Ohrožené druhy

Čtyři české zoo se spojily k ochraně mořských želv

Published by
Robert Kostner

Mořských želv v jejich přirozeném prostředí dramaticky ubývá. Z tisíce snesených vajíček přežije do dospělosti pouze jedna želva. S pomocí k řešení kritické situace přišli čeští vědci: za podpory Zoo Hodonín, Zoo Liberec, Zoo Ostrava a Zoo Olomouc založili program Chráníme mořské želvy, kterému se již podařilo zachránit 1.200.000 vajíček ohrožených mořských želv. Na podporu projektu nyní vzniklo krátké video s Bárou Hrzánovou, Romanem Vaňkem a Danem Bártou.

Mořské želvy jsou na světě více než 100 milionů let a hlavně díky lidem jim hrozí vyhubení. Čtyři ze sedmi druhů žijících na Zemi nich jsou považovány za kriticky ohrožené, další tři jako ohrožené vyhynutím. Nejdramatičtější je situace v Indickém oceánu, kde populace mořských želv na mnoha místech již úplně vymizely.

Již 1,2 milionu malých želv se díky projektu bezpečně vylíhlo. | Kredit: © Archiv Hany Svobodové. morskezelvy.cz

„Nejzávažnějším problémem je přímý sběr želvích vajec, který je samozřejmě ilegální. Když se totiž dlouhodobě v určité oblasti sbírají, nelíhnou se zde pak žádná mláďata a nejsou zde v dalších letech ani žádné dospělé samice, které by se do oblasti vracely pářit a klást nová vejce.“, říká expertka Hana Svobodová. „Lidé však často zpracují na plážích i samotné samice.“ dodává. 

Turisté a cestovatelé se na svých dovolených setkávají s nabídkou želvích vajec, masa i suvenýrů z želvoviny. Produkty z mořských želv: vejce, maso, tuk, orgány nebo krev jsou i přes přísné zákazy předmětem obchodu na celém světě. S konzumací želvích produktů je však spojeno množství zdravotních rizik a jsou dokumentovány i případy úmrtí. Tak jako v tělech jiných mořských živočichů se totiž i v těle želv i v jejich vajíčkách hromadí těžké kovy jako např. rtuť a kadmium, které člověk vypouští do oceánu.

Projekt Chráníme mořské želvy v současné době zabezpečuje ochranu tří indonéských ostrůvků v oblasti Berau u Bornea, kam želvy chodí klást vejce. Místní proškolení ochranáři nakladená vajíčka opatrně přemisťují do chráněných líhní, v průběhu líhnutí pomáhají malým želvičkám do moře. Ale hlavně chrání ostrov před pytláky, kteří jinak z jednoho ostrova ukradnou i 6000 vajec týdně. 

Jakou roli plní mořské želvy v ekosystému

Co by stalo, kdyby mořské želvy vyhynuly? Jako vždy by to mělo dopad na celý ekosystém a duhovou rozmanitost. „Želvy čistí a udržují korálové útesy od řas a hub, zahušťují mořské louky a tím vlastně vytvářejí prostor zejména pro malé ryby, které mohou vyrůst,“ říká duše projektu Chráníme mořské želvy Hanka Svobodová. „Největší želva na světě kožatka velká (Dermochelys coriacea) spořádá denně až 200 kg medůz, tím také přispívá k rovnováze v ekosystému.“ Je smutným faktem, že kožatky si snadno spletou medůzu s igelitovým sáčkem plovoucím v moři, plasty jsou dalším vlivem člověka, který mořské želvy – a nejenom je – zabíjí.

Mořské želvy jsou důležitým prvkem celého ekosystému. | Kredit: © Hana Svobodová, morskezelvy.cz

„Tím, že poskytujeme ochranu želvám, chráníme vlastně celý ekosystém, živočichy na ostrově i oceán v okolí,“ vysvětluje ředitel hodonínské zoo Martin Krug. „Ostrovy pod stráží rangerů jsou totiž také útočištěm stromových krabů a tabonů holubích, velmi zajímavých ptáků, kteří na svých vejcích nesedí, ale zahrabávají je do kompostu, který se pak postará o jejich líhnutí.“

Tabon holubí svěřuje péči o svá vejce kompostu, který připraví sameček.
Kredit: butupa, Wikimedia Commons – CC BY

„Klíčová je i pomoc místním lidem, pro které želvy představovaly zdroj obživy,“ přidává se ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas. „Je potřeba jim jednak vysvětlit důležitost mořských želv v oceánu a nabídnout jim alternativní způsoby, jak se uživit.“ Projekt tak pomáhá i se vzděláváním dětí i dospělých, učí např. místní řemeslníky používat pro výrobky kokosový ořech místo želvoviny. Připomeňme, že ta se z želv získává tak, že želvu přibitou na prkno opékají zaživa nad ohněm a změklou želvovinu pak nožem sloupnou. Želvu pak třeba i vypustí do moře, ta samozřejmě popálení a infekci odkrytých zad nepřežije.

Designová lampička z kokosu je rozhodně lepší suvenýr, než náramek z želvoviny.
Kredit: © Hana Svobodová, www.morskezelvy.cz

Seriál o českých projektech chránících přírodu ve světě v České televizi

Projektu pomáhá i nadační fond Česká koalice na ochranu biodiverzity (CCBC), který přináší video režiséra Zdeňka Suchého, v němž o želvách a želvích vejcích promluvili herečka Bára Hrzánová, šéfkuchař Roman Vaněk a Dan Bárta, zpěvák a přírodovědec, který se stejným režisérem na indonéských ostrovech natočil film o mořských želvách pro Českou televizi. Hudbu ke spotu obstarali pouze svými hlasy Dan Bárta a En.dru – Ondřej Havlík. „Sérii šesti dokumentů o českých projektech, které ve světě chrání ohrožené druhy, odvysílá Česká televize na podzim,“ prozradil ředitel liberecké zoo David Nejedlo. 

Projekt Chráníme mořské želvy dlouhodobě podporují české zoo: Zoo Hodonín, Zoo Ostrava, Zoo Liberec, nově také Zoo Olomouc. Více informací na webových stránkách www.morskezelvy.czwww.ccbc.cz.

Robert Kostner

Šéfredaktor

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago