Novinky

Bobři mohou zachránit vesnici v Anglii před záplavami

Published by
Nikola Sedloňová

Jsou systémy přehrad a jiných opatření proti povodním příliš složité a nákladné? V Anglii prosazuje organizace Foresty Comission (Komise pro lesnictví) myšlenku, že by ochranu mohli zajistit bobři. Podle odhadů by díky svým přírodním hrázím mohli v oblasti zadržet až 6000 kubíků vody.

Bobři by se po 400 letech mohli vrátit do Anglie. | Foto: Wikimedia Commons

Bobři možná pomohou lidem více než umělá protipovodňová opatření. Vesnice Lyndbrook v oblasti Forest of Dean v jihozápadní Anglii se potýká s dlouhodobým problémem častých záplav. Organizace Foresty Comission (Komise pro lesnictví) zde chce prorazit s nápadem, aby byli v oblasti vysazeni bobři. Jejich přírodní stavby, jako jsou hráze a kanály, by zpomalily vodní toky a teoreticky udržely až 6000 kubických metrů vody.

Vesnici Lyndbrook by to tak mohlo uchránit od následků záplav, které ji zle postihly naposledy v roce 2012. „Tato akce má potenciál zabránit povodním jednou za třicet let. Bobři navíc zvýší místní biodiverzitu,“ citoval The Guardian Dereka Gowa, specialistu na bobry. Vláda v Anglii momentálně řeší, zda by se bobři, kteří z této země vymizeli před 400 lety, měli vrátit zpátky. Skotsko však už minulý rok vysadilo bobry do vodních toků na svém území a poskytlo jim speciální ochranu.

Místní nápadu věří

Lidé z vesnice Lyndrook jsou většinou pro, doufají, že bobři nejenom uchrání obci od záplav, ale také zlepší místní životní prostředí. „Je to úžasný nápad. Když asi stovce místních obyvatel organizace přednášela návrh, nebyl nikdo proti,“ řekl pro The Guardian obyvatel Lyndrooku Stuart Aken.

Pochybnosti pak jeden vesničan vyjádřil. Podle něj by mohli bobři uniknout a způsobit v oblasti podobné problémy jako divocí kanci. Podle radního Sida Phelpse se však bobři budou držet vodních toků a navíc budou očipovaní, takže v případě úniku je bude možné odchytit. „V oblasti sice panuje mírná nervozita kvůli problémům s kanci, ale vysazení bobrů je inovativní myšlenka. Můžeme se díky ní vypořádat s klimatickými změnami a rostoucím nebezpečím záplav,“ citoval The Guardian Phelpse. Navzdory nadšení byl projekt mezitím pozastaven. Další postup se očekává v řádu týdnů.

Zdroj: The Guardian

 

 

Nikola Sedloňová

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago