Novou africkou vesničku Tiébélé, přesnou kopii vesničky ležící v africké Burkině Faso, letos v létě otevřela královédvorská zoo. Až nyní se tam ale nastěhovali její zvířecí obyvatelé. O které druhy se jedná? To se dozvíte v tomto článku.
První zvířecím obyvatelem se stala skupinka malých nočních opiček – komb ušatých. Komba ušatá (Galago senegalensis), přezdívaná někdy také uchoš, žije téměř v celé Africe na jih od Sahary. Jedná se o malá stvoření, která dorůstají délky několika desítek centimetrů a váží okolo 150 až 300 gramů. Jejich typickým poznávacím znamením jsou velké uši, které jim pomáhají při lovu potravy. Živí se hmyzem, malými ptáky, ovocem, semeny či ořechy.
Komby žijí v malých rodinných skupinkách a právě jedna taková, čítající 5 zvířat, přišla letos v létě do Dvora Králové z pražské zoo.
Dalším novým zvířecím druhem se stali gundiové saharští (Ctenodactylus gundi). Tito pískově zbarvení hlodavci žijí na pouštích a polopouštích severní Afriky (Maroko, Alžírsko či pohoří Atlas) a výborně šplhají po skalách. Jedná se o velmi plachá zvířata, která při sebemenším nebezpečí utečou do úkrytu. Zajímavostí je, že gundi nepotřebuje pít, protože veškerou potřebnou vodu získává z potravy. Aktivní je zejména v noci, kdy vyhledává stravu – tu tvoří části různých rostlin.
V roce 2009 odchovala pražská zoo první mládě tohoto druhu v historii České republiky. Dvorská skupinka tří gundiů má původ v polské Wroclawi.
Ačkoliv se podle následující fotky může zdát, že se jedná o netopýra, opak je pravdou. Novinkou v královédvorské zoo jsou dva druhy kaloňů – kaloň egyptský a kaloň plavý. S netopýry mají společný řád – letouni. Kaloň je dobře rozpoznatelný díky své hlavě, která je podobná té liščí.
Kaloň egyptský (Rousettus aegyptiacus) se kromě Egypta a jižní Afriky vyskytuje též v Asii (například v Jemenu či Turecku), ale také na evropském Kypru. Žije v obrovských koloniích, které v noci vylétají za potravou. K dorozumívání využívají tito letouni echolokaci. Živí se ovocem a plody. Samice obvykle rodí jedno mládě, výjimečně dvě a její mléčné žlázy najdete v podpaždí. Kolonie třiceti kaloňů egyptských přišla do dvorské zoo z polských Katowic.
Kaloň plavý (Eidolon helvum) se vyskytuje v Africe na jih od Sahary a na Arabském poloostrově. Stejně jako ostatní letouni, i tento druh žije ve velkých koloniích. Je plodožravý, živí se však i kůrou a výhonky a dorůstá délky až 75 cm. Kolonie tohoto druhu přišla ze zoo v Plzni. Tito kaloni zatím nejsou ve dvorské zahradě pro návštěvníky k vidění.
Posledními zvířaty, která zabydlí jednu z expozic v africké vesničce, jsou osináci afričtí. Ti jsou v zoo již chováni v nedaleké stavbě u talapoinů severních. Protože se však zdejšímu rodičovskému páru povedlo odchovat 2 mláďata – samečky Foresta a Gumpa – půjdou tito potomci do samostatné expozice.
Osinák africký (Atherurus africanus) je druh dikobraza, který je aktivní především v noci. Ve dne spí mezi kořeny stromů či v jeho dutinách. Nepřátele zastrašuje dupáním a vystrkováním ostnů. Živí se plody, ovocem či oddenky a žije v rodinných tlupách.
Přijďte se na nové zvířecí druhy podívat do královédvorské zoo! Ačkoliv se jedná o noční zvířata, mají zde prohozený noční a denní režim, existuje tudíž šance, že budou aktivní i v době vaší návštěvy.
Zdroje: wikipedia.org, zoopraha.cz, zoodvurkralove.cz
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…