V předchozích dílech věnovaných děčínské expozici Rajské ostrovy jsme se podívali pod hladinu moře i do divokých lesů. Spatřili jsme všemožné druhy živočichů a objevili zákoutí, která nás nejednou překvapila. V posledním pokračování se pomalu blížíme ke konci naší cesty. Pojďme tedy objevit poslední kousky ráje.
Naše putování pokračuje ve třetím patře. Možná se tady trochu zapotíme – čeká tu na nás prostředí polopouště v oblasti Karibiku, konkrétně stát Kuba. To nám mohou napovědět i názvy některých zdejších živočichů. Potkáme se zde například s leguánem kubánským, ohroženým živočichem, který je nemile přezdíván jako “kubánské kuře”. Domorodci ho totiž loví pro maso, což je také jeden z hlavních důvodů jeho kritického ohrožení. V expozici je možné spatřit až tři zástupce tohoto druhu – dlouholetou leguánku Marušku a pár se jmény Toyota a Yaris.
Stejné patro s nimi sdílí také hroznýšovec kubánský, kterého najdete v potemnělé expozici. Tento had je aktivní pouze za šera a dorůstat může až do délky 4 metrů.
Spatříme tu též gekona obrovského, gekona zlatého a gekončíka nočního. Tito ještěři zaujmou mimo jiné svým pozoruhodným zbarvením. Obyvatele třetího patra doplňuje také chameleon jemenský, bazilišek páskovaný či několik druhů želv. Na své si přijdou i milovníci chlupatých osminožců. Svůj domov tu mají sklípkan Smithův či sklípkan bělopýřitý. Druhý zmíněný patří mezi mírně agresivní druhy a v případě nebezpečí využívá své chloupky na zadečku, které mají žahavé účinky.
Na konci naší plavby na nás čeká něco trochu jiného. V posledním patře Rajských ostrovů přicházíme do tzv. ZooKlubu, místnosti vybavené netradičním nábytkem, kde je možné zúčasnit se různých besed, přednášek, výstav či výukových a vzdělávacích programů. Toto patro zároveň slouží jako prostor pro ZooŠkolu, středisko enviromentální výchovy, kam mohou chodit děti na nejrůznější výukové programy. Místnost využívají i zoo kroužky, kterých v současnosti při zoo pracuje hned pět.
Prostor zároveň funguje i jako odchovna zvířat nebo karanténa. Nakonec je čtvrté patro nabízeno i komerčně, takže pokud hledáte zajímavé místo pro organizované setkání či meeting, možná pro vás bude ZooKlub tím pravým.
Naše cesta za hledáním posledních zbytků ráje končí. Obdivovali jsme se korálový útes podmořského světa, močálovité pobřeží, skalnatý deštný prales i horké karibské polopouště. Setkali jsme se s mnoha ohroženými druhy živočichů a dozvěděli se něco o jejich životech.
Pokud vás naše putování bavilo, vydejte se expozici Rajské ostrovy navštívit i ve skutečnosti. Přijet můžete po 366 dní v roce – zavřené dveře tu najdete pouze na Štědrý den a Nový rok. Na návštěvu si rozhodně vyčleňte dostatek času. Návštěvník by v expozici neměl spěchat, je dobré věnovat čas každému koutu, neboť pozoruhodnými živočichy se to tu jen hemží. Důležitá je také trpělivost. Věřte, že rybka schovaná za kamenem či maskující se ještěrka v akváriích jsou, jen nemusí být vždy vidět hned na první pohled. S různou dobou návštěvy se mění také chování zvířat. Některá jsou čilá ráno, jiná zase ožívají odpoledne.
Delší čas je dobré strávit také u mořského akvária, jenž nabízí opravdu nádhernou podívanou. Ta roste s každou uplynulou minutou – čím více času v podmořském světě strávíte, tím více druhů ryb také spatříte. Zajímavým zážitkem se může stát i pozorování zvířat při krmení či návštěva expozice společně s průvodcem. Zúčastnit se těchto bonusů můžete po předchozí domluvě a objednání.
Samozřejmě i v ráji je potřeba dodržovat některá pravidla. Ticho a klid je základ, zdejší obyvatele bychom neměli rušit – hlukem, rychlými pohyby, ťukáním na sklo, bleskem při focení. Zvířata mají vše potřebné, zákaz krmení a dotýkání tedy platí zde stejně, jako v celé zoo. A pejskům je vstup zakázán.
Pokud se do expozice vydáte podívat, nezapomeňte zavítat i do děčínské zoo samotné. Na Rajské ostrovy se pak po předložení platné vstupenky z onoho dne můžete vydat již zcela zadarmo.
Zdroj: Zoo Děčín
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…