Novinky

Za krásami Rajských ostrovů – 1. díl

Published by
ZOO Magazín

Kdo by se nechtěl seznámit s kouskem světa? Navštívit třeba korálový útes hemžící se vodními živočichy, močálovité pobřežní lesy, skály tropického deštného pralesa či polopoušť Karibských ostrovů… Chcete zažít hned několik světových rájů a poznat jejich místní faunu a flóru? Vydejme se tedy společně do zoo v Děčíně do samostatné expozice Rajských ostrovů. Ta těší návštěvníky již 10 let.

Za korálovými útesy se na Rajských ostrovech skrývají vodní živočichové všech barev a druhů. Kdo najde bodloka žlutého? 🙂 | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Jedinečné místo plné ohrožených živočišných druhů naleznete na Rajských ostrovech, expozici, která je součástí zoo v Děčíně. Pozor, nehledejme ji však přímo v zoologické zahradě – Rajské ostrovy jsou totiž expozicí samostatně oddělenou. Za kousky ráje však nemusíme jít daleko. Budova se nachází zhruba tři čtvrtě kilometru od zoo, v centru města Děčína.

Jak se z činžáku zoo stala

Tento pozoruhodný prostor vznikl v říjnu 2006, v provozu je tak již celých 10 let. Budova však měla svůj účel již předtím. V minulosti Rajským ostrovům předcházela expozice, která nesla název Sulawesi. Byla daleko menší, patřilo ji pouze jedno patro a návštěvník v ní našel “noční zoo”, která nabízela k vidění několik druhů živočichů.

Expozici Rajských ostrovů naleznete „schovanou“ v centru Děčína. | Kredit: © Expozice Rajské ostrovy, Facebook

S myšlenkou vzniku současné expozice přišel bývalý ředitel děčínské zoo Ing. Lubomír Moudrý. Prvotní expozice se díky jeho iniciativě rozrostla, vystoupala do čtyř pater a původně obyčejný činžák v centru města Děčína se proměnil v malou zoologickou zahradu. Během její návštěvy má člověk možnost stát se součástí “plavby okolo světa”, na které se mu nabízí k pohledu zbytky přírody. Na jejím konci bychom si měli uvědomit, jak je důležité přírodu a to, co z ní ještě zbývá, chránit – nejen kvůli nám samotným, ale i kvůli dalším generacím.

Za dobu fungování stihlo expozici navštívit už 262 384 lidí. Jak šel čas, společně s ním se měnilo i obsazení expozice. Některým zvířatům místní prostor nevyhovoval a nesvědčil, některá už třeba ani nelze sehnat z důvodu jejich silného ohrožení a musela tak být nahrazena jinými. Tak se pojďme k výše zmíněnému číslu rádi přidat a společně s děčínskou zoo můžeme tuto sobotu oslavit první jubileum Rajských ostrovů – 1. října bude mít každý návštěvník této expozice v rámci desetiletého výročí vstup zadarmo.

Nudit se rozhodně nebudeme. Místo nabízí faunu a flóru hned několika světových oblastí a každou z nich si můžete prohlédnout v jiném patře budovy. Začněme ale pěkně od začátku – nebo spíše ode dna.

Pod hladinu moře

V přízemí expozice se stanete součástí korálového útesu ostrova Reunion, který leží v Indickém oceánu, jihovýchodně od Madagaskaru. Expozice podmořského světa je stylizována do podoby staré lodi, což ještě více dotváří podmořskou atmosféru. V trupu lodi máme hned na začátku možnost spatřit šest průhledů do moře ve formě akvárií. 

V akváriích na Rajských ostrovech můžeme spatřit několik krevetek. Na fotografii je krevetka pruhovaná.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

V těch plavou zástupci žahavců, hlavonožců, korýšů, ostnokožců a samozřejmě ryb. Vidíme tu krevetky pruhovanou a šarlatovou, koníčka vzpřímeného, sépii trpasličí nebo ježovku štětinatou. Ta v přírodě představuje pro korálové útesy nepostradatelnou součást – stará se o to, aby korály nezarůstaly vodními řasami.

Z ryb můžeme obdivovat například jedovatého perutýna ohnivého, havýše žlutohnědého, parmovce skvělého nebo oblíbeného klauna očkatého známého ve filmovém světě jako Nemo. Pro něj zde nechybí sasanky, které tomuto druhu poskytují úkryt. Ty se zde dokonce i rozmnožují.

Ke slávě klaunovi očkatému dopomohl jeho animovaný dvojník z filmu Hledá se Nemo.
Kredit: © Expozice Rajské ostrovy, Facebook

Po prohlédnutí druhových akvárií nás čeká samotný korálový útes – mořské akvárium, které je největším v celém Ústeckém kraji. Těmi nejzajímavějším obyvateli tohoto vodního království jsou samotní koráli. Koho by napadlo, že se jedná o rostliny, pletl by se. Koráli jsou živočichové, konkrétně žahavci z třídy korálnatců, příbuzní medúz a sasanek. Na Rajských ostrovech najdeme korály hned dvanácti druhů.

Perutýn ohnivý je jedovatou rybou. Svůj jed ale využívá pouze k sebeobraně – pokud se sám ohrožen necítí, neútočí. | Kredit: © Expozice Rajské ostrovy, Facebook

Vedle korálů ale naši pozornost poutá také spousta jiných mořských obyvatel: několik druhů bodloků (například bodloka olivového či běloprsého), sapínků (sapínka zlatoocasého a žlutomodrého), pyskounů či králíčkovců. Rodinu klauna očkatého, kterého najdeme v druhových akváriích, tu doplňuje klaun tmavý či klaun sedlový.

Akvária v expozici kypí podmořským životem. Na fotografii proplouvá klaun sedlový.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Péče o mořská akvária rozhodně není banalitou. Z celkové kapacity 6 000 litrů se denně cca 50 litrů odpaří. Protože akvária nemohou být doplňována obyčejnou vodou z vodovodu, používá se při tomto procesu tzv. reverzní osmóza, přečištění vody přes membránu, která z vody mimo jiné odstraní těžké kovy. Po tomto procesu je použitelná zhruba čtvrtina vody.

Mořští koníci patří mezi návštěvníky k nejatraktivnějším druhům. | Kredit: © ZOO Děčín, Facebook

Voda se částečně vyměňuje jednou za týden, doplňována je zhruba 300 litry s 12,5 kg mořské soli. Voda se samozřejmě průběžně filtruje, samotný filtrační systém obsahuje několik čistících jednotek odstraňujících nevhodné látky či naopak doplňujících ty požadované.

Při návštěvě přízemní expozice si možná budete připadat, jako byste opravdu nahlíželi skrze lodní okna do podmořského světa… | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Naše první rajská zastávka pomalu končí a nás čeká výšlap na tu druhou. Ale akvária jsou nádherně nasvícená a barevná a září do podpalubí tak krásně, že se nám zatím dál nechce. Jen si tak sednout a pár minut nebo hodin se dívat – nádhera a klid, balzám na duši. Kam se hrabe televize!


Pokud ve vás čtení o Rajských ostrovech vzbudilo zvědavost, počkejte si na brzké pokračování, které vás vezme do dalších pater a odhalí i jiné zajímavosti této expozice!

Zdroj: Zoo Děčín

ZOO Magazín

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago