Ačkoliv na české zoologické zahrady stále dopadá pandemie koronaviru, v areálech se život nezastavil. Malá zoo Chleby například získala nového lva, zoo Plzeň zase otevírá unikátní stavbu. A jak se letos bude slavit mezinárodní den zvířat?
S ohledem na vládní nařízení jsou například v zoo Ostrava zrušena všechna komentovaná setkání, včetně setkání na lemuřích ostrovech. Také platí povinnost mít zakrytá ústa a nos v uzavřených prostorách, udržovat rozestupy a před vstupem do pavilonů používat desinfekci na ruce.
Od soboty 19. října je v Zoo Praha pro veřejnost uzavřena Indonéská džungle a expozice lemurů. Důvodem je, že primáti mohou onemocnět covidem-19 stejně jako lidé. Orangutani a makaci v Indonéské džungli přitom s návštěvníky sdílejí jeden uzavřený prostor a lemuři se k nim zas ve venkovní expozici přibližují i na zcela minimální vzdálenost. Ředitel zoo Miroslav Bobek věři, že toto preventivní opatření bude přijato s pochopením.
V zoo Plzeň vznikl nový altán s tradičními čínskými prvky. Byl postaven za 6 měsíců od jara 2020 na půdorysu altánku z doby Kodetů (první třetina 20. století). Celá výstavba stála 12 milionů korun a přináší mimo jiné bezbariérový přístup do hodní části zoo pro návštěvníky se specifickými pohybovými potřebami i pro maminky s kočárky.
V budově návštěvníci naleznou expozici unikátních ještěrů krokodýlovců čínských, kteří jsou v plzeňské zoo k vidění poprvé (dosud žili v zázemí podzemní expozice). Nechybějí ani závojnatky, které budou k vidění v devíti keramických vázách získaných přímo z Číny a menší keramické nádoby s rybami, které dokumentují orientální zvyk, pozorovat chované rybky z vrchu.
Dne 18. září 2020 byl dospělý lev Dabir převezen do zoo Chleby ve Středočeském kraji, která chová tento druh zvířete poprvé ve své historii. Nový pavilon lvů v zoo Chleby bude slavnostně otevřen poslední zářijovou sobotu 26. září 2020. V historii této zahrady jde o největší stavební projekt.
Nový pavilon je unikátní nejen svojí podobou, ale také skladnou zvířat. Nejvýznamnějšími z nich budou lvi, dále zde budou umístěny mangusty žíhané, drobné šelmy z Afriky. Ty mohou se lvy sdílet společné venkovní prostory.
Vedení zoo Ostrava si stěžuje na návštěvníky, kteří se prý pokouší odcizit z areálu zvířata. Zmizet měl vzácný papoušek z otevřené expozice a mládě kozy, které se někdo pokusil odnést v batohu. „Nejkritičtější jsou expozice, kde lidé mají přímý vstup ke zvířatům, jako je například dětská zoo nebo průchozí voliéry, kdy lidé mají potřebu se se zvířaty kontaktovat víc, než je dovoleno,“ vyjádřila se mluvčí zoo Šárka Nováková.
V Liberci mají opačný problém. Lidé se naopak chtějí zvířat zbavit, a snaží se je do zoo propašovat. Jedná se například o andulky nebo želvy. „Prosíme, aby tohle nedělali. Chráněným zvířatům by to mohlo ublížit, neví se, jaký virus třeba v sobě mají,“ žádá návštěvníky mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.
Den všech zvířat se bude slavit 3. října. Mnohé zoo připravují speciální program, i když se kvůli pandemii koronaviru bude konat s určitými omezeními. Zrušeny jsou například komentovaná krmení. Například zoologická zahrada Liberec chystá na tento den akci S vysoužilci do zoo. Pokud návštěvníci v sobotu přinesu s sebou do zoo malý vysloužilý elektrospotřebič, získají dětskou vstupenku pro tento den zdarma.
Zdroje: Facebook Zoo Praha, Facebook Zoo Jihlava, Region Rozhlas, Facebook Zoo Ostrava,,Tn.cz, zoo Plzeň,
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…