Categories: NovinkyVideo

LIVECAM: Hnízdění čápa černého

Published by
Eliška Churaňová

Během dubna a března se vracejí čápi černí (Ciconia nigra) z Afriky do Evropy, aby zde hnízdili a odchovali mláďata. Letos sledujeme tři hnízda těchto elegantních brodivých ptáků – v Lotyšsku, Maďarsku a Estonsku.


AKTUALIZACE 11. 8. 2016 – Čápata odletěla na jih

Letošní lotyšská čápátka Raivis a Rasa se vydala na dlouhou cestu do Afriky. Na hnízdě byla viděna naposledy 5. srpna – nejprve odletěl Raivis a večer Rasa. Pomocí vysílače, který má Rasa upevněný na zádech, bylo už druhý den jasné, že z hnízda odletěla definitivně. Oběma čápatům přejeme hodně štěstí při jejich putování a doufáme, že se příští rok v pořádku vrátí do Evropy.

5. srpna oba mladí čápi odletěli. | Kredit: EENet, Latvian Fund for Nature, Dabasdati; snímek: Liz01

AKTUALIZACE 5. 7. 2016 – Kroužkování lotyšských čápat

V úterý 5. července proběhlo kroužkování dvou čápat v lotyšském hnízdě. Poté, co oba sourozenci dostali kroužky, byli vráceni zpět do hnízda. Mladší z ptáčat dostalo i GPS vysílač, aby bylo možné sledovat jeho cestu do Afriky. Na následujících videích můžete celou událost zhlédnout. Starší mládě, zřejmě sameček, dostalo jméno Raivis a mladší čápátko, o kterém se předpokládá, že je to samička, se jmenuje Rasa.


Mladí čápi často procvičují křídla. | Kredit: EENet, Latvian Fund for Nature, Dabasdati; snímek: Liz01

AKTUALIZACE 16. 5. 2016 – Lotyšská čápátka

Díky odložené inkubaci vajec se mláďata Zīle a Ozolse začala líhnout krátce po sobě – první mládě se vylíhlo v noci na 15. května a druhé 15. května ráno. Letos mají ovšem rodiče starosti – byla suchá zima a ani teď příliš často neprší, takže není snadné sehnat potravu. Ze zbylých dvou vajec se čápata nevylíhla.

Ozols krmí svá mláďata. | Kredit: EENet, Latvian Fund for Nature, Dabasdati

AKTUALIZACE 9. 5. 2016 – Dramatické události na lotyšském hnízdě

V neděli 8. května na lotyšské hnízdo přiletěl jeden z nejméně vítaných návštěvníků: mladý orel mořský. Podobná návštěva v loňském roce skončila poloviční katastrofou, když orel zničil dvě ze čtyř vajec, která Zīle snesla. Tentokrát ale na hnízdě právě seděl Ozols. Orel ho překvapil a vyplašil, ale Ozols ani na chvíli nevzdal obranu hnízda a orla v jeho počínání rušil rozzlobeným klapáním zobáku a těsnými přelety.

Ozols statečně bránil hnízdo před orlem. | Kredit: EENet, Latvian Fund for Nature, Dabasdati; snímek: Liz01

Ačkoli situace byla velmi vyhrocená, nezdálo se, že by orel měl v plánu vejce sežrat nebo je poškodit – našlapoval kolem nich opatrně a celkově si počínal, jako by vejce byla jeho vlastní. Pro případ, že by orel změnil názor, ale Ozols podnikl útočný manévr a podařilo se mu vetřelce od hnízda odlákat. Vejce byla přes hodinu bez inkubace, ale podle lotyšského ornitologa Janise Kuzeho by to v tomto počasí nemělo mláďatům ublížit. Držme tedy tomuto čapímu páru palce, aby se orlí návštěva už neopakovala.

Lotyšské hnízdo v regionu Zemgale pravděpodobně už známe – sledovali jsme v něm hnízdění samice Zīle a samce Ozolse. Letos se na hnízdě objevil první čáp, zřejmě samec, už před koncem března, ale na partnerku si musel počkat. 7. 4. konečně přiletěl i se samicí a pár se několikrát pářil. Během několika hodin ale přiletěla samcova (zřejmě) stálá partnerka a vetřelkyně musela z hnízda pryč:

Jestli je pár, který na hnízdě momentálně sídlí, stejný jako loni, není jisté, ale je to pravděpodobné. Proto jim prozatím budeme také říkat Zīle a Ozols.

Zīle a Ozols se již několikrát pářili. | Kredit: EENet, Latvian Fund for Nature, Dabasdati

Čápi černí snášejí obvykle 3-4 vejce, které inkubují 34-38 dní. První vejce snesla Zīle 11. dubna – pokud je vejce oplozené, mělo by se mládě vylíhnout po 15. květnu. Druhé vejce následovalo o dva dny později a třetí 15. dubna. Poslední vejce snesla 17. dubna.

Zīle snesla celkem čtyři vejce. | Kredit: EENet, Latvian Fund for Nature, Dabasdati; snímek: baska

Na mláďata si tedy zde budeme muset počkat, ale nyní se můžeme těšit ze sledování harmonického soužití krásného čapího páru v nádherné krajině.

AKTUALIZACE 11. 8. 2016 – Čápata z Maďarska putují za teplem

Také v maďarském Gemenci nastal čas odletu. Čápátka se naučila létat v polovině července; první let uskutečnil Bodza 14. 7., den po něm vylétla Áfonya a 18. začal létat i nejmladší Benjámin. Bodza také odletěl na jih jako první již na konci července, jeho dva mladší sourozenci se vydali na cestu 2. srpna. Do 8. srpna se na hnízdě objevovali střídavě oba rodiče, ale nyní to vypadá, že i ti následovali své děti a odlétli na jih, odkud – bude-li jim přát štěstí – se vrátí opět na jaře.

Dvě mladší čápata zůstala na hnízdě do 2. srpna. | Kredit: Gemenc Zrt., Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Duna-Dráva Nemzeti Park; snímek: Solo

AKTUALIZACE 5. 7. 2016 – Maďarská mláďata již brzy odletí

Letos měl pár čápů černých hnízdící v maďarském Gemenci štěstí – podařilo se mu úspěšně odchovat tři mláďata. Momentálně jsou všechna tři čápata už velká, rodiče je krmí už jen zřídka, a tak mláďata brzy odletí. Nejstarší čáp dostal jméno Bodza, jeho mladší sourozenec Áfonya a nejmladší byl pojmenován Benjámin. Benjámin byl oproti starším sourozencům znevýhodněn – vyklubal se o tři dny později než Bodza, a byl tedy dlouho výrazně menší a o své místo v rodině musel bojovat. Teď ale vyrostl ve velkého a silného jedince, který jistě zvládne i dlouhou cestu do Afriky.

AKTUALIZACE 16. 5. 2016 – Čápátka v Gemenci prospívají

Začátkem května se maďarskému páru čápů černých Sáře a Tóbiásovi vylíhla tři mláďata. Od té doby všechna mláďata znatelně vyrostla. Čtvrté vejce je stále v hnízdě, ale nezdá se, že by se z něj vylíhl poslední potomek.

AKTUALIZACE 7. 5. 2016 – Maďarskému páru se líhnou mláďata

Sáře a Tóbiásovi v maďarském Gemenci se začala líhnout mláďata. První čápátko se vyklubalo 4. května, druhé o den později a třetí 7. května. Další přírůstek očekáváme v nejbližších dnech. Oba rodiče se o mláďata zodpovědně starají – snad jim tedy bude přát i počasí, aby zvládli všechny potomky vychovat.

V maďarském Gemenci se také zahnízdili čápi černí. Tentokrát se jedná o pár Tóbiáse a Sáru, kteří se vrátili o něco dříve. Sára již stihla naklást čtyři vejce – první mládě by se mělo vylíhnout nejdříve 5. května a poslední nejpozději 15. května. Zatím ale starost o vejce přenechává Sára Tóbiásovi – nezbývá než doufat, že se čapí matka ve starostlivosti o rodinu zlepší, než se její potomci vylíhnou.


AKTUALIZACE 11. 8. 2016 – Kulla i Kalli odletěly do Afriky

V červenci jsme mohli sledovat, jak čápata shazují zbytky bílého peří a učí se létat. Kalli a Kulla poprvé vzlétly 19. července. Několik dní předtím výsledky DNA testů odhalily, že obě mláďata jsou samičky. Sourozenci neletěli na jih společně – zatímco Kulla opustila hnízdo už 30. července, Kalli se nechala krmit od Karla až do 5. srpna, kdy brzy ráno odletěla.

15. července byl připevněn GPS vysílač jednomu z rodičů – později se ukázalo, že šlo o Karla. Záznam jeho cest by měl poskytnout výzkumníkům zabývajícím se migrací čápů důležitá data. Tento čáp byl při té příležitosti také okroužkován – číslo na jeho kroužku je 715R. Karl se přišel po odletu svých potomků „rozloučit“ 6. srpna a pak také odletěl.

Karlova poslední návštěva hnízda | Kredit: EENet; snímek: Lucy

AKTUALIZACE 5. 7. 2016 – Kroužkování čápat a bouře v Estonsku

V úterý 28. července proběhlo kroužkování dvojice mladých čápů v Estonsku. Kroužkování se – stejně jako u orlů mořských – ujal zkušený ornitolog Urmas Sellis. Livecam bohužel v době kroužkování nefungovala, ale od Urmase jsme se dozvěděli, že čápata jsou dobře živená, během kroužkování byla klidná a že v průběhu této akce hnízdo navštívil jeden z rodičů. Mláďata Kulla a Kalli dostali kroužky s čísly 709H a 715L.

Kalli a Kulla byli koncem června okroužkováni. | Kredit: EENet; snímek: Liz01

O víkendu 2. a 3. července řádily v Estonsku silné bouře. Přenos od té doby nefunguje – příčina tkví v přerušeném kabelu. Doufáme, že čapí rodina nepřízeň počasí v pořádku přežila a že je zase po opravě kabelu uvidíme v hnízdě.

AKTUALIZACE 5. 6. 2016 – Tragédie na estonském hnízdě

Ačkoli se všechna tři čápátka v hnízdě páru Kati a Karla vylíhla těsně po sobě, prospívala jen dvě z nich. Jedno mládě (později pojmenované Killu) sice jedlo jako ostatní a působilo aktivně, ale z neznámých důvodů nerostlo. V posledních dnech byl rozdíl mezi velikostí mláďat obrovský a jejich matka se rozhodla nevyvíjejícího se potomka vyhodit z hnízda. To se jí bohužel po nějaké době podařilo a nejmenší mládě pod hnízdem posléze zahynulo. VAROVÁNÍ: Následující video zachycuje drastický obsah!

Ačkoli může toto chování působit brutálně, u čápů není ničím výjimečným. V časech, kdy není dostatek potravy, někdy čapí rodiče zjistí, že všechna mláďata neuživí, a nejslabšího potomka (nebo dokonce potomky) z hnízda vyhodí, aby měla silnější mláďata větší šanci přežít. Stejně tak může dojít k zabití mláděte rodiči, pokud je ptáče slabé nebo nemocné – a to byl zřejmě případ i malého čápátka Kati a Karla. Podobné chování jsme bohužel letos pozorovali i v Gemenci, kdy se Tóbiás vytrvale snažil vyhodit z hnízda nejmladšího potomka (což se mu zatím nepodařilo), a jednou se o vyhození čápátka z hnízda pokusila i Zīle, kterou sledujeme na lotyšském hnízdě.

V hnízdě Kati a Karla zůstala jen dvě mláďata. | Kredit: EENet

AKTUALIZACE 18. 5. 2016 – První mláďata i v Estonsku

Také v Národním parku Karula se čápi černí radují z prvních přírůstků. První čápátko se vylíhlo v noci na 17. května a druhé se vyklubalo ještě týž den kolem sedmé hodiny večer. Třetí následovalo 18. května v ranních hodinách.

Kati a Karlovi se také líhnou mláďata. | Kredit: EENet; snímek: baska

Estonský pár přiletěl na své hnízdiště v Národním parku Karula 5. dubna – netradičně přiletěli oba partneři ve stejný večer, samec musel na samičku čekat pouhých několik hodin. Od té doby se pilně věnovali páření. Pár je nekroužkovaný, ale už dostal jména: samičce se říká Kati a samec byl pojmenován Karl.

V hnízdě estonského páru už jsou také čtyři vejce. | Kredit: EENet; snímek: Liz01

12. dubna snesla Kati první vejce, o dva dny později další a 16. dubna vejce třetí. Poslední vejce se v hnízdě objevilo 18. dubna. Líhnutí prvních mláďat tedy můžeme očekávat po 16. květnu.

Zdroje:

Eliška Churaňová

Redaktorka, editorka

View Comments

  • Sleduji tuto webkameru z Estonska a další /orla mořského, káně a dvě hnízda orlovce říčního, pokud jsem si to dobře přeložila/ od počátku května, Je to neuvěřitelný zážitek a poučení nad všechny učebnice. Jsem naprostý laik, jen ráda stále víc žasnu nad zázraky přírody a děkuji všem, kteří pro nás pouhé pozorovatele dokáží svým zaujetím toto zprostředkovat.
    Melanie Kotvová

    • Díky moc. Je to úžasná podívaná, příroda je drsná, ale krásná. Doufejme, že čím víc lidí ji uvidí takhle zblízka, tím spíš ji budou chránit.

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago