Chceme naši rodinu rozšířit o psího společníka. Co takové štěně v prvním roce života potřebuje? Jak ho zvykat na nový domov, čím ho krmit, jaké hračky mu pořídit a jak ho vychovávat? Vše se dozvíte v absolventské práci Šárky Urbanové.
Štěně si můžeme vzít nejdříve ve věku 50 dní od narození, ve chvíli, kdy už není závislé na mateřském mléku a plně přijímá tuhou stravu. Před tím, než přijde, je dobré mu přizpůsobit náš domov. I na malého pejska číhá ve světě velkých lidí mnoho nástrah a nebezpečí.
Musíme také nakoupit kvalitní stravu a vhodné hračky. U obojího platí zásada: na budoucím členu rodiny nešetřit! Co do štěněte investujeme v prvním roce, v dalších letech se nám vrátí.
A když už je doma, je jasné že vedle mazlení a hraní a veškeré péče je potřeba psího kamaráda začít vychovávat: pozitivně, s odměnami, v krátkých intervalech. Až po šestém měsíci je vhodný klasický výcvik.
Autor: Šárka Urbanová, studentka Vyšší odborné školy publicistiky. Projekt „První rok štěněte“ vznikl jako úspěšná absolventská práce autorky.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…