Kde si se svými mazlíčky užít Silvestr bez pyrotechniky?

Zvířata o Silvestru trpí. Mnohým zvířatům působí zábavní pyrotechnika trauma a šok, což může zejména starším nebo nemocným zvířatům přivodit vážné zdravotní potíže a v nejvážnějších případech i smrt. Pokud chcete své miláčky před silvestrovským řáděním uchránit, přinášíme vám tipy na místa, kde je pyrotechnika i na 31. prosince zakázaná. 

Dopřejte zvířatům na Silvestra klidný večer. Kredit: piqsels.com

Národní park Šumava

Klidný Silvestr v krásné přírodě, která se rozprostírá kolem Modravy, ale i v obcích, která se na území parku nacházejí – jako je například Kvilda, Stožec nebo Prášily. „Zákaz platí od června 2017, kdy v platnost vstoupila novela zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny. Za dva roky působnosti tohoto omezení, které má především zachovat klid divokým zvířatům v nejcennějších částech České republiky, je jasné, že klidné oslavy příchodu Nového roku začínají být trendem,” vysvětluje mluvčí šumavského parku Jan Dvořák s tím, že za porušení zákazu hrozí  pokuty, na místě až do výše deseti tisíc korun. O zákazu informují návštěvníky Šumavy speciální plakáty:

191217_pyrotechnika_A4_CZ

Národní park Podyjí

Kaňon řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem s hluboce zaříznutými meandry, skalními stěnami a  kamennými moři  reprezentuje jedno z posledních zachovalých říčních údolí ve střední Evropě. I zde si můžete užít tichý a klidný silvestrovský večer. NP Podyjí informuje o zákazu pyrotechniky na území parku pomocí propagačního videa:

Národní parky bez petard a ohňostrojů

Tento rok vás chceme společně se všemi obyvateli národního parku poprosit, abyste respektovali klid a ticho, které příroda v zimě potřebuje. Petardy a rachejtle k nám prostě nepatří. Děkujeme! Video: Orchis Film, NP Šumava, NP České Švýcarsko, KRNAP

Zveřejnil(a) Národní park Podyjí dne Pátek 21. prosince 2018

Národní park České Švýcarsko

České Švýcarsko je oproti ostatním národním parkům atypické. S výjimkou Mezné a Mezní Louky v něm totiž nejsou žádné obce, žije v něm tak naprosté minimum lidí. Ochránci přírody se proto snaží apelovat především na ty, kteří žijí v obcích na okraji národního parku. Problematické mohou být podle správy parku hlavně dvě místa – Tokáň a Zámeček u Vysoké Lípy. 

Mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov ale apeluje na obyvatele, aby zákon dodržovali s tímto odůvodněním: „Za příklady negativního dopadu pyrotechniky na zvěř nemusíme chodit nikterak daleko. Snad každý, kdo má psa, kočku nebo jiná domácí zvířata, viděl, jak je používání pyrotechniky děsí. A to jsou domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší,“ vysvětluje mluvčí Salov.

Zábavní pyrotechniku v Národních parcích nebude. Kredit: nguyentuanhung, pixabay.com, Simplified Pixabay License

Krkonošský národní park

Pro všechny objekty, které leží přímo na území národního parku, platí zákaz provádění ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky. V Krkonoších bude platit i v Malé Úpě a Strážném. Loni obce dostaly výjimku na ohňostroje a petardy ve vymezeném čase kolem půlnoci. Ale letos už o ni Správu KRNAP nežádaly. „Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění,” vysvětluje mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Zdroje: Oficiální stránky NP Podyjí, Oficiální stránky NP Šumava, Děčínský deník, Krkonošský deník,

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..