Způsobů, kterak nakrmit pejska, je tolik, že se z toho nejednomu majiteli zatočí hlava. Vyznavači psího menu blízkého přírodě často sahají po krmivech bez obsahu obilovin. Jak ale naznačují zprávy z Ameriky, tato dieta může přinášet zvýšené riziko vzniku srdečních onemocnění.
Někteří páníčci psí stravu bedlivě sledují – podobně jako svou vlastní. A protože přejeme pejskům, aby se měli co nejlépe, dostává se v posledních letech do módy krmení granulemi i konzervami, které neobsahují obiloviny. Tedy vlastně bezlepkovou stravou. V angličtině jsou tyto produkty označované jako „grain-free“ a rostlinnou složku, která je v psí potravě rovněž důležitá, zde namísto obilovin zajišťují brambory, hrášek či čočka.
Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA neboli Food and Drug Administration) však varuje – jejich pozorování naznačují vazbu mezi krmením psů stravou bez obilovin a zvýšeným výskytem srdečních chorob, na což již upozornilo několik veterinářů. Hovoří se konkrétně o dilatační kardiomyopatii (Dilatation cardiomyopathy neboli DCM), tedy onemocnění, při němž vzroste velikost srdce či některých jeho částí a zhorší se schopnost srdečního svalu pumpovat krev. Klinickými projevy jsou únava, celková slabost postiženého zvířete a výpadky činnosti srdeční tkáně.
Genetické predispozice pro tuto chorobu mají některá velká a obří plemena psů a její výskyt se v jednotlivých chovatelských liniích bedlivě sleduje. Magazín Live Science uvádí konkrétně německé dogy, dobrmany či bernardýny, kardiomyopatie se ale vyskytuje dědičně i u boxerů, novofundlanďanů, irských vlkodavů a různých druhů španělů.
V poslední době se ovšem případy DCM objevují i u plemen, která by vrozenou genetickou zátěží trpět neměla. Jde i o menší psy, jako například shih-tzu či malé knírače. U konkrétních zvířat s DCM bylo zjištěno předchozí krmení bezobilnými granulemi po dobu několika měsíců či let. FDA proto chovatelům doporučuje, aby používání bezlepkových krmiv raději konzultovali se svými veterináři. A veterináře zase žádá o hlášení nově zjištěných případů.
Přesná vazba mezi vznikem srdeční choroby a použitým krmivem zatím známa není, přesto považujeme za vhodné na dosavadní zjištění upozornit. Ač přejeme svým psům to nejlepší (a často neváháme svým miláčkům za dobré krmivo výrazně připlatit), ne vždy se při výběru vhodné diety strefíme. I zdánlivě skvělý krmný režim může některým psům přinášet nečekané problémy.
Na druhou stranu je nutné podotknout, že jiné typy stravování, například zkrmování zbytků od stolu či vařených kostí, mohou psům přivodit problémy se zažíváním či poranění střev. Ideální stravovací režim se hledá obtížně a pod pokličky továren na granule vidí málokdo. Majitelům tedy doporučujeme být obezřetní a o všech nedostatečně prověřených typech krmiv se co nejlépe informovat. Jde nejen o zdraví našeho čtvernohého přítele, ale i o naše vlastní nervy.
Zdroje: LiveScience.com, Veterina-info.cz
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…