Parazit krevnička: v Česku způsobuje vyrážku, ve světě i smrt

Některým rybníkům, tůňkám či mělkým bažinám je lepší se vyhýbat. Mohou se v nich nacházet larvy nepříjemných parazitů zvaných krevničky. Onemocnění, které vyvolávají, ročně ve světě usmrtí 110 000 lidí. V České republice není ve většině případů smrtelné, ale i tak může člověku způsobit nepříjemné problémy. 

Vajíčko krevničky, který dospělec klade v lidském těle. Kredit: CDC, Public Health Image Library (PHIL), Wikimeda Commons, volné dílo

Sladkovodní hlemýždi se stávají mezihostitelem pro parazity schistosomy. Česky jsou známé jako krevničky a patří do třídy bezobratlých živočichů motolic. Krevničky mají poměrně složitý životní cyklus, který je vázaný na vodu – ve vodě se z vajíček vylíhnou larvy, které následně infikují vodní plže. Ty potřebují na to, aby se mohli dále vyvíjet. Jakmile v těle plže dosáhnou zralejších forem, opouští ho a hledají dalšího hostitele, většinou savce.

Dlouhá cesta lidským tělem

Právě v této fázi se může nakazit člověk, který plave nebo se jen brodí vodou kontaminovanou krevničkou. K průniku do těla dochází zpravidla přes kůži, pod kterou nějakou dobu přečkávají, aby se následně dostali do krevního řečiště. Z plic se parazit přesouvá do jater, kde se usídlí. Při putování tělem postupně dozrává z larev v dospělé jedince.

Životní cyklus krevničky. Kredit: CDC DPDx, Wikimeda Commons, public domain

Existují však i druhy, které se z jater ještě dostávají do močové trubice, kde dráždí jeho stěnu a způsobuje, že se dostává krev do moče. Na základě tohoto jevu dostal tento druh jméno krevnička močová. Zasažení plic se zase projevuje suchým kašlem, játra na krevničku reagují výrazným zvětšením. Problémy člověku také způsobuje imunitní reakce, která se projevuje horečkami, pocením a únavou.

Epicentra v Africe

Jakmile krevničky v těle dospějí, nakladou vajíčka, které se opět krevním řečištěm dostávají do střev a se stolicí jsou vylučovány z těla ven. V případě krevničky močové jsou vajíčka vylučována močí. Pokud fekálie spolu s vajíčky kontaminují vodu, může se vyvíjet dál a tím je se cyklus života krevničky uzavírá.

Přenašeči krevniček jsou často sladkovodní plži. Kredit: Beeki, Pixabay, Simplified Pixabay License

Infekce tímto parazitem je léčitelná pomocí antiparazitních preparátů. Pokud se ale nepodají léky včas nebo vůbec, může krevnička způsobit závažné zdravotní problémy a v nejtěžších případech i smrt. K tomu dochází zejména v zemích s špatně dostupnou lékařskou péčí a v oblastech, kde je zajistit kvalitní pitnou vodu. Největší výskyt na světe je v současné době evidován v subsaharské Africe a Jižní Americe.

Hrozí nákaza v Česku?

V České republice se nachází pouze druh Trichobilharzia regenti, který nejčastěji infikuje vodní ptáky. Při koupání v kontaminovaném rybníce se může nakazit i člověk, ale s tímto druhem si lidský organismus dokáže poměrně účinně poradit. Setkání s parazitem tak u člověka projeví nejčastěji různými dermatitidami.

V České republice trpí nákazou zejména vodní ptactvo. Kredit: publicdomainpictures

O něco větší problém může nastat při opakovaném setkání s parazitem. Tělo může s každou další nákazou zvyšovat imunitní odpověď na krevničku, která může přerůst až v poměrně silnou alergickou reakci projevující se například velkými puchýři na kůži. Ty mohou vydržet až několik týdnů. Pro výskyt parazitických motolic jsou známé například některé jihočeské rybníky.

Zdroje: stefajir.cz, iDnes, tn.cz

(Zobrazeno celkem 241-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..