Ačkoliv jaro je ještě za rohem, ven nás už lákají první hřejivé paprsky. I v zoologických zahradách se toto roční období pomalu hlásí, a to v podobě narozených mláďat. A jak už bývá zvykem, naše zoo se v posledních dnech staly domovem i pro zvířata nově příchozí.
Babyboom takinů – i tak bychom mohli nazvat několik posledních dní v zoologických zahradách. Mládě tohoto kopytníka se narodilo hned v několika z nich. Takina indického spatříte v Brně a v Praze, v Liberci narazíte na dvojčata takinů čínských.
Brzké jaro se hlásí i v Zoo Olomouc. Již od začátku roku se zde narodilo spoustu mláďat, mezi nimi i dva potomci binturongů. Z dvojice této cibetkovité šelmy přežil bohužel pouze jeden potomek, samička, té se však daří na jedničku. Tento živočich se zvláštním jménem je někdy pro svůj vzhled nazýván jako „medvědokočka“. Koho vidíte v malé samičce více – medvěda, nebo kočku?
Ve královédvorské zoo mají kromě takinů radost ještě z dalšího přírůstku. Je jím první letošní mládě dikobraza jihoafrického, které se narodilo rodičům Sanu a Babu. V minulém roce tu přivedli na svět 5 mláďat, i letošní potomek číslo jedna se tak možná brzy dočká sourozenců.
Nové bodlinaté přírůstky mají i v Brně. Ačkoliv tu žijí již od konce minulého roku, až teď může osináče africké spatřit veřejnost na vlastní oči. Tito lesní hlodavci vám možná připomínají samotné dikobraze, patří s nimi také do stejné čeledi. Oproti svým příbuzným jsou však menší a mají odlišné bodliny – ty nejjemnější pokrývají hlavu, krk a břicho, delší najdeme na hřbetě. Brněnská zoo má prozatím dva samce, budoucnost je však nakloněna i pro samičky.
V Ústí nad Labem spatříte nového plavce, skaláru amazonskou. Tento druh patří mezi nejoblíbenější sladkovodní ryby a najdete ho v akváriu nejednoho chovatele. Pokud svůj vlastní malý vodní svět doma neprovozujete, akvária v ústecké zoo vám k pohledu nabídnou nejen skaláru amazonskou, ale i další druhy ryb. A kromě skaláry je novým přírůstkem v místní zoo také želva uhlířská, která se vylíhla ze snůšky minulého roku.
S příchodem března se prodlužuje nejen denní svit, ale ve spoustě zoologických zahrad i otevírací doba. Svá oblíbená místa i zvířata si tak můžete užívat zase o něco déle. Po několika měsících můžete též znovu zavítat do papouščí zoologické zahrady v Bošovicích, která úderem března zahájila svou již šestou sezónu. V průběhu zimy se zde navíc podařilo odchovat několik mláďat – spatřit tu tak můžete nové přírůstky, mezi nimi například papoušky senegalské či žaky velké.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…