Víte, že...

5 nejnebezpečnějších psích nemocí – 1. část

Published by
Markéta Šmalcová

Očkování. Povinnost, která je zodpovědností každého psího majitele, přesto však bývá mnohdy zanedbávána. Včasné a pravidelné vakcinování přitom chrání psa proti těžkým nemocem. Co našeho čtyřnohého přítele může potkat, pokud v jeho péči nebudeme důslední? 

Ve chvíli, kdy si pořídíte psa, přebíráte za jeho zdravotní stav plnou zodpovědnost.
Kredit: Yoel Ben-Avraham, Flickr – CC BY-ND 2.0

Vychovat psa od štěněte a dovést ho zdravého a spokojeného až do jeho stáří je pro každého psího majitele radostnou zkušeností. Nestačí se však soustředit pouze na psychické zdraví psa, které do značné míry pramení právě z dobré výchovy, ale je třeba také dohlédnout na jeho dobrý vývoj po fyzické stránce. Kromě potravy a běžné péče je velice důležité dbát také na dodržování povinných očkování. 

Jakmile se pes narodí, je chráněn proti některým nakažlivým onemocněním díky protilátkám, které se do jeho těla přenesly během vývoje v těle matky, a po narození je také po určitou dobu chráněn protilátkami, které se vyskytují v mateřském mléce. Později je však správná funkce jeho imunitního systému zodpovědností páníčka. 

Vakcín pro psy existuje dnes již nemalé množství, některé z očkování je pes povinen absolvovat, některé jsou dobrovolné, ale mohou být ve výjimečných případech doporučeny veterinářem. Jedny z nejnebezpečnějších nemocí, které mohu vašeho psího miláčka potkat, jsou vzteklina, psinka, psí leptospiróza, parvoviróza a ehrlichióza přenášená klíšťaty. V dnešní části článku se podíváme na bližší specifikace vztekliny a psinky. 

Vzteklina

Důležitost této nemoci je úměrná její prognóze – následky jsou fatální jak pro zvíře samotné, tak pro člověka. Nemoc se přenáší zpravidla kousnutím, poněvadž nositelem viru jsou sliny. V Evropě se pes může vzteklinou nakazit od nemocných lišek, koček nebo již nakažených psů. Po uplynutí inkubační doby, která trvá různě, zpravidla ale od 15 do 60 dnů, se u zvířete objeví první symptomy, které se rychle horší a vedou ke smrti. Je nutné podotknout, že vylučování viru ve slinách probíhá již několik dní před inkubační dobou, maximálně pak 12. Jedná se o tzv. „presymptomační stav slin“. Z tohoto důvodu je nutné mít pokousané zvíře pod dohledem, nejlépe ihned po inkriminované události. 

Ačkoliv je v dnešní době vzteklina klasifikovaná již jako nemoc, které se dá předejít, zůstává stále smrtelně nebezpečnou.

Během tohoto období se při veterinární kontrole zkoumá, zda zvíře nebylo nakaženo a nevykazuje-li příznaky vztekliny. V pozitivním případě se mohou okamžitě provést všechna nutná opatření, zvláště pak informovat lidi, kteří přišli s nakaženým zvířetem do styku. Vzteklina je onemocnění virového původu a zapříčiňuje hlavně meningoencefalitidu, jejíž příznaky mohou být diametrálně odlišné.

Během prvních dnů je velmi obtížné diagnostikovat právě vzteklinu, protože nemocí s podobnými počátečními symptomy je celá řada (psinka, toxoplazmóza, cizí tělesa v dýchací trubici či poruchy páteře). Psychická narušení bývají vícečetná: projevují se od malátnosti, přes poruchy chování až po agresi, při které zvíře vrčí, cení zuby ba dokonce i divoce vztekle vyje. Motorické poruchy jsou pak charakterizovány jako paralýza spodní čelisti (která má tendenci „padat“), dále nekontrolovaným sliněním a neschopností štěkat a částečným či celkovým ochrnutím. Další symptomatické poruchy pak sužují žaludek a střeva. Přesnou diagnózu mohou určit pouze epidemiologické výzkumy, a to buď po smrti zvířete, nebo zkoumáním místa nákazy, v případě vztekliny skrze poškozenou tkáň.

Pokud se stane, že váš pes někoho pokouše, měli byste ránu omýt vodou, dezinfekčním přípravkem na bázi kvartérní amoniové soli a navštívit se zraněnou osobou lékaře. Dále bystě měli zvíře, které člověka pokousalo, nechat pod dohledem veterináře alespoň deset dní.

Psinka

Psinka, která ohrožuje zejména psy, ale i jiné teplokrevné živočichy, je akutní nakažlivá nemoc přenášena specifickým virem. Bývá také nazývaná nemoc mladého věku neboli psí spalničky a často je smrtelná. Dříve, než vznikla vakcína proti této zákeřné nemoci, umírali psi a hlavně štěňata ve velkém. Situace se dnes díky vakcinaci podstatně zlepšila, nicméně úplně nemoc vymýcena není. 

Po uplynutí inkubační doby, což je asi po 3–7 dnech, dostane zvíře v případě této nemoci vysokou horečku (40 °C), trpí nechutenstvím a jeho oči a čumák sužuje výtok. Tato fáze trvá 2 až 3 dny, poté se projeví klasické příznaky nemoci, kterými mohou být:

  • symptomy postihující zažívací ústrojí (průjem, zvracení, zánět úst, zánět mandlí)
  • symptomy postihující dýchací ústrojí (kašel, dušnost)
  • symptomy postihující zrakové ústrojí (zánět spojivek)
  • kožní projevy (puchýře)
  • symptomy postihující nervový systém (křeče, ochrnutí, svalové záškuby, meningoencefalitida)

Příznakem psinky mohou být mimo jiné oční problémy. | Kredit: Samat Jain, Flickr – CC BY-SA 2.0

Proti psince se bojuje různě. Zpravidla se nasadí antibiotika, aby se zabránilo bakteriálním atakům (zejména co se dýchacího ústrojí týče). Onemocnění však zpravidla vede k úhynu zvířete v horizontů dní, maximálně týdnů. V nejlepším případě, tedy v případě vyléčení zvířete, následují časté neurologické následky (epilepsie, křeče, ochrnutí), které nezřídka přecházejí do chronické formy.

Pokud vás zajímá, které další nemoci mohou závažně ohrozit zdraví a život vašeho mazlíčka, nenechte si ujít i druhou část článku. V té se blíže zaměříme na leptospirózu, parvovirózu a ehrlichiózu. 

Markéta Šmalcová

View Comments

  • Dobrý den, nevíme co máme s pejskem:Je to 6-letý bígl, očkovaný každý rok proti vzteklině a trojkobinancí, v poslední době měl asi tak 3 x v rozmezí 1 měsíce jakési křeče, válí se po zemi,tělo enohy má v křeči,leze po zemi jak tule´ˇn,neví co se s ním děje.za asi 4 min.je po všem , zvedne se a jde normálně.Můžete poradit, co je to?Je phrožen, je očkován.Děkuji Alena Veselá

    • Dobrý den, podle toho, co píšete, může jít opravdu o epilepsii. Určitě zajděte s pejskem k veterináři. Držíme palce!

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago