Novinky

Novinky v zoo: tygřata, hyeny či lemur

Published by
Kateřina Hlavatá

Čtyři tygří mláďata spatřila světlo světa v Hodoníně. Ve Dvoře Králové se po třech dekádách znovu procházejí hyeny žíhané a v ostravské říši zvířat se narodilo mládě ohroženého lemura. Poznejte nejen tyto, ale i další nové přírůstky v našich zoologických zahradách.

Mláďata tygra ussurijského se budou mezi návštěvníky zcela určitě těšit velké oblibě.
Kredit: © Bohuna Mikulicová, Zoo Hodonín

Osmero modrých očí

Čtyři modroocí kočičí potomci přišli na svět v hodonínské zoologické zahradě. Samice tygra ussurijského Raja tu po dvou letech opět porodila mláďata, tentokrát tři kocoury a jednu kočku. První tři měsíce bývají pro mláďata těmi nejkritičtějšímu, prozatím je ale všechno v nejlepším pořádku – tygřata jsou energická i zdravá a matka o ně vzorně pečuje. Před zraky návštěvníků jsou zatím ukryta ve vnitřní ubikaci, k vidění by mohla být zhruba za měsíc.

Ušaté přírůstky

Po 30 letech můžete ve dvorské zoo znovu spatřit hyeny žíhané. Šestiletý samec Majabi a osmiletá samice Luca sem dorazili 15. června. Každý pochází z jiné zoo a oba si prozatím zvykají na nové prostředí, k jejich spojení tak teprve dojde. Kromě oddělených boxů mají však každý i svůj vlastní venkovní výběh – návštěvníci je tak již spatřit mohou. Mimo hyen žíhaných chová dvorská zoo také hyeny skvrnité.

Hyena žíhaná obohatila populaci královédvorské zoo. | Kredit: © Jakub Labský, Zoo Dvůr Králové

Zoo ve Dvoře Králové se může pyšnit také prvními odchovanými mláďaty komb ušatých ve své historii. Tyhle drobné primáty s výraznými boltci a dlouhými prsty tam určitě nepřehlédnete. Celou rodinku najdete v expozici městečka Tiébélé.

No řekněte, nejsou ty komby rozkošné? | Kredit: © Simona Jiřičková, Zoo Dvůr Králové

Ostravská mláďata

Lemuří mláďata přicházejí v zoologických zahradách na svět poměrně často. O jednom takovém vám přinášíme zprávu i dnes. Tentokrát se jedná o lemura červenobřichého, který se narodil v Ostravě. Mláďata zde tento druh odchovává pravidelně a stejně jako v předchozích dvou letech, i tentokrát se jedná o samičku. Lumur červenobřichý patří, podobně jako další druhy lemurů, mezi ohrožené druhy.

Lemury červenobřiché spatříte na rozdíl od většiny ostatních druhů lemurů v rodinných skupinách, které tvoří rodiče s mláďaty. | Kredit: © Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Začátkem minulého měsíce se v ostravské zoo narodila mláďata vydry malé, sameček a samička, a návštěvníci už je pomalu mohou začít pozorovat i ve venkovním výběhu. Stále ještě tráví většinu svého času v zázemí, samice už je však začíná vynášet i na teplé sluneční paprsky. Možná tak budete mít štěstí a nejmladší přírůstky spatříte.

Matka na péči o své nejmladší potomky není sama. Společnost jí však nedělá žádný „chlap“, jak bychom si mohli myslet, nýbrž její dcera, která tak získává cenné zkušenosti do budoucna. | Kredit: © Pavel Vlček, Zoo Ostrava

První na světě

České zoologické zahrady si připisují další světové prvenství! O to se tentokrát zasloužila Zoo Praha, ve které se narodila dvě mláďata holuba černobronzového, který se doposud v žádné zoo rozmnožit nepodařil. Opeřenci se vylíhli na konci května a před pár dny poprvé opustili hnízda. Celá rodina je v současnosti v zázemí.

Holuba černobronzového můžete poznat podle nezvykle dlouhého zobáku. | Kredit: © Václav Šilha, Zoo Praha

Oslí slečna z Děčína

V děčínské zoo se ve středu nad ránem narodila samička osla domácího. Zbarvení zdědilo mládě po matce, kterou je samice Eliška. Osličku již brzy doplní další přírůstek – březí je totiž i druhá zdejší samice.

Oslí mládě s otcem Samem. | Kredit: © Zoo Děčín

Kateřina Hlavatá

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago