V českých zoologických zahradách se tento týden mluvilo hlavně o nové velbloudici a neobvyklých dvojčatech. Kde se radují z unikátních pásovců?
Zoologické zahradě v Táboře se podařilo sehnat partnerku pro tamního velblouda Jepa. Jeho nová společnice jménem Frieda přijela ze zoologické zahrady v německém městě Chemnitz. Společně budou obývat zcela nový výběh pro velbloudy o rozloze kolem dvou a půl tisíc metrů čtverečních, který byl dokončen letos v září.
Zatím však budou odděleni plotem. „Samičce je nyní 1,5 roku a na páření je zatím příliš mladá. Její vhodný reprodukční čas nastane zhruba za dva roky, proto musí být nyní od Jepa oddělena plotem,“ vysvětluje důvod odloučení velbloudů zoolog Ondřej Kott.
Plzeňské zoo se po roce podařilo odchovat další pásovce štětinaté. A tentokrát hned dvojčata. Tříměsíční mláďata Danuba a Dominiku se poprvé ukázala médiím. Jsou již čtvrtým přírůstkem pásovců v Plzni. „Mezi prvním a druhým a druhým a třetím mládětem byla veliká pauza. Proto jsme rádi, že se nyní podařilo odchovat po roce hned dvojčata,“ uvedl pro Českou televizi mluvčí Zoo Plzeň Martin Votruba.
Plzeňská zoo chová pásovce nepřetržitě 15 let, předtím zde žili i v 60. letech minulého století. Nyní chová zoo dva druhy – pásovce štětinaté a kulovité. Nová mláďata však zatím návštěvníci neuvidí. „Z důvodu klidu pro odchov jsou nyní mimo expozice. Sameček z těchto dvojčat se ale v dohledné době objeví v amazonském pavilonu,“ řekl Votruba České televizi.
Chov těchto zvířat není jednoduchý z hlediska zabezpečení. Pásovci umí velmi dobře hrabat a hloubit nory. Podle Votruby se dokážou pásovci prohrabat i cihlovou zdí. „Jsou dokonce historické zkušenosti, že se zvládli dostat i přes asfalt,“ uvedl.
Po dobu jednoho týdne budou moci senioři navštěvovat děčínskou zoo za zvýhodněné vstupné. Lidé ve věku nad 65 let budou od 2. do 8. října platit za vstup do areálu zahrady pouhou desetikorunu. Akce v zoo je součástí Týdne nejen pro seniory, který pořádá Statutární město Děčín, při němž mohou senioři v týdnu od 2. do 8. října využívat nabídek nejrůznějších děčínských organizací, čerpat slevy a účastnit se zajímavých akcí.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…