Hmatové vousy psů, koček, ale třeba i medvědů, tuleňů nebo krys hrají klíčovou roli ve smyslovém vnímání i orientaci zvířat. Jsou nesmírně citlivé a pomáhají jim vyhnout se střetům s předměty a chrání tak jejich oči a celkově hlavu před zraněním. Aby vědci zjistili, jak přesně fungují, museli nahlédnout do mikroskopického světa folikulů na bázi vousů. A to nebylo nic lehkého…
Představa, že jsou vousy koček a jiných savcích pokryty senzory je mylná. K příjmu vzruchu slouží spodní části vousku, malý vnitřní folikul zanořený v pokožce (laici tento útvar někdy nazývají kořínek). Vědci zkoumali, jak přesně tento biologický přenos funguje. Kdyby se ale snažili nahlédnout do mikroskopického folikulu, mohlo by to narušit celý jeho mechanismus a zkreslit výsledky. Proto se nakonec rozhodli prozkoumat bázi vousů za pomoci mechanické simulace.
Jako první byla technologie vyzkoušena na krysách. U nich simulace ukazuje, že báze vousu reaguje na podráždění změnou tvaru. Ohne se tak, že připomíná písmeno „S“. Toto zakřivení způsobí, že se senzorické buňky v okolí stáhnou a rozpohybují určitým směrem a poté pomocí vzruchu mozku sdělí informace o poloze. „Část vousku, která spouští dotykové senzory, je skrytá uvnitř folikulu, takže je neuvěřitelně obtížné ji studovat,“ říká Mitra Hartmann, profesorka biomedicínského inženýrství z Northwestern University. „Vývojem nových simulací můžeme získat přehled o biologických procesech, které nelze přímo experimentálně měřit,“ dodává profesorka.
Model je zjednodušenou verzí reality a používá pouze omezenou sadu dat získaných z extrahovaných krysích vousů. Vědcům ale i přes to poskytuje užitečné informace o tom, jakým způsobem vousky snímají okolní prostředí. Vědci si myslí, že nálezy se do jisté míry budou vztahovat na všechny vousaté savce, i když se pravděpodobně objeví i rozdíly. Krysy totiž používají své vousy mnohem více jako místní skenery než například kočky.
Navíc by výzkum mohl také informovat o vývoji umělých vousů používaných v robotice. Vousy mohou fungovat jako jemně vyladěné detektory toho, co je kolem zvířete. Fungují na různých frekvencích, a to je užitečný rámec pro kopírování. A i když nemáme vlastní vousy, tým si myslí, že z této studie bude mít prospěch i výzkum lidského dotyku.
Je toho ještě mnoho, co bychom měli objevit o tom, jak interagujeme se světem prostřednictvím tohoto konkrétního smyslu. A ohyb „S“ vyskytující se u zvířecích vousů mohl být novým způsobem, jak tomu porozumět. „Pocit dotyku je neuvěřitelně důležitý téměř pro všechno, co děláme, přesto je velmi obtížné mechanismus dotyků a citu v lidských končetinách studovat,“ připouští Hartmann. „Vousy ale mohou poskytnout zjednodušený model k pochopení složité a tajemné povahy dotyku.“
Zdroje: Sciencealert
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…