Video

Africký pštros prohnal cyklisty

Published by
Olga Hušková

Chcete vylepšit vlastní cyklotrénink? Pořiďte si… třeba pštrosa.

Pro nadstandardní výkon ve sportu nepotřebujete doping. Stačí přiměřená motivace a váš vlastní adrenalin prožene svaly na plné obrátky. O této skutečnosti se mohli přesvědčit cyklisti pronásledovaní pštrosem u Mysu Dobré naděje v jižní Africe, video natočil pomocí GoPro kamery jejich kolega. Těžko říci, zda chtěl pštrosí sameček poměřit síly s konkurencí, zobnout si do lákavě vypadající helmy či se prostě na místo připletl omylem, pánové na kolech se ale pořádně zapotili. Výše uvedené video je krácené – ve skutečnosti vydržel pštros držet krok s cyklisty déle než minutu.

Oleksiy Mishchenko, který situaci natočil, k historce na webu youtube uvádí: „Zvíře vyskočilo zprava na silnici a začalo honit mé kamarády. Z počátku mě to trochu vyděsilo, ale pak jsem se začal řehtat tak, že jsem málem spadnul z kola. (…) Myslím, že se chtěl předvést před svou partnerkou – a vsadím se, že na ni skutečně udělal dojem!“

Dvouprstá noha afrického pštrosa – silný dráp na větším prstu zlepšuje odraz i stabilitu. Nohy jsou pro pštrosy také důležitou zbraní.

Cyklisté údajně na svých tachometrech vytočili skoro padesátku, přesto však běžícímu zvířeti nemohli uniknout. „Maximálka“ pštrosa se totiž nachází o téměř dvacet kilometrů v hodině výše. Pokud pštros na tempu trošku sleví a poběží „jen“ zmiňovaných 50 km/h, významně stoupne jeho výdrž. Uvážíme-li, že běhá pěkně po svých a nevyužívá žádné technologické vymoženosti, jedná se o skvělý výkon.

Nohy afrických pštrosů mají redukovaný počet prstů (na pouhé dva), což je typická adaptace pro rychlý běh. Vzpomeňme například na koně, ten si vystačí s prstem jediným. Křídla pštrosů již zcela ztratila letovou funkci, fungují však při rychlém běhu jako kormidlo, udržují rovnováhu a umožňují rychlé změny směru. Naštěstí pro cyklisty však kondiční trénink přestal dříve bavit pštrosa a rozhodl se ponechat svým soupeřům iluzi vítězství.

Zdroj: YouTube

Olga Hušková

Share
Published by
Olga Hušková

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago