Novinky

Primátí přírůstky v ústecké zoo

Published by
Michal Peterka

Pavilon primátů v Zoo Ústí nad Labem se hemží novými přírůstky. Mezi ty nejčerstvější patří mláďata mandrila rýholícího a makaka kápového. O kousek dál, nedaleko restaurace Koliba, se narodila mláďata poloopic lemurů kata.

Mládě makaka kápového s matkou a mladším sourozencem | Kredit: © Zoo Ústí n. L.

Jako první se 18. února narodilo mládě mandrilům rýholícím. Matkou se stala zkušená samice Jarmila, pro kterou to je již sedmé mládě. Otcem je samec Albert, který žije v ústecké zoo od roku 2005. Pohlaví mláděte zatím není určeno, ošetřovatelé však tipují, že jde o samičku.

Mládě s matkou Jarmilou | Kredit: © Zoo Ústí n. L.

Chov mandrilů rýholících v ústecké zoo se datuje k roku 1967, kdy do zoo přišel první pár těchto zvířat. Za téměř 50 let se povedlo odchovat řadu mláďat. Aktuální skupina je tvořena samcem Albertem, dospělými samicemi Jarmilou, Čardou a Čárou a sedmi různě starými mláďaty.

Mláděte se dočkali i makakové

Druhý přírůstek se narodil ve skupině makaků kápových. Mládě přišlo na svět 7. března brzy ráno. Matkou se stala samice Lucka a otcem samec Chap. Pohlaví, podobně jako u malého mandrila, není ještě určeno, ošetřovatelé se ale přiklánějí k názoru, že se jedná o samečka. Makaky kápové chová ústecká zoo jako jediná v rámci UCSZOO (Unie českých a slovenských zoologických zahrad).

Mláďata makaků kápových mají nápadně velké uši. | Kredit: © Zoo Ústí n. L.

Samice Běta s dvojčaty | Kredit: © Zoo Ústí n. L.

Lemurům se narodila tři mláďata

Živo je také ve skupině lemurů kata. V úterý 8. března zde porodila samice Babeta jedináčka. O týden později ji následovala samice Běta, která přivedla na svět dvojčata. Otcem všech mláďat je samec Sambo, původem z olomoucké zoo. Lemuři kata jsou v ústecké zoo chováni od roku 1985.

Mandril rýholící (Mandrillus sphinx) je pestrobarevně zbarvený primát, vyskytující se v Kamerunu, Kongu či Gabonu. Samci jsou nápadní svými lícemi, které hrají mnoha barvami. Mandrilové se sdružují do velkých skupin, čítajících zpravidla několik set jedinců. Živí se plody, listím, ořechy a nepohrdnou ani živočišnou stravou.

Makak kápový (Macaca radiata) je asijský primát, který se vyskytuje v jižní Indii. Své pojmenování získal podle srsti vyrůstající ve středu hlavy, jež připomíná kápi.

Lemur kata (Lemur catta) je endemická poloopice, jejímž domovem je výhradně ostrov Madagaskar. Žije ve skupinách do 30 jedinců, živí se ovocem a hmyzem. Jedná se o nejčastěji chované lemury v lidské péči. Jejich roztomilost proslavil film Madagaskar.

Zdroje:

Michal Peterka

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago