Novinky

Štěňata mají schopnost komunikace s člověkem vrozenou

Published by
Denisa Bartůňková

Schopnost psů komunikovat s lidmi není výsledkem učení. Tuto dovednost mají přirozeně ještě dávno předtím, než proběhne jakýkoli výcvik nebo kontakt s člověkem.

Některá štěňata mají přirozeně lepší schopnost komunikace s lidmi. Kredit: Klearchos Kapoutsis, Wikimeda Commons, CC BY 2.0

Někteří psi jsou ve schopnosti komunikace s člověkem geneticky lepší než jiní. Obecně ale mají všechna dána geneticky alespoň základ schopností, které jim pomáhají porozumět svým majitelům. Tým, který štěňata zkoumal, tvrdí, že by jejich objev mohl v budoucnu pomoci při zlepšování výcviku služebních psů.

Ochota spolupracovat

Do studie výzkumníci zařadili 375 štěňat s průměrným věkem 8,5 týdne. Psi v rámci výzkumu plnili řadu standardizovaných úkolů určených k měření jejich reakce na lidskou interakci a jejich ochoty spolupracovat. „Všechna naše zjištění naznačují, že psi jsou biologicky připraveni na komunikaci s lidmi,“ říká psycholožka zvířat Emily Bray z Arizonské univerzity v Tucsonu. 

Bray a její kolegové strávili deset let prací se psy v rámci organizací Canine Companions v USA, které jim umožnili přístup k velkému množství štěňat. Kromě toho měli k dispozici i jejich rodokmen a záznamy o chovu. Na základě údajů z pozorování shromážděných mezi lety 2017 a polovinou roku 2020 vytvořil tým statistický model porovnávající genetické a environmentální faktory u psů. Vědci museli brát v potaz plemeno, pohlaví, věk a umístění chovu.

Příběh domestikace

Odborníci sledovali reakci psů na pokyny pána. Štěňata reagovala na člověka citlivěji, když se psovod díval nebo přímo ukazoval na krabici, která ukrývala jídlo. Nejlépe plnili rozkazy ve chvíli, kdy pohledu nebo gestu předcházela sociální narážka (tedy pokud psovod na psa ještě promluvil). Vědci ještě musí zjistit genetické vlivy, které by mohly být za tímto chováním. To bude vyžadovat studii celého genomu, zapojení mnohem více druhů psů a jejich sledování v průběhu času.

Kromě pomoci při výcviku psů by budoucí objevy mohly být informativní při sledování vývoje domestikace psů. „Naše nálezy by proto mohly pomoci poodhalit důležitý okamžik průběhu ochočení psů. V populacích vlků, které vedly ke vzniku psů, mohla být záměrně vybírána zvířata s většími sklony ke komunikaci s člověkem,“ uzavírá Brey.

Zdroj: Sciencealert

Denisa Bartůňková

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago