Ačkoliv se blíží chladnější období, zoologické zahrady mají stále co nového nabídnout. Někdo své řady rozšiřuje o další kousky, někdo posílá jiné do světa. A už jste přemýšleli nad tím, kam vyrazíte na světový den zvířat?
Živočišné řady zlínské zoo obohatil další přírůstek. V Zátoce rejnoků se nově zabydluje pár ledňáčků trpasličích. Další tři jedince tohoto druhu najdete také v zámeckých teráriích. Jak už jeho druhový název napovídá, není tento opeřenec žádný velikán – v dospělosti dorůstá do velikosti zhruba 11 cm.
Zatímco ve Zlíně mají ledňáčka, v zoo Chleby najdeme nově mangustu. I ona nese druhové jméno trpasličí. Tato neposedná myška se zabydluje v Mendelově ekocentru.
Mládě hrabáče kapského z pražské zoo, které se i po krátké chvilce na světě stalo velkým oblíbencem, už má své jméno. Samičku odteď známe jako Nyotu neboli Hvězdu – tak bychom totiž toto jméno přeložili z afrického jazyka.
Pozornost si zaslouží jedinečný odchov v zoologické zahradě v Olomouci, který se zde povedl po dlouhých devíti letech. Krokodýlům čelnatým se v místní zahradě vylíhlo třináct potomků. Odchov těchto krokodýlů je v zajetí velmi složitý a vyžaduje pilnou asistenci člověka. Po snesení jsou vejce umístěna do líhně, po vykouknutí na svět jsou v péči ošetřovatele i samotní krokodýli. Matka do té doby pečlivě střeží hnízdo – tato pozornost pomine až ve chvíli, kdy jsou jí její potomci předvedeni.
Mláďata těchto drobečků (inu, alespoň prozatím drobečků) by měla být v olomoucké zoo již brzy k vidění ve své vlastní expozici.
Chystáte se na návštěvu do Dvora Králové? Nově tam můžete spatřit vnitřní expozici nosorožců, které bylo dosud možno spatřit pouze ve venkovním výběhu. Tato ohrožená zvířata tak již můžete obdivovat po celý rok, nezávisle na tom, jak se vyspí počasí.
Ostravská zoo se loučí s jedinečným obyvatelem. Samec lemura Sclaterova jménem Ravu, který patří k nejvýznamnějším chovatelským úspěchům v celé historii zdejší zoo, poputuje v brzké době do Anglie. K jeho přesunu dochází z důvodu nepodařených pokusů o mládě se samičkou Fuoro. Ta byla jeho partnerkou od roku 2010 a ačkoliv se samcem několikrát zabřezla, ani jednou se odchov nepovedl. Sameček, který se v zoo narodil v květnu 2009, možná nebyl pro Fuoru tím správným partnerem. V Anglii bude přesunut k nové samici – doufejme, že spolu budou mít štěstí více. Do Ostravy místo něho přicestuje nový partner ze zoo Mulhouse.
Mláďata kvakošů nočních, odchována v zahradách v Hluboké nad Vltavou a Chomutově, byla okroužkována a vypuštěna do volné přírody. Kvakoš je tažný pták, který tráví zimu v subsaharské Africe a jeho vědecký název, latinsky Nycticorax, znamená v překladu do češtiny “noční havran”. Co myslíte, vrátí se na jaře zpátky k nám?
Blíží se svátek, kterému by měl možná věnovat pozornost každý, komu není zvířecí říše lhostejná. Mezinárodní den zvířat, který připadá každoročně na 4. října, je možné oslavit v mnoha zoologických zahradách po ČR. A co za vznikem tohoto svátku stojí? Čtvrtý říjen je výročím smrti Františka z Assisi – patrona a přítele všech němých tváří. Ten proslul právě svou láskou ke zvířatům; svůj život dokonce zasvětil péči o ta opuštěná, nemocná a týraná. Většina zoologických zahrad oslaví tento mezinárodní den první říjnový víkend. Přidáte se k nim?
Každý milovník Asie a tamějších zvířat by měl v sobotu zavítat do jihlavské zoo. Letošní ročník zde totiž bude věnován právě asijským druhům. K oslavám němých tváří se připojí i zoopark v Chomutově. Na prvního října tam připravují bohatý program, na kterém budou hlavním bodem křtiny dvojčat pandy červené. Těmhle drobečkům jsou už 3 a půl měsíce! A aby těch pand nebylo málo, podobnou akci můžete ve stejný den navštívit v Liberci. I zde se budou v rámci dne zvířat křtít pandy červené – mláďata narozená na konci června.
V neděli se můžete k oslavám připojit v Hluboké nad Vltavou, v Hodoníně nebo ve Dvorci. Zoo v Olomouci protáhne svůj program dokonce na celý víkend. V Brně si pak světový den zvířat připomenou 8. října.
Zdroje: olomoucky.rej.cz, haf-mnau.eu
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…