Zoologická zahrada v Ústí nad Labem se může pochlubit novým vzácným svěřencem – kabarem pižmovým (Moschus moschiferus). Jedná se o menšího sudokopytníka, který se podobá dávným předkům dnešních jelenů, avšak na rozdíl od nich není vybaven parohy, nýbrž nápadnými dlouhými špičáky.
Právě kabaří špičáky patří k archaickým rysům tohoto starobylého druhu přežvýkavců. Zatímco u jelenů a srnců se vyvinuly parohy, které jejich majitelé používají ve vzájemných potyčkách o teritorium a o samice, u kabarů plní funkci parohů prodloužené ostré zuby, jež u jelenů postupně zakrněly.
Přirozeným prostředím kabarů pižmových je v současnosti oblast severovýchodní Asie. Jejich populace ale soustavně klesají, zejména kvůli nezákonnému lovu zvlířat pro jejich pižmovou žlázu, z níž se získává látka důležitá v kosmetickém průmyslu – pižmo. Je sice možné odebrat kabarovi žlázu i bez zabití zvířete, ale tato praxe bohužel není častá. Proto je kabar pižmový dle IUCN ohroženým druhem.
Mladý samec kabara, původem z lipské zoo, je v Zoo Ústí chován v nově upraveném výběhu nedaleko výběhu vyder. Vzniklo tam nové oplocení, nová výsadba dřevin a speciální zakrytá vyhlídka, která návštěvníkům skýtá pohled na toto plaché zvíře. Kabar se dá také pozorovat z tzv. Dinosauří stezky.
Zoo momentálně usilovně jedná o dovozu několika samic z ruské stranice Černogolovka. Kabar je v zoo mimořádně vzácným chovancem – chová jej pouze pět zoologických zahrad v Evropě; všechna zvířata mají původ v lipské zoo, která jej jako jediná pravidelně rozmnožuje.
Ústecká zoo není jediná, která má mezi svými svěřenci kabara. Od roku 2003 je chová také zoo v Děčíně. Za tu dobu se zde vystřídala čtyři zvířata, ale bohužel se nepovedlo odchovat žádné mládě, jen v roce 2005 proběhl potrat. Momentálně je v zoo pouze mladý samec.
Historii chovu kabarů má i pražská a plzeňská zoo. Zatímco v Zoo Praha jsou poslední ověřené údaje o kabarech z padesátých let, v Zoo Plzeň pobývali tito unikátní přežvýkavci ještě v 2013. Ani zde se však nepodařilo odchovat žádné mládě. Příchod prvního kabara do ústecké zoo ale dává chovu těchto sudokopytníků další naději.
Zdroj: Zoo Ústí nad Labem
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…