Vídeňská zoo se může těšit na další přírůstek. Po pandích dvojčatech Fu Feng a Fu Ban, která ve zdejší zoo přišla na svět v srpnu minulého roku, se v březnu narodí orangutaní mládě. Jeho matkou bude samička Sol, která pochází ze švédského Boråsu. Její mládě bude prvním orangutaním potomkem vídeňské zoo od roku 2004.
Mládě orangutana, jehož pohlaví ještě není známo, by se mělo narodit v průběhu března. „Podle pravidelných ultrazvukových vyšetření je mládě plně vyvinuté a musí pouze dorůst,“ říká ošetřující veterinářka Dagmar Schratterová, která samici Sol i její mládě monitoruje. Podle Schratterové se orangutaní samici daří dobře a nechová se nijak odlišně. Mládě, které bylo počato na konci července 2016, by se po devíti měsících mělo narodit letos v březnu. Samice Sol porodila potomka již v roce 2012, bohužel se ale narodil mrtvý. Podle Schratterové není tato skutečnost u orangutaních samic, které jsou poprvé březí, bohužel nijak ojedinělá.
V současné době patří volně žijící orangutani mezi kriticky ohrožené živočišné druhy. V přírodě jsou k nalezení pouze v tropických pralesech na ostrovech Borneo a Sumatra. Příčinou snižujícího se stavu tohoto druhu a jeho ohrožení je na jedné straně kácení deštných pralesů dřevařskými společnostmi, na straně druhé jsou orangutani také obětmi nezákonného lovu. Dospělí jedinci jsou zabíjeni pro maso, mláďata kradena a ilegálně prodávána. Deštný prales je jediným prostředím, ve kterém jsou tito lidoopi schopni přežít.
Vídeňská zoo se zúčastňuje Evropského záchovného programu (EEP) tohoto ohroženého živočišného druhu a snaží se o jeho ochranu. V roce 2009 byl v areálu vídeňské zoo otevřen pavilon ORANG.erie, který je domovem orangutanů žijících ve vídeňské zoo. V současnosti zde žijí čtyři orangutani bornejského typu – Vladimir, Nonja, Sol a Mota. Vladimir, který se narodil v roce 1974 v Moskvě, je otcem nového orangutaního mláděte.
Zdroj: Zoo Vídeň
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…