Novinky

TripAdvisor končí s lístky na zvířecí atrakce

Published by
Kateřina Hlavatá

Cestovní portál TripAdvisor, který patří k nejpopulárnějším webovým stránkám v tomto oboru, končí s využíváním zvířat pro cestovní ruch. Lístky na kruté atrakce, jakými jsou plavání s delfíny, jízda na slonech nebo kontakt s ochočenými tygry, už zde lidé nepořídí.

Jízda na slonech je oblíbenou atrakcí mezi turisty v Thajsku. | Kredit: Piyush Kumar, Flickr – CC BY 2.0

Turistická společnost TripAdvisor byla již několik let obviňována z obchodu s atrakcemi, které hraničí s týráním zvířat. Organizace na ochranu zvířat World Animal Protection začátkem tohoto roku dokonce prohlásila, že TripAdvisor vydělává na světově nejkrutějších živočišných atrakcích.

Populární cestovní portál však obrátil kartu a přišel se změnou politiky, která potěšila nejednu organizaci bojující za ochranu a práva zvířat. TripAdvisor společně se svou dceřinou společností Viator zastavil prodej lístků na stovky atrakcí, při kterých člověk přijde do fyzického kontaktu s divokými zvířaty drženými v zajetí či s ohroženými druhy.

Špatné zacházení, které turisté nevidí

Takové atrakce zahrnují například jízdu na slonech, plavání s delfíny či přímý kontakt s ochočenými tygry nebo lvy. Ukázalo se, že takováto „zábava” může zvířeti způsobit jak fyzické problémy, tak psychické trauma, které může mít i vliv na délku jeho života.

Pomazlit se s tygrem? Pro někoho to znamená zážitek, pro zvíře ale nenaplněný život.
Kredit: S B, Flickr – CC BY 2.0

National Geographic informoval o tom, že například tygři jsou v těchto případech velmi často pod vlivem drog, aby byli v přítomnosti spousty návštěvníků více v klidu. Delfíni nemají potřebný prostor pro život, jaký by měli ve volné přírodě – nemohou lovit či se toulat v oceánu tak, jak je pro ně přirozené. Sloni jsou zase při „školení” na svou atrakci nuceni procházet tlačenicí, která často zahrnuje bití holemi a přepravu v malých klecích.

Tyto a další aspekty mohou vést ke zvýšení stresu zvířat a mít za následek i jejich abnormální chování. Kvůli cestovnímu ruchu je navíc stále více zvířat odebíráno z volné přírody do zajetí. Většina lidí, kteří podobné atrakce vyhledávají a účastní se jich, je ve skutečnosti milovníky zvířat, špatný dopad na jejich život si však neuvědomují.

Spousta turistů špatnou stránku těchto atrakcí nevnímá.

Ačkoliv prodej TripAdvisor zastavil, návštěvníci portálu mají stále možnost tyto atrakce na jejich stránkách hodnotit. Recenzenti by však před přidáním svého komentáře měli být informováni o životních podmínkách a welfaru zvířat.

Na některé atrakce je prodej ukončen s okamžitou platností, změna celkové politiky organizace však bude definitivně realizována až začátkem roku 2017. Organizace na ochranu zvířat doufají, že tento krok vytvoří dominový efekt v celém cestovním průmyslu a stejným směrem půjdou i další turistické společnosti.

Zdroje: nationalgeographic.com, nytimes.com, dailymail.co.uk

Kateřina Hlavatá

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago