V zoologických zahradách ve Dvoře Králové nad Labem, v Olomouci i v Praze se ke konci loňského roku podařilo úspěšně odchovat celkem 11 mláďat geparda štíhlého (Acinonyx jubatus). Letos je můžete vidět v plné kráse. Jarní počasí si užívají na procházkách ve venkovních výbězích a svým skotačením baví návštěvníky. Vypravte se za nimi (nejlépe po ránu); sledování hravých mláďat vzácných šelem je rozhodně nevšedním zážitkem.
Olomoucká zoo rozšířila úspěšným odchovem svou gepardí skupinu na šest kousků. Mláďata, kluk a holka, se narodila samci Dumovi a samici Binty na Štědrý den roku 2014. Pokřtil je olomoucký primátor Antonín Staněk jmény Dinari a Dayo.
V pražské zoo přišli malí gepardi na svět 21. listopadu 2014. Jejich rodiči jsou tříletá samice Savannah a dvouletý samec Bena. Narození koťat vzhledem k nízkému věku rodičů chovatele překvapilo, a to tím více, že se mladá samička o své potomky příkladně stará. O to větší je ale důvod k radosti. Všechna narozená mláďata jsou holčičky, od svých kmotrů dostaly jména Beatrice, Bella, Benji a Becky.
Nejstaršími loňskými odchovanci jsou gepardí sourozenci ze Dvora Králové nad Labem. Dva samečci a tři samičky se narodily 23. října 2014 samici Darili a samci Nesciovi (jemuž je již úctyhodných 15 let!). Skutečnost, že se bez ztráty na životě podařilo odchovat všech pět narozených mláďat, považují chovatelé za velký úspěch.
Úmrtnost gepardích mláďat, mimo jiné i s ohledem na nevelkou schopnost štíhlých samic potomky ochránit před zdatnějšími lovci (např. lvy či hyenami), bývá u gepardů v přírodě značně vysoká. Jen 5 % mladých se dožije prvního roku života. Tomu odpovídá i vyšší početnost vrhů. Všechna mláďata, která můžete v českých zoo vidět, se začínají teprve nyní přebarvovat do typického gepardího kabátu. Po narození spíše připomínala větší myšky, místo pravidelných skvrn dospělých koček dostala do vínku šedivý hřbet a dlouhou hřívu, jak se na každé správné gepardí novorozeně sluší. Toto zbarvení má mláďata v prvních dnech po narození ochránit v divočině, neboť lépe splývá s trávou, v níž se ukrývají. Některé zdroje rovněž uvádějí, že mladí gepardi mohou svým dočasným zbarvením napodobovat menší, leč poměrně agresivní šelmy (např. medojedy), jimž se leckterý útočník raději preventivně vyhne. Ve volné přírodě žije v současnosti kolem 25 000 gepardů, nejrychlejší šelma planety je řazena mezi kriticky ohrožené druhy.
Gepardy v České republice nechovají zoologické zahrady jen v Praze, ve Dvoře a v Olomouci. O odchov mláďat se snaží i ZOO Chleby, jejíž největší hvězda, gepardice Mzuri, je momentálně u potenciálního partnera na námluvách. Snad se tedy i zde nakonec mláďat dočkáme.
Z trojice představených zoo chová Praha gepardy nejdéle, od roku 1933, tedy téměř od samého počátku své existence. Mláďata těchto citlivých zvířat ale úspěšně odchovala až v roce 1972. Celkem se zde do dnešního dne narodilo 58 koťat krásných puntíkatých šelem.
Zoo Olomouc se chovu gepardů věnuje od roku 1999, od té doby jich odchovala dvanáct. Do Dvora přišly první skvrnité kočky v roce 1967, odchov se zdařil roku 1988. Že se zdejším skupinám daří, dokládá narození již 82 mláďat. Doufejme, že podobnou bilanci udrží čeští gepardi i do budoucna a pomohou vytvořit bezpečnou genetickou základnu pro ochranu těch afrických.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…