Novinky

České zoo: Přijďte se podívat na první mláďata roku 2020

Published by
Denisa Bartůňková

Lidé rádi sledují, které dítě se v novém roce narodí jako první a jinak tomu není ani u novoročních zvířecích mláďat. České zoo se předhánějí s představováním prvních přírůstků roku 2020. Mezi nimi je například šimpanz, želva, ale třeba i vzácný sambar skvrnitý. 

V Plzni se jako první narodil šimpanz. Kredit: Oficiální facebookové stránky Zoo Plzeň

Zoo Praha

Zoo Praha slavila narození prvních novoročních mláďat hned na Nový rok nad ránem. A radost byla dokonce dvojnásobná. Ošetřovatelé uvítali na svět bernáka ovce kamerunské a mládě želvy tuniské.

Hattrick ovce kamerunské

Zajímavostí je, že ovce kamerunská slaví novoroční prvenství již potřetí v řadě. Je to možná tím, že jak uvádí internetová stránka chovzvirat.cz, ovce kamerunské se snadno rozmnožují a mívají bezproblémové porody. Navíc jsou skvělými matkami, o své potomky se vzorně a dlouho starají. Jsou známy i případy, kdy samice kojily kůzlata až do pěti měsíců. Mláďata také velice rychle rostou, po dvou týdnech už mohou dosáhnout až dvojnásobné hmotnosti oproti své novorozenecké váze.

Novorozené mládě ovce kamerunské se starostlivou matkou. Kredit: Oficiální facebookové stránky Zoo Praha

Rychlý růst je klíčový zejména ve volné přírodě. Mláďata musí co nejdříve zesílit, aby dokázala přežít v afrických horách, odkud pochází. Mladé ovce si velice dobře rozumí s dětmi, jejichž přítomnost dokonce vyhledávají a rády si s nimi hrají. Proto se v zoologických zahradách umísťují do dětských zookoutků, ve kterých se mohou malí návštěvníci volně pohybovat, hrát si ze zvířaty nebo je krmit z ruky. V zoo Praha mají také jeden takový dětský zoo koutek a právě tam se mohou návštěvníci přijít podívat na novoročního beránka. Dětská zoo se nachází v dolní části areálu.

Zachráněná želva tuniská

Sourozenec novoroční želvičky tuniské se vyklubal z vajíčka již na Silvestra jako poslední přírůstek roku 2019. Druhá želva si dávala na čas, a tak se narodila až na Nový rok. Po vylíhnutí vážily obě asi 10 gramů a měřily kolem tří a půl centimetru. „Želvičky byly ve vajíčku příčně složené podél švu, který vede prostředkem břicha, a narovnávaly se několik dní,“ uvedl kurátor chovu plazů v zoo Praha Petr Velenský. V dospělosti budou želvy měřit kolem 13 centimetrů.

Zoo Praha na Nový rok slavila i vylíhnutí želvy tuniské. Kredit: Oficiální facebookové stránky Zoo Praha

Matka mláďat byla zabavena pašerákům na pražském letišti. Tento případ není ničím výjimečný. Želvy tuniské totiž často nelegální překupníci nabízí turistům jako domácího mazlíčka. Mezi lidmi jsou oblíbené proto, že patří k nejmenším a nejpestřejším poddruhům želvy žlutohnědé. „Lidé by si měli uvědomit, že je to nelegální, a tato zvířata nekupovat,“ varuje Velenský. Želva tuniská pochází ze severní Afriky. V pražské zoo jsou tyto želvy umístěny v pavilonu Afrika v horní části areálu.

Zoo Plzeň

Pokřtěný šimpanz učenlivý

V odpoledních hodinách na Nový rok porodila šimpanzí samice Zedonja svou prvorozenou dceru. Ta se stala prvním mládětem narozeným v roce 2020 v plzeňské zoo. Radost tamních ošetřovatelů byla o to větší, protože v České republice odchovy šimpanzů velice vzácné. V Plzni je to teprve třetí narozené mládě. V roce 1978 se narodilo první, to však zemřelo dříve, než se dožilo dospělosti. V roce 2003 byla přivedena na svět samice Bamia, která byla úspěšně odchována a nyní žije ve Francii.

Šimpanzí samička dostala jméno Caila. Kredit: Oficiální facebookové stránky zoo Plzeň

Vstup do jubilejního roku 2020 tak mohou plzenští ošetřovatelé šimpanzů díky narození šimpanzí samičky považovat za obzvlášť šťastný. Dne 7. února dostalo mládě i své jméno. Na návrh ošetřovatelů dostalo jméno Caila. „Poslední narozený šimpanz se jmenoval Bamia. Chtěli jsme pokračovat v abecedě, proto jsme vybrali jméno začínající na C,” vysvětloval v televizní reportáži jeden z ošetřovatelů. Po narození Caily byl šimpanzí pavilon na čas uzavřen. Nyní už je znovu přístupný. Plzeňská zoo však žádá návštěvníky, aby při pozorování šimpanzů zachovali klid a snažili se je nerušit.

Novoroční samička šimpanze se svou matkou. Kredit: Oficiální facebookové stránky zoo Plzeň

Zoo Liberec

Začátek nového roku se v zoo Liberec nesl ve znamení novorozených kopytníků. Ale zatímco všechny výše zmíněné zoologické zahrady slavily narození zvířat hned 1. ledna, liberecká zoo si musela počat celé tři týdny.  To je podle ošetřovatelů rarita, protože v předchozích letech se mláďata rodila hned během prvních několika dní nového roku.

Nyala nížinná zvítězila

Ačkoliv se narodila až 19. ledna 2020, závod o první liberecké mládě nového roku vyhrála nyala nížinná. Samička nyaly se stala třináctým narozeným mládětem tohoto druhu v zoo Liberec. Nyala nížinná je jihoafrický druh antilopy. Nejvíce mláďat se nyalám rodí v létě nebo na podzim, ale jak dokazuje liberecká samička, mohou se množit po celý rok. Po narození váží mládě kolem pěti kilo. Matky se o své potomky dlouho starají, opouští je až v době, kdy se jim narodí vlastní mládě nebo když dosáhnou pohlavní dospělosti, jedná-li se o samce.

Nyala nížinná je druh antilopy. Kredit: David J. Stang, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Buvolec běločelý

Série porodů kopytníků pokračovala i 21. ledna, kdy se narodil samec buvolce běločelého. Zatímco nyal nížinných se v nejstarší zoo České republiky narodilo doposud jen třináct, lednový sameček je již 113. odchovaný buvolec liberecké zoo.

Pro buvolce jsou typické jeho kroužkovité rohy. Kredit: Karelj, Wikimedia Commons, volné dílo

Tento druh středně velkých jihoafrických antilop totiž v Liberci úspěšně chovají už od roku 1973. Buvolec nížinný se vyznačuje dlouhými zakřivenými rohy, červenohnědou srstí a bílými punčochami. Jsou březí 8 měsíců a rodí zpravidla jedno mládě, které je už po dvou hodinách od porodu schopné následovat svou matku. V zoologických zahradách se mohou dožít až 17 let.

Ohrožený sambar skvrnitý

Samice sambara skvrnitého se narodila ve stejné datum a téměř ve shodný čas jako buvolec nížinný. Sambaři patří mezi nejohroženější kopytníky na světě a jejich odchov v evropských zoologických zahradách je podle ošetřovatelů velice vzácný. „Liberecká samička bude pro zachování populace chované v lidské péči a záchranu celého druhu velkým přínosem,“ říká zoolog z Liberce.

Sambar je velice vzácný. Kredit: Rushen, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Sambaři pocházejí z ostrovů Panay a Negros, kde jsou endemity. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije méně než 2500 jedinců, ale údaje o počtech kusů jsem velmi rozporuplné. Jisté však je, že volně žijících sambarů ubývá. Lidé jim zabírají přirozené životní prostředí kvůli zemědělské ploše. Liberecká zoo se podílí na jejich záchraně a snaží se je i přiblížit veřejnosti. „Přestože je sambar skvrnitý jedním z našich nejvzácnějších chovaných druhů, kvůli poloze jeho výběhu často zůstával u návštěvníků stranou pozornosti. Na konci loňského roku jsme tedy postavili a otevřeli novou vyhlídku, která nyní veřejnosti umožňuje pozorovat tyto ohrožené jelínky z bezprostřední blízkosti“, říká ředitel David Nejedlo a zve návštěvníky, aby se přišli na nový přírůstek i na dospělé sambary podívat.

Zdroje: chovzvira.cz, zoopraha.cz, zooplzen.cz, Facebook Zoo Plzeň, zooliberec.cz, Wikipedie nyala nížinná, Wikipedie buvolec běločelý, Wikipedie Sambar

Denisa Bartůňková

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago