Inteligence a komunikace

Žraloci mají různé povahy

Published by
Eliška Churaňová

Rčení „každý pes jiná ves“ zdaleka neplatí jen pro psy – je známo bezmála 200 živočišných druhů, jejichž zástupci mají rozdílné povahy. Australští výzkumníci nyní prokázali tuto skutečnost i u různozubců portjacksonských (Heterodontus portusjacksoni) z nadřádu žraloci (Selachimorpha).

Různozubci jsou relativně malí žraloci – dorůstají délky max. 1,5 m.
Kredit: Mark Norman, Museum Victoria, CC BY 3.0

Studie vedená vědci z Macquarie University zkoumala rozdíly v osobnostech jednotlivých různozubců z východního pobřeží Austrálie. Bylo zjištěno, že různí jedinci vykazují individuální povahové odlišnosti, pokud jsou vystaveni neznámému prostředí či stresu.

Skupina různozubců portjacksonských | Kredit: Mark Norman, Museum Victoria, CC BY 3.0

Různé povahy nemají jen lidé

Podobně jako u člověka můžeme povahu zvířete vypozorovat podle jeho reakcí v určitých situacích; tyto reakce se obvykle při opakování daných situací u stejného jedince příliš nemění a dají se predikovat – právě stálost a předvídatelnost chování definují, jakou osobností člověk či zvíře je. „Mít vlastní osobnost už není považováno za vlastnost výhradně lidskou, je to spíše charakteristika, která je hluboce zakořeněná v naší evoluční minulosti,“ poznamenal Evan Byrnes, hlavní autor studie.

Ve dvou sériích experimentů výzkumníci zkoumali 17 mladých různozubců, u nichž byla testována odvaha a zpracování stresu. V první sadě pokusů byl žralok v přepravce vždy přesunut do bazénu. Po aklimatizaci se otevřela dvířka přepravky a vědci měřili čas, za který se různozubec odvážil vyplout ze skrýše a prozkoumat okolí. Ve druhé sérii experimentů byl každý žralok vytažen na chvíli z vody a zase do ní ponořen, což mělo imitovat manipulaci rybářů s nechtěně odchycenými žraloky. Následně byla měřena aktivita každé paryby vyvolaná stresem – ukazatelem byla frekvence pravidelných pohybů ocasní ploutve.

Různozubci se od sebe navzájem liší povahovými rysy. | Kredit: Strobilomyces, CC BY-SA 3.0

Odvážní a bázliví žraloci

Výsledky studie ukázaly, že chování každého žraloka v opakovaných testech bylo konzistentní, což ukazuje na silně zakořeněné vzorce chování. Někteří různozubci byli v první sadě testů zpravidla odvážní, zatímco jiní se pravidelně chovali opatrněji. Ve druhé řadě testů se zase ukázalo, že určití jedinci se konstantně vzpamatovávají ze stresu rychleji než jejich další žraločí kolegové.

„Jsme z těchto výsledků nadšení, protože ukazují, že žraloci nejsou jen bezmyšlenkovité stroje. Každý žralok, stejně jako člověk, je osobnost se svými unikátními preferencemi a chováním,“ uvedl profesor Culum Brown.

Zdroje:

Eliška Churaňová

Redaktorka, editorka

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago