Mořské želvy obývají všechny oceány tropického, subtropického a mírného podnebného pásu. Vlivem činnosti člověka jejich počet rapidně klesá, všech sedm druhů je ohrožených, některé kriticky. Na dovolené v exotických destinacích můžete želvy potkat a pomoci je chránit.
Šest druhů mořských želv karet – obecnou, obrovskou, pravou, menší, zelenavou a plochou – z čeledi Cheloniidae a kožatku velkou z čeledi Dermochelyiidae můžete potkat v oceánech celého světa i na přilehlých plážích. Tam ale želvy vylézají za jediným účelem: naklást vejce.
Vejce i želvy jsou bohužel v hledáčku jejich „milovníků.“ Želví vejce, želví maso a želvovina jsou cennými obchodními artikly i přesto, že obchod s nimi je často nelegální. Proto počty mořských želv drasticky klesají, i když jsou všechny chráněné. Kareta pravá a kareta menší patří dokonce mezi kriticky ohrožené.
Na dovolené můžete narazit na želvy i produkty z nich. Pokud vám na želvách záleží, jistě nic z toho nekoupíte, třeba i kvůli následujícím faktům.
Ve České republice se ochraně mořských želv věnuje neziskový projekt Mořské želvy (www.morskezelvy.cz) pod vedením Mgr. Hany Svobodové, která s indonéskými rangery vede záchrannou stanici pro mořské želvy na Kalimantanu v oblasti Berau.
Pokud chcete projekt na ochranu mořských želv podpořit, můžete tak učinit prostřednictvím platby PayPal nebo přes Českou koalici na ochranu biodiverzity.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…