Novinky

Jihlavské zoo vévodí žirafy

Published by
Nikol Dobrá

Je léto. Zástupy rodičů s dětmi se mačkají u turniketů. Sluníčko všechny vyhnalo ven za nevšedními zážitky. Nemusíme však až do Afriky, abychom spatřili žirafu nebo zebru. Přestože safari nemáme jen tak za domem, na Vysočině se do něj můžeme přenést v ZOO Jihlava.

Koho potkáme v zoo Jihlava mezi „žirafáky“? | Kredit: © Nikol Dobrá

Hned po vstupu do jedné ze čtrnácti zoologických zahrad v České republice upoutají pozornost návštěvníků rozverné a hravé surikaty. Především děti se mačkají u jejich výběhu a pózují s nimi, aby měli tu nejlepší fotografii do rodinného alba. Jelikož je však čas krmení, vévodí jihlavské zoo jiná stvoření – majestátní žirafy.

Podle mého názoru je tento elegantní tvor „dámou“ říše zvířat. V Jihlavě je však paradoxně zastoupený pouze třemi samci. Paul reprezentuje druh žirafy síťované, zatímco Zuberi a Manu nesou druhový název Rothschildovy. V horkém prázdninovém odpoledni všichni tři s grácií našlapují, nikam nespěchají. Ladným krokem se pomalu přibližují k chovatelům, zatímco nadšené obecenstvo návštěvníků všemu přihlíží.

Nejedí lípu

Žirafy jsou býložravci. Na konci cesty na ně tedy čekají zejména listy a výhonky nejrůznějších stromů, nejraději však mají akácie. Zajímavé je, jak se dozvídáme od jednoho z ošetřovatelů, že jihlavským „žirafákům“ nechutnají listy lípy. Možná se rozhodli, že našemu národnímu stromu vzdají úctu a nebudou jej okusovat.

Zajímavostí o žirafách najdeme mnoho. Jednou z nich jsou například jejich krční tepny, v nichž mají zvláštní chlopně. Je tomu tak proto, aby nedošlo k poškození mozku během změny tlaku v případě, že skloní hlavu. Žirafí srdce navíc musí být extrémně výkonné, jelikož pumpuje krev do výšky až šesti metrů.

Jejich přirozenými nepřáteli jsou zejména lidé a smečka lvů. Populace ve volné přírodě se u druhu žirafy Rothschildovy odhaduje pouze na několik set jedinců, a to v Ugandě a Keni.

Nikol Dobrá

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago