Novinky

V Ostravě se podařilo odchovat kondora královského

Published by
ZOO Magazín

Obrovským úspěchem se pochlubila ostravská zoologická zahrada. Na svět tu nedávno přišlo mládě kondora královského, a to poprvé za celou historii zdejšího chovu, tedy po téměř 50 letech. 

Mládě kondora královského v ostravské zoo. | Kredit: © Sylva Firlová, Zoo Ostrava

Kondory královské, nejpestřeji zbarvené kondory, můžete v ostravské zoologické zahradě spatřit již od roku 1970. Až letos, tedy po skoro 50 letech, tu však došlo k úspěšnému odchovu. Sestavit vhodný pár těchto opeřenců totiž není vůbec jednoduché. Současnou dvojici se v Zoo Ostrava podařilo spojit v roce 2011.

Mládě se ze skořápky nevyklubalo na hnízdě, nýbrž v líhni, a to z důvodu špatných zkušeností s odchovem z minulých let. Potomek se vylíhl 27. února 2017, a ačkoliv se při líhnutí potýkal s problémy, později se ukázal jako vitální. V průběhu několika dní se ošetřovatelé starali o jeho rozkrmování a 2. března se již mládě vrátilo do hnízda k rodičům. Protože u kondorů dochází velmi rychle ke vtištění obrazu rodiče, který ho krmí, byl co nejrychlejší přesun velmi důležitý. Podložení bylo úspěšné – oba rodiče malého potomka přijali a začali o něj ihned pečovat.

Mládě kondora je tak v tuto chvíli téměř čtyři měsíce staré. Jak můžete vidět ve videu, bílé prachové peří již zvýrazňují černá obrysová pera. Své typické pestré zbarvení však pták získá až v několika letech.

Neúspěchy předchozích let

Současný pár zahnízdil již i v minulých letech. Poprvé se tak stalo v roce 2014. Mládě se tehdy vylíhlo, do druhého dne však z hnízda zmizelo. Možná došlo k tomu, že ho rodiče zabili a pozřeli, důvodem zmizení mohly být ale také problémy při líhnutí. Stejná situace bohužel nastala i o dva roky později, kdy pár znovu zahnízdil. Právě proto se v letošním roce zoo rozhodla nechat vejce pod kontrolou chovatelů.

Zoo Ostrava je jednou ze čtyř zoologických zahrad v České republice, kde můžete kondora královského spatřit. Odchovávat mláďata se však daří pouze vzácně. Ostravský úspěch je úspěchem nejen v rámci ČR, ale i celé Evropy – každoročně se tu daří odchovat jen několik málo mláďat. V Evropské plemenné knize je vedeno méně než sto jedinců tohoto zvířete.

Zdroj: Zoo Ostrava

ZOO Magazín

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

1 rokem ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago