Jsou ozdobami téměř každé zoo, ve volné přírodě se jim ale daří stále hůř. Žirafy byly poprvé označeny jako „kriticky ohrožené“ na Červeném seznamu ohrožených druhů. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) označil za kriticky ohrožené dva poddruhy z devíti – žirafu kordofanskou a núbijskou. Ve volné přírodě jich zbývá méně než 5000 kusů.
Přichází smutná zpráva o stavu žiraf. Ohrožení se netýká jen dvou poddruhů, které byly označeny za kriticky ohrožené, ale i dalších žiraf. Například ani žirafě síťované, zambijské nebo západoafrické se nedaří dobře. Ty IUCN označil jako ohrožené nebo zranitelné. Ubývá však i dalšího druhu, který se prozatím do seznamu nedostal, a to žirafy masajské. Mimo nebezpečí je jen žirafa angolská, jejíž zástupci žijí v Botswaně, Namibii a Zimbabwe.
Za posledních patnáct let klesl počet žiraf ve volné přírodě o 40 %. „Žirafy vídáme v safari, v médiích, v zoologických zahradách. Lidé, včetně ochránců přírody, si tak neuvědomují, že tato majestátní zvířata potichu vymírají. Zatímco populaci žiraf v jižní Africe se daří docela dobře, nejvyšší zvíře na světě je pod obrovským tlakem v oblastech napříč západní, střední i východní Afrikou. Je to možná šok, že dva poddruhy žiraf jsou nyní označené jako ,kriticky ohrožené‘ nebo ,ohrožené‘, ale my vnímáme varovné signály už roky,“ řekl Julian Fennessy z Giraffe Conservation Foundation (GCF).
Žirafy mají jen velmi málo přirozených nepřátel, největším ohrožením je pro ně v současnosti činnost člověka. Zvířata ztrácejí své přirozené prostředí, trpí i kvůli válečným konfliktům. Léta trvající občanská válka vedla k jejich zabíjení například v Jižním Súdánu, kde se následně žirafy stávaly lidskou potravou.
Podle nového Červeného seznamu IUCN se ale některým zvířecím druhům začalo dařit lépe. Například plejtvák myšok se dostal z kategorie ohroženého druhu do kategorie zranitelných zvířat. Na seznamu nyní figuruje téměř 97 tisíc druhů zvířat, vyhynutí přitom hrozí bezmála 27 tisícům z nich.
Zdroje: GiraffeConservation.org, Česká televize
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…
View Comments
Žirafa masajská a žirafa síťovaná jsou samostatné druhy.
Dobrý den, děkuji za připomínku.