými koberci nebo jiným tepelně izolačním materiálem,“ dodává Laštovička.
Velice důležité je také zamezit v přístupu případným škůdcům. Dále si včelaři musí dát pozor na nejrůznější nemoci svých „bzučilek“ a samozřejmě na jejich žihadla. V průběhu roku se navíc přibližně třikrát meduje, tedy se získává sladká pochutina z plástů. Čas se musí při tomto koníčku věnovat také přípravě, úklidu a v neposlední řadě kontrole, zda se včelstva nechtějí rojit.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…
View Comments
Med je opravdu nade vše. Mám ho moc ráda. Docela jsem ho nahradila místo cukru. Nedávno jsem objevila tymiánový med. https://www.ellada.cz/med/bio-lesni-med-tymian-divoke-byliny