Hnízdo čápa černého (Ciconia nigra), umístěné na dubu v lesích v regionu Zemgale v Lotyšsku, jsme mohli sledovat v přímém přenosu. Hnízdo bylo objeveno v roce 2013 a o rok později v něm pár čápů černých odchoval dvě mláďata. Totéž se podařilo i letos, sourozenci Ziluka a Ziluks už vylétli a vydali do teplých krajin. Jejich cestu můžete sledovat zde.
Podle dosavadních zjištění ani jeden z aktuálně hnízdících rodičů není kroužkovaný; jejich původ tedy zůstává neznámý.
V letošním roce přiletěli čápi již v březnu a ihned začali do základu hnízda přinášet nové větve, slámu, bláto a různé druhy mechů. Uvnitř hnízda nyní můžeme vidět dvě čapí vejce; původně však snesla samice Zīle vejce čtyři, a to 6., 8., 10. a 12. dubna. Spolu se svým partnerem Ozolsem se o ně pečlivě starala. Dosavadní klid hnízda byl však 24. dubna narušen nezvanou návštěvou orla mořského, který se pokusil dvě vejce odnést. To se mu sice nepodařilo, ale ani tak se útok neobešel beze ztrát: orel obě vejce upustil z výšky na zem. Nezbývá tedy než doufat, že zbylá dvě vejce nepotká podobný osud a že se kolem poloviny května vylíhnou zdravá čápata.
Čapí rodiče se na hnízdě střídají. V tomto případě je možné samce a samici od sebe rozeznat: zatímco matka Zīle má zobák stejnoměrně vybarvený, otec Ozols má v polovině zobáku bílou skvrnu. Nohy samice jsou také štíhlejší a světlejší než nohy samce.
Dne 11. května 2015 po 18. hodině se čápům černým vylíhlo první mládě. Na jeho první minuty vně vaječné skořápky se můžete podívat na následujícím videu:
Čápátko se má k světu a je nejen vidět, ale i slyšet. Zīle působí trochu nervózně – od příhody s orlem je vždy úzkostlivější než Ozols. Doufejme tedy, že nové mládě bude dobře prospívat a že k němu přibude i sourozenec.
Dva dny po vylíhnutí prvního mláděte čápa černého se vyklubal i jeho sourozenec. Zīle a Ozols se na hnízdě střídají a pravidelně svá kuřata krmí.
Mláďata čápů černých Zīle a Ozolse mají již první měsíc mimo relativní bezpečí vaječné skořápky za sebou. Za tuto krátkou dobu vyrostla takřka neuvěřitelně – ve velikosti nezůstávají za svými rodiči příliš pozadu. Od rodičů se ale liší svým peřím: bílá prachová pírka jim ještě zcela nevypelichala a černé „dospělácké“ peří je na nich zatím vidět jen někde. Otec i matka se o své potomky stále pečlivě starají – několikrát denně jim nosí značné množství žab, rybek a další potravy. Čápata také začala procvičovat svá úctyhodně velká křídla.
Čapí mláďata tedy vyrostla natolik, že mohla být okroužkována. Kroužkování bylo naplánováno na pátek 12. 6. kolem 14 hodin místního času – na dobu, kdy nebylo pravděpodobné, že by v blízkosti hnízda byl i rodič. Ukázalo se, že ornitologové si nemohli vybrat lepší čas – celá akce byla hotová za necelých 15 minut a již za hodinu se do hnízda vrátila Zīle s krmením. Na rozdíl od rodiny orla mořského, kterou kroužkování na dlouhou dobu rozrušilo, zde všechno proběhlo hladce.
Když se ornitologové přiblížili k hnízdu, začala čápata výhružně klapat zobáky a „vrčet“. Když je ale jedno po druhém zkušený odborník popadl za zobák, aby nebyli mladí čápi nebezpeční, nechala se mláďata relativně bez protestů odnést na zem, kde byla změřena, zvážena a okroužkována. Po vrácení do hnízda působila poněkud otřeseně, nicméně ihned po návratu rodiče s pozdní svačinou na celou operaci šťastně zapomněla.
3. července 2015 navštívili ornitologové hnízdo čápů černých podruhé. Samička Zīļukā totiž měla dostat GPS vysílač, který by pomohl zmapovat její cesty. Čápata tentokrát reagovala agresivněji než při minulé návštěvě, avšak vzhledem k tomu, jak moc za tu dobu vyrostla, to překvapí jen málokoho. Drobnější Zīļukā byla vystrašenější než její bratr Zīļuks a vyzvrátila do hnízda obsah volete. Jejich potrava tak ale mohla být podrobena zkoumání.
Čápata se ze zážitku opět vcelku rychle vzpamatovala, a když přiletěli rodiče s další dávkou jídla, bylo trápení toho dne zapomenuto.
Nejprve se zdálo, že si čápata z hnízda jen odskočila hledat jídlo. Ukázalo se však, že ledabylý odlet mláďat čápa černého, které jsme sledovali od jejich vylíhnutí, není ničím jiným než nastoupením na dlouhou cestu do Afriky – vysílač samičky 2. srpna odeslal signál z místa vzdáleného 70 km od hnízda a dnes by se dle nových údajů Zīļukā již měla nacházet v Polsku.
Po odletu ratolestí se v hnízdě ukázal jejich otec Ozols. Nebude to trvat dlouho a rodiče také odletí na jih za svými potomky. Nezbývá tedy než se s čápaty rozloučit a popřát jim šťastnou cestu.
Zīļukā nese vysílačku, její pohyb je proto možné sledovat. Aktuální polohu a dosavadní trasu můžete sledovat na této mapě:
Zīļuka je na cestě již 86 dní, v nichž uletěla neuvěřitelných 5406 kilometrů. Během svého putování zůstala několik týdnů i na území České republiky poblíž řeky Olše. Byla vděčným objektem pro amatérské i profesionální fotografy, jak můžete vidět na krásných fotografiích Silvestra Szabó.
Nyní se Zīļuka nachází v Izraeli. Je zde s velkou skupinou čápů černých a lze předpokládat, že daleko od ní nebude ani její bratr Zīļuks. Následující video bylo natočeno 24. 10. 2015 nedaleko vesnice Neve Ejtan. A jak naši čápici mezi všemi těmi čápy poznáte? Je to jednoduché – Zīļuka má jako jediná na zádech vysílač.
Ani další fáze cesty pro mladou samičku čápa černého nebude bez rizika. Držme proto Zīļuce palce, ať jí při jejích cestách přeje štěstí.
Zdroj:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…
View Comments
Dobrý den, jsou tihle čápi stejní jako loni? Nebo je to jiný pár?
Podle všeho jsou to zřejmě opět Zile a Ozols, takže ti samí jako vloni. :-)