Vědci žádají, aby došlo k přeřazení divokého geparda (Acinonyx jubatus) mezi ohrožené druhy. Celkový počet těchto šelem v současnosti odhadují na pouhých 7 100 zvířat.
Gepard je jednou z nejznámějších šelem, ať už pro svou neuvěřitelnou rychlost, elegantní stavbu těla či kulaté černé puntíky. Poslední pokusy o sečtení početních stavů těchto půvabných šelem ale nepřinášejí dobré výsledky. Zdá se, že dlouhonohá kočka raketovým tempem směřuje k vyhynutí. Podobně jako u mnoha jiných zvířat má hlavní podíl na vině ztráta biotopu a zabírání volné krajiny pro pastviny, výstavbu a související lidské aktivity. Dalšími příčinami mohou být pokles stavů kořisti, cílený lov i odchyt živých gepardů v rámci obchodu se zvířaty. Většina gepardů (77 %) navíc žije mimo plošně chráněné oblasti. Jeden příklad za všechny: populace superrychlých šelem v Zimbabwe klesla z 1 200 zvířat na maximálně 170 zbývajících kusů během pouhých 16 let.
Podle studie uskutečněné pod záštitou Londýnské zoologické společnosti a organizací na ochranu volně žijících zvířat bylo zjištěno, že na celém světě zbývá přibližně 7 100 gepardů, což je (pro lepší představu o uváděném čísle) jen o málo více než současný počet obyvatel obce Černošice. Gepardi ztratili 91 % svého původního areálu rozšíření, přičemž těžištěm jejich výskytu zůstává Afrika. V Asii izolovaně přežívá posledních cca 50 zvířat v Íránu.
S ohledem na markantní početní propad navrhují autoři studie přeřazení gepardů v rámci červeného seznamu z kategorie „zranitelný“ do kategorie „ohrožený“ druh. Změna klasifikace by měla zvýšit reálnou ochranu druhu a pokusit se tyto šelmy zachovat v přírodě i pro příští generace.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…