Categories: Zoologické zahrady

Povodeň srovnala ZOO Tbilisi se zemí

Published by
ZOO Magazín

Přívalové deště a následná povodeň, která v noci na neděli 14. června 2015 zasáhla gruzínské hlavní město Tbilisi, má na svědomí nejméně  16 obětí na životech. Vlna vody, bahna a trosek těžce poškodila místní zoologickou zahradu. Mnoho zvířat zahynulo následkem povodně, některá bohužel i rukou příliš horlivých policistů. Zahynuli také tři pracovníci zoo, kteří se starali v noci o mláďata.

Jeden medvěd se zachránil na klimatizaci správní budovy ZOO Tbilisi.
Kredit: EPA, Michael Birnaum, Twitter

Tbiliská zoologická zahrada stála v údolí malé říčky Vera, která se kousek za zoo vlévá do řeky Kura v centru gruzínského hlavního města, náhlá povodeň ji proto zasáhla zcela ničivě. Některá zvířata se zachránila útěkem, mnoho jich však bohužel zahynulo. Takto vypadala situace v ZOO Tbilisi těsně po povodni (záběry Asociated Press):

Na pomoc gruzínské zoologické zahradě vyrazil jako jeden z prvních tým českých zoologů ze ZOO Praha, ZOO Ústí nad Labem a ZOO Zlín. Protože světová i česká média informovala o dramatických útěcích zvířat ze zoo do města, citujeme facebookový příspěvek ředitele pražské zoo Miroslava Bobka, který uvádí věci v poněkud méně senzačním, ale ne méně tragickém světle:

„Písemná zpráva a telefonát s Petrem Velenským. Postupně se zpřesňuje obraz zkázy (viz předchozí statusy) a také je jasnější, jak postupovat dál.
V noci na neděli se po pětihodinovém prudkém lijáku zvedla hladina říčky Very (v nejužších místech jistě i o více než o 10 metrů). Voda stoupala tak bleskově, že ředitel s manželkou, kteří přijeli stav zkontrolovat, již neodjeli. Po opuštění auta (je na fotografii) se jim nepodařilo ani utéct a museli vyšplhat po jedné z klecí na její střechu, odkud byli později vysvobozeni na lodičce.
Voda, bahno, kameny a kmeny rychle zcela zlikvidovaly tento pás klecí (zvířata zůstala uvnitř). Z expozic, nahoře otevřených, část zvířat unikla, část zahynula uvnitř (proto nejasnosti v počtu uniklých zvířat). Střední pás výběhů byl zaplaven zhruba ze dvou třetin, zvířata přežila, zůstala na suchu a jsou tam v bezpečí. Pouze horní pás voliér, výběhů a expozic nebyl poškozen.
Tři zaměstnanci zoo zahynuli během záplavy, nikoli v důsledku napadení šelmami. Z celkem 600 zvířat, které tbiliská zoo chovala před povodní, je mrtvá značná část, savců dokonce asi polovina. Samotná zoologická zahrada je z významné části ještě „sovětského typu“ a nachází se na pouhých devíti hektarech velice nevhodného terénu sevřeného zástavbou a frekventovanou silnicí. Proto se její přemístění zvažovalo již před nynější katastrofou a nyní je vhodná příležitost k tomuto kroku přistoupit.
Český tým pomáhá při péči o zvířata a odstraňování škod. Lidé nejen v zoo, ale i ve městě mu projevují vděčnost a děkují; rychlá účast, solidarita a ochota pomoci je pro ně nesmírně cenná.
Zajímavý je rozdíl mezi mediálním obrazem „šelem ve městě“ a skutečností. Snad mimo dvou či tří vlků, kteří skutečně byli zastřeleni ve městě, uprchlá zvířata buď vůbec území zoo neopustila, nebo byla odchycena v její těsně blízkosti. Medvěd na klimatizaci lezl po správní budově uvnitř zoo, krokodýl u auta byl fotografován uvnitř zoo a nejspíš fotomontáží se z jedince, který snad nemá ani dva metry, stala více než čtyřmetrová obluda, hroch byl narkotizován právě na křižovatce před zoo, lvi a tygři postřílení v zoo.“

Podle britského deníku The Guardian některé lvy, tygry a vlky zastřelili přímo v zoo zasahující příslušníci speciálních policejních jednotek, kteří se podle jednoho pracovníka zoo se zastřelenými zvířaty dokonce fotili v loveckých pózách. Mezi zastřelenými je i oblíbené bílé lvíče Shumba, které poté, co ho odmítla jeho matka, vyrůstala ve společnosti černého pudla, se kterým vytvořili nerozlučnou dvojku. Zásah policie vzbuzuje otazníky a bude zřejmě předmětem vyšetřování.

Bílé lvíče Shumba bohužel povodeň nepřežilo: prý se topilo, tak bylo zastřeleno.
Kredit: IDEA GROUP, YouTube

Velice smutné a drastické fotografie přinesly agentury i přímo ze zoo, uvádíme pouze odkaz na článek deníku Daily Mail a článek deníku The Guardian.

Samozřejmě nelze zapomínat na to, že povodeň postihla i obyvatele Tbilisi. Potvrzených obětí je již 16, mezi nimi tři pracovníci tbiliské zoo, kteří se v noci starali o mláďata.

Již dříve se uvažovalo o přemístění tbiliské zoo do vhodnějších prostor za městem. Samozřejmě i zde to je především otázka financí. Zda se najdou peníze nyní, se uvidí. Situaci ZOO Tbilisi budeme i nadále sledovat.

Zdroj: Asociated Press, Daily Mail, The Guardian, Facebook, Twitter, ZOO Tbilisi

ZOO Magazín

Share
Published by
ZOO Magazín
Tags: TbilisiZOO

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago