Bílý slon 2014 putuje do českých zoo

Published by
Robert Kostner

Občanské sdružení Česká ZOO vyhlásilo 13. května 2015 vítěze již 21. ročníku soutěže o odchov roku a stavbu roku v českých a slovenských zoo „BÍLÝ SLON“. Do soutěže se přihlásilo celkem 15 institucí s 48 významnými odchovy a 10 stavbami.

Sdružení Česká ZOO se snaží spolu s Unií českých aslovenských zoologických zahrad ohodnotit práci chovatelů a vyjádřit jim touto cestou poděkování za přispění k zachování nejen ohrožených druhů zvířat, jelikož rozmanitost živočichů na naší planetě rok od roku klesá.

Konečné pořadí v jednotlivých kategoriích určila osmičlenná komise, složená ze tří členů výboru sdružení a z pěti členů z řad nezávislých odborníků přes oblast chovu zvířat v zoologických zahradách. Součástí hodnocení je také soutěž „Expozice roku“, rozdělená do kategorií „Přestavba roku“ a „Stavba roku“. Vyhlášení soutěže se konalo 13. května ve Fulneku v prostorách bývalého kapucínského kláštera pod záštitou města Fulnek a hejtmana Moravskoslezského kraje.

Vítězové v kategorii „Savci“

První místo vyhrála malá samička nosorožce indického (Rhinoceros unicornis) Maruška ze ZOO Plzeň, první mládě tohoto druhu nosorožce u nás po 17 letech. Za rok vyrostla z porodní váhy 55 kg už na 650 kg, je z ní mladá slečna a zhruba za dva roky si bude hledat nové působiště.

Samička nosorožce indického Maruška v ZOO Plzeň | Kredit: ZOO Plzeň

Na druhém místě se umístil odchov malé dželady ve zlínské zoo, samičky Mii, která se tak stala nejen historicky prvním mládětem dželady (Theropithecus gelada) odchovaným v ZOO Zlín, ale také v České republice.

Mladá dželada s matkou v ZOO Zlín  |  Kredit: ZOO Zlín

Třetí místo obsadila nejmenší kočkovitá šelma světa – kočka cejlonská (Prionailurus rubiginosus phillipsi) ze ZOO Ostrava, kde se v roce 2013 narodila jedna samička. V roce 2014 k ní přibyli dva kocourci.

Kotě kočky cejlonské v ZOO Ostrava  |  ZOO Ostrava

Vítězové v kategorii „Ptáci“

První místo vyhrála ZOO Praha s odchovem šesti mláďat vzácné kachničky obojkové (Netapus coromandelianus). Tito malí vrubozobí ptáci jsou chováni velmi vzácně a jejich odchovy se příliš nedaří. Do pražské zoo přišla trojice (kačer a dvě kachničky) v roce 2012 a zanedlouho se podařil úspěšný odchov šesti kachňat – první v Evropě a teprve třetí na světě.

Kachnička obojková v ZOO Praha  |  Kredit: ZOO Praha

Druhé místo připadlo odchovu nestorů kea (Nestor notabilis) v liberecké zoo. ZOO Liberec se podařilo v průběhu loňského dubna odlíhnout hned tři mláďata tohoto novozélandského papouška. Jde o historicky první odchov těchto papoušků v České republice od roku 2008, kdy je liberecká zoo chová. V roce 2013 se v evropských zoo narodilo jen 18 nestorů, přičemž populace v lidské péči dosahuje pouze necelých 200 kusů. Liberečtí nestoři přišli na svět 15., 16. a 18. dubna v umělé líhni, protože rodiče nejevili o mláďata zájem. Letos již liberečtí keové mládě sami odchovali.

Mládě nestora kea v liberecké zoo | Kredit: ZOO Liberec

Třetí místo obdržela ZOO Dvůr Králové za odchov krásné leskoptve smaragdové (Lamrotornis iris), západoafrického zástupce čeledi špačkovitých (Sturnidae).

Leskoptev smaragdová | Kredit: Doug Janson, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Vítězové v kategorii „Ostatní“

ZOO Ostrava získala Bílého slona za odchov čtyř mláďat žralůčka okatého (Hemiscylium ocellatum)Dva samečci a dvě samičky dali život 10 mláďatům, v Evropě jde teprve o druhý zvládnutý chov v akváriích přístupných veřejnosti a zoologických zahradách.

Žralůček okatý v ZOO Ostrava | Kredit: ZOO Ostrava

Cena za druhé místo putuje do ZOO Jihlava dvojčatům scinka šalomounského (Corucia zebrata), velkého stromového ještěra s dlouhými drápy a ovíjivým ocasem, který žije na Šalomounových ostrovech v Tichém oceánu. Scinkové jako jedni z mála plazů žijí ve velkých rodinách se složitou sociální strukturou. Tito scinkové jsou navíc výhradní vegetariáni.

Scink šalomounský  | Kredit: ZOO Jihlava

Třetím místem ocenila porota odchov dvou mláďat krokodýla čelnatého (Osteolaemus tetraspis) v ZOO Košice. Jde o první odchov krokodýlů ve slovenských zoologických zahradách.

Krokodýl čelnatý v košické zoo | Kredit: ZOO Košice

Vítěz v kategorii „Přestavba roku“

První místo získala ZOO Ústí nad Labem za přestavbu bazénu a expozice tuleňů obecných. Díky významnému zvětšení prostoru mohla být ke dvojici Junior a Mary přivezena ještě mladá tulenice Zola a všichni milovníci těchto ploutvonožců doufají, že brzy přibude i nějaké to mládě.

Tulení bazén v ZOO Ústí nad Labem | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Vítěz v kategorii „Stavba roku“

V této kategorii zvítězil areál Nová setkání v ZOO Ohrada v Hluboké nad Vltavou, který obsahuje 12 nových expozic palearktické fauny na cca 1,5 ha plochy. Expozice se staly domovem pro více než 30 druhů zvířat; mnoho z nich jihočeská zoo přivítá poprvé: například tygra ussurijského, rosomáka sibiřského, orla sklaního, gazelu džejran a další.

Medvěd plavý (Ursus arctos isabellinus) v nové expozici v ZOO Hluboká nad Vltavou
Kredit: ZOO Hluboká nad Vltavou

Vítězové všech kategorií obdrželi symbol soutěže v podobě sošky bílého slona. Dvacátý první ročník soutěže Bílý slon opět ukázal, že zoologické zahrady ušly velký kus cesty – jejich návštěvnické expozice i chovná zařízení jsou na úrovni nejvyššího standardu chovu zvířat nejen v Evropě, ale i ve světě. Svými výjimečnými odchovy přispívají zoologické zahrady k zachování těchto druhů zvířat a naplňují tak jedno z poslání zoologických zahrad – „přibližovat živou přírodu všem lidem a zároveň pomáhat přežít těm druhům zvířat, které bojují o holou existenci.“

Zdroj: Sdružení Česká ZOO

 

Robert Kostner

Šéfredaktor

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago