Categories: Zoologické zahrady

Papouščí zoo v Bošovicích – 3. díl

Published by
Eliška Churaňová

V předchozích dvou dílech našeho seriálu o papouščí zoologické zahradě v Bošovicích jsme se věnovali bydlení papoušků a jejich chovu. Seriál zakončíme povídáním o návštěvnících zoo a její budoucnosti.

Kakadu bílý v Papouščí zoo Bošovice | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Ara marakána patří k menším papouškům.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

V současnosti se papouščí zoo sestává ze dvou pavilonů. V prvním při jedné straně bydlí malí papoušci (a to včetně nejmenšího ary na světě, ary červenoramenného), protější stranu obývají velké druhy. Druhý pavilon zoo otevřela teprve letos a patří amazoňanům. Zatím není úplně plný a amazoňany nacházíme i v prvním, ale časem se zaplní. V plánu jsou i soliterní domky pro australské kakaduy s průchozí voliérou pro andulky, korely a další australské druhy a pavilon afrických papoušků (žakové, senegalci). Po přesunu do nových voliér se budou sbírky a chovy doplňovat.

“Často se návštěvníci diví, že nemáme třeba kakaduy palmové a molucké nebo ary hyacintové. Pokud bychom chtěli pořídit i tyto druhy, museli bychom jim nejprve zajistit vhodné prostory. I samotné shánění papoušků je složitý proces: musí se jednat o mladé jedince z ověřených chovů a zároveň nesmí být příbuzní. K rozšiřování zoo o nové prostory i druhy papoušků dochází postupně,” doplňuje ředitelka Hana Škrháková.

Arové rádi lezou po pletivu.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Provozování zoo je náročná záležitost. “Nemáme žádné koníčky a ani si nemůžeme vzít dovolenou,” přiznává ředitelka. “Když jsme zoo v roce 2011 otevírali pro veřejnost, měli jsme z toho smíšené pocity – nevěděli jsme, zda o takovouto specializovanou zoo mimo velká města bude zájem. Otevřeno je navíc jen v sezóně, tedy od března do října.” Návštěvnost se ale každým rokem zvyšuje, výjimkou nejsou ani návštěvy zahraničních odborníků z tenerifského Loro Parque, Spojených států nebo Indie.

Zoo se také snaží přivést k zájmu o papoušky a přírodu mladší generaci – jezdívají sem i školní výpravy a brněnské příměstské letní tábory. Na nejmenší děti tu čeká dětský koutek s králíčky a dvěma zakrslými kozlíky. Pro oddech slouží dětem i dospělým prostorný altán, odkud lze pohodlně pozorovat obyvatele voliér, a malá kavárna s obchůdkem.

Ačkoli se někteří papoušci chovají k lidem zvědavě a přátelsky, jako v každé zoo je nutné dodržovat bezpečnostní pravidla. “Krotcí papoušci někdy protáhnou nožku skrze mříže a lidé je chytají za prsty. Snadno se tak ale papouškovi ublíží – když zvíře ucukne, může si zatrhnout drápek a to hodně krvácí,” vysvětluje ředitelka zoo. Také je důležité, aby se návštěvníci nepokoušeli ptáky krmit – nevhodná strava může papouška ohrozit i na životě.

Součástí zoo je jezírko s průzračnou vodou. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

“Rodiče musejí v zoo dávat pozor na své děti, aby nechodily za zábradlí k voliérám – ohroženy jsou v takovém případě jak děti, tak papoušci,” varuje Hana Škrháková. Dáváme jí za pravdu, papoušci sice jako roztomilí plyšáci vypadají, ale amputaci prstu zvládnou velice dobře také. Povídáme si ještě o některých neukázněných návštěvnících, kteří nerespektují cestičky, otrhávají nádhernou zeleň nebo koupou své malé ratolesti v bublajícím jezírku. Ale také o těch ukázněných a nadšených…

Papoušci jsou okouzlující, a tak se k nim s kamerou a fotoaparátem ještě několikrát vracíme. Je skvělé jich vidět tolik, spokojených, aktivních. Odvážíme si spoustu záznamů, nějaké suvenýry, ale hlavně zážitky. Třeba jak žlutočečelatý Oskar volá “nazdar” a “letadlo”…

Papouščí zoologickou zahradu najdete v obci Bošovice asi 20 km jihovýchodně od Brna. Otevřená je každý den od 10 od 17 hodin (v září až do 18 h) až do konce října, pak se papoušci zazimovávají.

Eliška Churaňová

Redaktorka, editorka

Share
Published by
Eliška Churaňová

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago