V Ostravě se podařilo odchovat kondora královského

Obrovským úspěchem se pochlubila ostravská zoologická zahrada. Na svět tu nedávno přišlo mládě kondora královského, a to poprvé za celou historii zdejšího chovu, tedy po téměř 50 letech. 

mládě kondora královského

Mládě kondora královského v ostravské zoo. | Kredit: © Sylva Firlová, Zoo Ostrava

Kondory královské, nejpestřeji zbarvené kondory, můžete v ostravské zoologické zahradě spatřit již od roku 1970. Až letos, tedy po skoro 50 letech, tu však došlo k úspěšnému odchovu. Sestavit vhodný pár těchto opeřenců totiž není vůbec jednoduché. Současnou dvojici se v Zoo Ostrava podařilo spojit v roce 2011.

Mládě se ze skořápky nevyklubalo na hnízdě, nýbrž v líhni, a to z důvodu špatných zkušeností s odchovem z minulých let. Potomek se vylíhl 27. února 2017, a ačkoliv se při líhnutí potýkal s problémy, později se ukázal jako vitální. V průběhu několika dní se ošetřovatelé starali o jeho rozkrmování a 2. března se již mládě vrátilo do hnízda k rodičům. Protože u kondorů dochází velmi rychle ke vtištění obrazu rodiče, který ho krmí, byl co nejrychlejší přesun velmi důležitý. Podložení bylo úspěšné – oba rodiče malého potomka přijali a začali o něj ihned pečovat.

Mládě kondora je tak v tuto chvíli téměř čtyři měsíce staré. Jak můžete vidět ve videu, bílé prachové peří již zvýrazňují černá obrysová pera. Své typické pestré zbarvení však pták získá až v několika letech.

Neúspěchy předchozích let

Současný pár zahnízdil již i v minulých letech. Poprvé se tak stalo v roce 2014. Mládě se tehdy vylíhlo, do druhého dne však z hnízda zmizelo. Možná došlo k tomu, že ho rodiče zabili a pozřeli, důvodem zmizení mohly být ale také problémy při líhnutí. Stejná situace bohužel nastala i o dva roky později, kdy pár znovu zahnízdil. Právě proto se v letošním roce zoo rozhodla nechat vejce pod kontrolou chovatelů.

Zoo Ostrava je jednou ze čtyř zoologických zahrad v České republice, kde můžete kondora královského spatřit. Odchovávat mláďata se však daří pouze vzácně. Ostravský úspěch je úspěchem nejen v rámci ČR, ale i celé Evropy – každoročně se tu daří odchovat jen několik málo mláďat. V Evropské plemenné knize je vedeno méně než sto jedinců tohoto zvířete.

Zdroj: Zoo Ostrava

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..